Borsaya giren Facebook'un hedefi 100 milyar dolar

Borsaya giren Facebook'un hedefi 100 milyar dolar

New York borsasında bugün halka açılmaya hazırlanan Facebook, hisse başına fiyatını 38 dolar olarak belirledi.

Bu fiyattan işlem gören hisseler şirketin toplam değerinin 104 milyar dolara denk düştüğünü gösteriyor.

Bu beklenti gerçekleşirse Facebook, ABD'nin dev şirketlerinden Disney, Ford ve Kraft Gıda şirketlerinden daha büyük olacak.

Sekiz yıl önce kurulan sosyal paylaşım ağı Facebook'un hisselerine talebin yüksek olması bekleniyor.

Şirket geçtiğimiz günlerde, ilk başta planladığından yüzde 25 daha fazla hisse arz edeceğini açıkladı.

Facebook 421 milyon adet hisseyi halka arz edecek. Daha önce bu rakam 337 milyon olarak açıklanmıştı.

Gözlemciler cuma günü New York borsasında, Visa ve General Motors'un ardından Amerikan tarihindeki en büyük üçüncü halka arza tanık olmayı beklediklerini söylüyorlar.

Halka arzdan en çok Facebook'un kurucusu ve yüzde 25 sahibi olan Mark Zuckerberg'in karlı çıkacağı anlaşılıyor.

Ancak kimi çevreler, şirkete biçilen fiyatı abartılı bulduklarını belirtiyorlar. Facebook'un karlılığı ve cep telefonu platformlarından nasıl faydalanabileceği konusunda şüpheler dile getiriliyor.

Bundan böyle hissedarlarının baskısı altında kalacak olan Facebook'un daha fazla reklam almaya zorlanması durumunda, kullanıcıların buna nasıl tepki vereceği de merak konusu.

Kaynak: BBC Türkçe


8 yıl 5 ay önce eklendi

Yabancı otomobil üreticileri ile hükümet arasında gizli bir savaş var Cumhurbaşkanlığı sistemine neden EVET demelisiniz? Cemaat abilerinden Fethullah Gülen'e Açık Mektup 'Çanakkele ve Birlik Ruhu' Başlıklı Hutbe Rusya'nın Türkiye'yi IŞİD'ten petrol almakla suçlaması Ülkemizde bedelli askerlik şartları nasıl olmalı? Cihan Tuğal: Arap Baharında Türkiye'nin Rolü: Demokratik Yeniçeriler Web sitenizden nasıl para kazanırsınız? Firefox işletim sistemini ilan etti Borsaya giren Facebook'un hedefi 100 milyar dolar Bulgar devine Türk talip Voyager-1 Güneş Sistemi'nin sınırına dayandı Türkiye'de turizm gelirlerinin yıllara göre değişimi İğne büyüklüğündeki kameralar ameliyatları kolaylaştıracak Uzay mekiği yakıt tankının genişliğinin neden 1.5 metredir? Hollanda: Srebrenitsa katliamından sorumluyuz Ayağımıza kurşun sıktık turizmde fırsatı kaçırdık Türk Telekom, işte özel sektörün farkı Bulgaristan'da caminin sesi kısıldı Danıştay'dan tuhaf karar: Gençlere ve çocuklara içki satışı sınırlandırılamaz Dünya ekonomisinde dokunulmazlıklar kaldırıldı! Terör Sorunu, Çekilme Süreci ve İkinci Aşamanın Başlaması
1
2
3
4
5
6
7