İngiliz Bakan İTÜ'yü Kampüs Açmak İçin İngiltere'ye Davet Etti

İngiliz Bakan İTÜ'yü Kampüs Açmak İçin İngiltere'ye Davet Etti

İngiltere'nin Üniversitelerden ve Bilimden Sorumlu Devlet Bakanı David Willets İTÜ'yü ziyaret etti.

İTÜ'de yapılan çalışmalardan çok etkilenen Willetts, 'İTÜ gibi bir dünya üniversitesinin İngiltere'de kampüs açmasını çok isteriz' dedi.

Türkiye'ye ilk kez resmi ziyaret gerçekleştiren İngiliz Bakan'a İngiltere'nin önemli üniversitelerinden on altı rektör ve rektör yardımcısının yer aldığı bir heyet eşlik etti. Bakan Willets, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Rektör Prof. Dr. Muhammed Şahin tarafından karşılandı.

Türkiye'nin ilk hidrojen teknesi, ilk küp uydusu, ilk güneş teknesi ile mikro uydu, insansı robotlar ve güneş arabası projelerini yakından inceleyen Bakan, projelerde çalışan öğrencilerden bilgi aldı. Projelerden çok etkilendiğini gizlemeyen Bakan Willets, 'Öğrencilerin gözlerindeki şevk ve heves üniversitede yapılan tüm işlere yansımış. İTÜ'nün son yıllarda yaptığı Ar-Ge çalışmaları, uluslararası görünümü, endüstri ile ilişkileri çok etkileyici.' dedi.

Projeleri ziyaretinin ardından İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, İngiliz heyete, İTÜ'de yapılan çalışmaları anlattığı bir sunum gerçekleştirdi. Aktarılanları dikkatle dinleyen Bakan David Willets, 'İTÜ gibi her türlü uluslararası yüksek öğretim ağlarında başarıyla temsil edilen bir dünya üniversitesinin İngiltere'de kampüs açmasını çok isteriz. Bununla ilgili her türlü desteği vermeye hazırız.' diye konuştu.

Yapılan görüşmelerde, Türkiye ve İngiltere arasında ortak anlaşma sayısı ve değişime katılan öğrenci sayısının diğer Avrupa üniversitelerinden daha düşük olduğuna dikkat çekildi. Türk ve İngiliz heyet ikili anlaşmaların artırılması için ortak çalışmalar yapma kararı aldı.

Kaynak: Doğan Haber Ajansı


11 yıl 9 ay önce eklendi

İTÜ Solar Splash yarışlarında dünya şampiyonu İngiliz Bakan İTÜ'yü Kampüs Açmak İçin İngiltere'ye Davet Etti Dünyanın en iyi üniversiteleri seçildi! Mikro uydu yarışmasında İTÜ'lü 'Hezarfen' şampiyon oldu İTÜ'lü robotlar sahaya indi K-means yöntemi ile demetleme: beklentinin arttırılması Markov Kuyruk Modelleri Nesneye Dayalı Modelleme Analysis of Algorithms Bilgisayar Haberleşmesi Biyomekanik Differential Geometry İleri Sayısal Yöntemler Mikrobilgisayar Laboratuvarı Deney Raporları Optical Networks Sayısal Yöntemler Varyasyonlar Hesabı Lojik Devreleri Laboratuvarı
1
2
3