İTÜ Uyarı Model Uydu Takımı Dünya Birincisi Oldu

İTÜ Uyarı Model Uydu Takımı Dünya Birincisi Oldu

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi (NASA), Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsü (AIAA) ve Amerikan Astronomi Topluluğu (AAS) katkılarıyla her yıl ABD'nin Texas eyaletinde düzenlenen geleneksel Mikro Uydu Yarışması'nda İstanbul Teknik Üniversitesi'nin İTÜ UYARI Model Uydu Takımı Dünya birincisi oldu.

ABD başta olmak üzere dünyanın en iyi üniversitelerinden 35 ekibin yer aldığı yarışlarda Türkiye'yi İstanbul Teknik Üniversitesi temsil etti. Mikro Uydu Yarışması Tasarla, Yap, Fırlat (Annual CanSat Competition -Design Built Launch)'a katılan İTÜ UYARI Model Uydu Takımı tüm rakiplerini geride bırakarak Dünya 1. si oldu. İTÜ UYARI ekibi yarışmada hem tasarım hem performans bakımından yarışma jürisinden tam not aldı. Takım Kaptanı Uzay Mühendisliği öğrencisi Süleyman Soyer, Uçak Mühendisliği öğrencileri Muhammed Yılmaz ve Veysel Yağmur Saka, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği'nden Onur Şahin, Yunus Buğra Özer ve Murat Can Kabakcıoğlu ile Metalurji ve Malzeme Mühendisliği'nden Emre Atay'dan oluştu. Öğrenciler mikro uydu ile ilgili çalışmalarını Elektrik-Elektronik Fakültesi bünyesindeki RF Elektronik Laboratuvarı'nda gerçekleştirdi.

Takım Kaptanı Süleyman Soyer "Ülkemiz için Dünya ile yarışıyoruz sloganı ile yola çıktık. Uzun ve yorucu bir çalışmanın sonunda böyle önemli bir başarıya imza atmak bizleri çok gururlandırdı. En başından beri her an yanımızda olan Rektörümüz Prof. Dr. Muhammed Şahin'e ve danışman hocalarımız Doç. Dr. Halit Süleyman Türkmen ve Öğr. Görevlisi Ali Bahadır'a teşekkür ederiz."dedi.

İTÜ model uydu takımı

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin de başarılarından dolayı öğrencileri kutlayarak "Öğrencilerimize maddi ve manevi destek verilirse neler başarabileceklerini bir kez daha görmüş olduk. Bu başarı sadece Üniversitemiz için değil ülkemiz için de gurur kaynağıdır. Öğrencilerimizin projelerini desteklemeye devam edeceğiz." diye konuştu.

Yarışmaya İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Uyarı dışında Devrim, UUMK ve Lagari takımları da katıldı. Lagari Model Uydu Takımı da 4. Oldu. Yarışma için İTÜ UYARI Model Uydu Takımı; İTÜ Rektörlüğü, TÜBİTAK, TEİ, THY ve Hitit Yazılım?dan sponsorluk desteği aldı.

Yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi, danışman akademisyenlerini yürekten kutluyor, İTÜ'lü olmanın ayrıcalığını tüm dünyaya kanıtlayan nice başarılara imza atmalarını diliyoruz.

Kaynak: İTÜ (12 Haziran 2012)12 yıl 7 ay önce eklendi

Ezgi Başaran: Dingoların bilim dünyasından acıklı haberler İTÜ Uyarı Model Uydu Takımı Dünya Birincisi Oldu En araştırmacı Türk üniversitesi İTÜ İTÜ'den uluslararası başarı Güneş enerjisiyle çalışan tekne yarışında dünya 3'üncüsü oldular MPI kütüphanesi kullanarak matris çarpımı MATLAB'ta basit bir resim işleme örneği Lisans Bitirme Ödevlerim Graph Theory and Applications Artificial Intelligence Bilgisayar Mimarisi Computer Graphics Elektroniğe Giriş Laboratuvarı İşletim Sistemleri Mikroişlemci Uygulamaları Laboratuvarı PDE Numerical Methods System Programming Object Oriented Programming Bilgisayar Organizasyonu
1
2
3