Ruse-Svilengrad duble yolu uluslararası şirket ile yapılacak

Ruse-Svilengrad duble yolu uluslararası şirket ile yapılacak

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Başbakanı Hamed bin Casim bin Cebr el Tani ile Varna'da bulunan Evksinovgrad Sarayı'nda bir araya geldi. Üç ülke başbakanları, Ruse-Svilengrad duble yolu, yeni bir liman ve Tuna üzerinden ek bir köprü altyapı projelerinin ortak yapılmasını kararlaştırdı. Altyapı projeleri için üç ülke bakanlarının perşembe günü Sofya'da bir araya gelerek yapacakları toplantıda izlenecek rota ve diğer ayrıntıların ele alınması bekleniyor. Üç ülkenin, yol inşası için ortak bir şirket kurması gündemde. Romanya, Bulgaristan ve Türkiye'den geçmesi planlanan otoyolun Tuna Köprüsü ile Boğaziçi'ni birbirine bağlaması öngörülüyor. Ruse'den Türkiye sınırı Svilengrad'a kadar olan 300 kilometrelik duble yol yap-iş­let-devret modeli ile yapılacak.'İlk belirlemelere göre projenin 1,5 milyar levaya mal olması beklenirken, devletin ulusal bütçeden bu kadar yüksek miktarı ayıramayacağı ve Avrupa'dan da finansman olmadığı için projenin devlet ile özel ortaklıkla yapılması öngörülüyor.

Ruse-Veliko Tırnovo yoluna alternatif oluşturması beklenen yeni yol, Hemus Otoyolu ile kesişecek ve Veliko Tırnovo'yu batıdan dolaşarak, Stara Planina'dan geçecek. Bölgenin en yüksek yerinde 1,5 km uzunluğunda tünel inşa edilecek.

Görüşmede, altyapı ve üst yapı noktasında geleceğe yönelik atılacak ortak adımları ele alma fırsatı bulduklarını söyleyen Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Otoyol-otoban noktasında görevlendirdiğimiz arkadaşlar bir araya gelecek. Bu süreci başarmak, Asya-Avrupa-Ortadoğu bu bağlamdan önemli bir sıkıntıyı çözme fırsatını vermiş olacak.' dedi. Başbakan Erdoğan, zaman zaman Tunca'nın seviyesinin yükselmesinin Edirne'de sel baskınlarına sebep olmasına atıf yaparak, 'Yıllardır aramızda sıkıntı unsuru olan barajlarla ilgili çalışmaları tekrar görüştük. İlgili bakan arkadaşlarımızı görevlendirdik.' ifadelerini kullandı.

Katar Başbakanı Şeyh Hamad bin Casim el Sani ise Türkiye'nin Ortadoğu ile Avrupa arasında bir köprü olduğunu, Bulgaristan'ın da bu bağlantıyı tamamladığını dile getirdi. Türkiye'yi Avrupa ve Ortadoğu arasında bir köprü olarak gördüklerini, Türkiye'den sonra da Avrupa'ya açılan kapının Bulgaristan olduğunu vurgulayan el Tani, üç ülke ve bölge için gerekli yatırım konularının değerlendirildiğini söyledi.

Başbakan Borisov: Bulgar ve Türkler dosttur

Başbakan Boyko Borisov, basın toplantısında konuk başbakanlara ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, 'Katar Başbakanı el Tani'nin ziyaretine eşlik ettiği, aramızda olduğu için sevgili dostum Erdoğan'a da ayrıca teşekkür ediyorum'' dedi. Görüşmede alt ve üst yapı projeleri, ziraat ve bölgesel kalkınma konularının ele alındığını, Suriye'de yaşanan gelişmelerin de gündeme geldiğini anlatan Borisov, düzenlenen yüksek düzeyli toplantıların Bulgaristan'ın yararına olacağına inandığını dile getirdi. Katar'ın Bulgaristan'a yapacağı yatırım ve desteklerini Bulgar halkını mutlu ettiğini ifade eden Borisov, 'Bulgaristan'da son derece yüksek bir etnik hoşgörü var. Bulgarlar, Türk dostlarıyla uzun yıllardır iyi ilişkiler içerisindeler ve bu dostluğa şimdi Katar da katıldı'' şeklinde konuştu. Borisov, Katar'ın Bulgaristan'da milyarlarca dolar ve euro yatırım yapmayı planladığına işaret ederek, Bulgaristan'daki istikrarın yabancı yatırımcıları ülkeye çektiğini, istikrar olmayan bir ülkeye yatırımcıların da gelmek istemeyeceğini söyledi. Türkiye'den doğal gaz sevkiyatı konusunda da konuşan Borisov, sadece kritik durumlarda doğalgaz tedarik edeceklerini, Katar'ın da doğalgaz konusunda kendilerine yardımcı olacağını vurguladı.

Bulgaristan ile Katar arasında sekiz anlaşma imzalandı

Üçlü görüşmeden bir gün önce Bul­garistan'a gelen Katar Başbakanı El Tani, Bulgaristan ile Katar arasında toplam sekiz anlaşma imzaladı. Anlaşmalar, tarım, sağlık, kültür ve yatırım sektörlerini kapsıyor. Ülkede yapacağı yatırımlara kanıt olarak Katar devleti, Bulgaristan Merkez Bankası'na (BNB) 200 milyon dolar mevduat hesabı açtı. Kaynaklar, Doha'nın ülkemizde bir yıl içinde yapacağı yatırımlara garanti olarak gösterildi.

İkili görüşmeler esnasında Ruse-Svilengrad duble yolu projesinin, Sofya metrosunun, Balçik havaalanının, bir Katarlı şirketin ketering hizmetlerinin ve daha birçok farklı projenin görüşüldüğü belirtildi. Ayrıca iki ülke arasında hayvancılık, turizm ve sağlık sektörlerinde ortak şirketlerin kurulmasının da görüşüldüğü kaydedildi. Bulgaristan'ı uzun vadeli bir partner ülke olarak gördüklerini ifade eden Katar Başbakanı Hamad Bin Casim, 'Ülkenizin ciddi tutumunu gördük. Bundan sonra sizlerle uzun vadeli çalışabiliriz' dedi.


12 yıl 10 ay önce eklendi

Hangi ilimiz nesiyle ünlü? Türk İHA'sı 'Şimşek' havalandı! Milli tank ALTAY 5 yıl içinde hazır Ruse-Svilengrad duble yolu uluslararası şirket ile yapılacak Ahmet Davutoğlu: "Kaybettiğimiz topraklarda buluşacağız" Sonunda F-16'lar milli oluyor Çılgın Türkler geri dönüyor! Yunanistan'daki azınlık mülklerinin iadesi, darısı başımıza Yalıtım için ürettiği yapı taşı depremcilerin gözdesi oldu Olimpiyat çocukları Boğaz sefasında 12.5 milyon dolar milyoneri! İzmir'in çılgın projesi Körfez köprüsü Filtre tartışmalarına katıldı: Zorlama yok, özgürlükler korunuyor Yabancılar Kanalİstanbul'un peşinde! Amerikan polisinin beklediği Türk yapımı silah Göç merkezi Türkiye Türkiye Geneli En Yüksek Vergi Ödeyen İlk 100 Avrupa'nın en yüksek binası açıldı En Zengin 100 Türk
1
2
3
4
5
6