Yetişkin bir insanda kaç litre kan bulunur

Yetişkin bir insanda kaç litre kan bulunur

Kan; atardamar, toplardamar ve kılcal damarlardan oluşan damar ağının içinde dolaşan, akıcı plazma ve hücrelerden meydana gelmiş kırmızı renkli hayati bir sıvıdır.

Kan, vücudumuzun olmazsa olmazlarındandır. Damarlarımızda sürekli bir akım halinde olan kan, en önemli yaşam kaynaklarımızdandır. Canlıların hayati sıvısı olarak da bilinen kan, çok fazla hücrenin barındığı karışık bir sıvıdır.

Kanı vücuda kalp pompalamaktadır. Bu yüzden kalp durduğu zaman kan akışı da durur ve insan hayatını kaybeder. Kan, vücudun ısı sistemini ayarlamaktadır. Kanda bulunan değerlerin biraz değişmesi, eksilmesi veya çoğalması durumunda vücut bunu anında hisseder ve vücutta bir denge bozukluğu başlar.

Tansiyon düşmesi ve yükselmesi, şeker yükselmesi ve düşmesi, kolesterolun yükselmesi ve düşmesi, ... benzeri rahatsızlıklar kanla alakalı sorunlardan kaynaklanır.

Vücudumuzda Kaç Litre Kan Vardır

Vücudumuzda kaç litre kan bulunur hiç düşündünüz mü?

İnsan vücudunun yaklaşık olarak onüçte biri (1/13) kandır. Bu durumda, ergenliğini tamamlamış 65-80 kg arası bir bedende yaklaşık olarak 5-6 litre kan bulunur.

Yetişkin 80 kiloluk bir insan vücudunda ortalama altı litre kan bulunmaktadır. 26 kiloluk bir çocukta, 2 litre kan bulunur. 50 kiloluk zayıf bir insanın vücudunda tahminen 4 litre kan bulunur. 105 kilogram ağırlığındaki birisinin vücudunda yaklaşık olarak 8 litre kan dolaşır.

Kan ile ilgili ilginç bilgiler

• Bir insanın vücut ağırlığının 1/13'ü kandır. 70 kilogram ağırlığındaki bir insanda yaklaşık 5 litre kan bulunmaktadır.
Beyin bütün vücut kan akımının yüzde 20'sini almaktadır.
• İnsan vücudunun yüzde 70'i sudur. Bu da yaklaşık 47 litredir.
• Kalp, bir günde 110 bin kilogram kan pompalar.
• Kan kolesterol düzeyi 200 mg/dl düşük olmalıdır.
• İnsan kalbi istirahat halinde, 1 saatte yaklaşık 340 litre kan pompalar. Ömür boyu ise toplam 500 milyon litre kan pompalar6 yıl 10 ay önce eklendi

Kızıl elma nedir, neresidir? Hentbol hakkında bilgiler Çevre kirliliği için çözüm önerileri Orman Haftası ile ilgili şiirleri Türev nedir, türev ne işe yarar? Türkiye tatili Erdoğan'ı desteklemekten başka bir şey değil A'dan Z'ye Dinimiz'deki Terimler ve Ehl-i sünnet vel cemaat itikadı Kandiller nasıl değerlendirilmeli, kandil geceleri neler yapılmalı? Siyasî Haklar Majör Depresif Bozukluk Nedir? Neşet Ertaş Hayatı Edebi Akımlar ve Edebi Akımların Açıklamaları Ünlü ressamlar ve tuvalleri Bulaşık Makinesini Kim İcat Etti Anadolu’da Yaşayan Göçmen Kuş türleri ve açıklamaları Yetişkin bir insanda kaç litre kan bulunur Uzunluk ölçüleri nelerdir? Metrenin katları nelerdir? Rüyada ölmüş birini canlı görmek Kedi özellikleri, kedilerin özellikleri nelerdir? Ülkelerin telefon alan kodları Marifetname'de Karakter Analizi