Enerji kaynaklarının çevreye olumsuz etkileri

Enerji kaynaklarının zararlarıBugün fosil yakıtların çevre ve insan sağlığı açısından yarattığı olumsuzluklar her geçen gün katlanarak artmaktadır Fosil yakıtlar yakıldığında altı sera gazının açığa çıkmasına neden olur Bunlardan en belirleyici olanları karbondioksit (CO2) ve metandır Diğerleri ise kükürt, partikül madde, azotoksit, kurum ve küldür Güneş, gün doğumundan gün batımına kadar atmosfere ısı ve ışık vermektedir Doğal döngünün devam etmesi için bu ısının tekrar uzaya verilmesi gerekmektedir Oysa fosil yakıtların yanması sonucu ortaya çıkan CO2 ve metan gazı bünyelerinde ısı tutma özelliğinden dolayı ısının bir kısmını atmosferde tutmaktadır Böylece dünya ısınmaya başlamakta ve iklim değişiklikleri meydana gelmektedir Bugün tüm dünyanın enerji tüketiminde büyük ölçüde bağımlı olduğu enerji kaynakları yenilenemez nitelikte olan fosil kaynaklardır Bu fosil kaynakların çevreye verdikleri zararlarda özellikle şehirlerdeki hava kirliliği olmak üzere tüm doğal ortam üzerinde kendini hissettirmekte ve bu olumsuzlukların en aza indirilebilmesi içinde çareler aramaktadır.

Ancak henüz yoğun şekilde kullanımı olmayan ve çevre üzerindeki etkileri yeterince değerlendirilmemiş olan yenilenebilen enerji kaynaklarının çevresel etkileri üzerinde ayrı ayrı durulmaktadır Ama tamamının ortak yönleri canlılara, doğaya,havaya ve suya verdikleri zararlardır.Yenilenebilir enerji kaynakları canlılar ve atmosfer üzerinde zararlı etkilere yol açmaktadır.

Tüm bunlara rağmen enerji kaynaklarının çevreye yararları da mevcuttur.


4 yıl 1 ay önce eklendi

Kurtuluş savaşı ne zaman başladı ve bitti Kıbrıs Barış Harekatı'nda kendi gemilerimizi bombaladık Oruç tutmanın bize kazandırdıkları 1 kw kaç beygir gücü eder? 1916 Sykes-Picot Antlaşması 2015 Aşure günü tarihi Haftanın günleri Din Felsefesi ile ilgili bilgiler Kafiyeli Sözler Minyatür nedir, Minyatür sanatının tarihçesi Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim atasözünün anlamı Türk Vatandaşlığının Kazanılması, Doğumla Vatandaşlık Kazanma Anadolu’da Yaşayan Göçmen Kuş türleri ve açıklamaları Element nedir Enerji kaynaklarının çevreye olumsuz etkileri Bilim adamlarından "yeni dünya" keşfi İşletim sistemi nedir, ne işe yarar? Güvercin alıştırma, güvercinler nasıl alıştırılır ve eğitilir? Vücudunuz hakkındaki inanılmaz gerçekler İsveçli çöpçü borsadan zengin olmuş! İlginç PDF Dosyaları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22