Enerji kaynaklarının çevreye olumsuz etkileri

Enerji kaynaklarının zararlarıBugün fosil yakıtların çevre ve insan sağlığı açısından yarattığı olumsuzluklar her geçen gün katlanarak artmaktadır Fosil yakıtlar yakıldığında altı sera gazının açığa çıkmasına neden olur Bunlardan en belirleyici olanları karbondioksit (CO2) ve metandır Diğerleri ise kükürt, partikül madde, azotoksit, kurum ve küldür Güneş, gün doğumundan gün batımına kadar atmosfere ısı ve ışık vermektedir Doğal döngünün devam etmesi için bu ısının tekrar uzaya verilmesi gerekmektedir Oysa fosil yakıtların yanması sonucu ortaya çıkan CO2 ve metan gazı bünyelerinde ısı tutma özelliğinden dolayı ısının bir kısmını atmosferde tutmaktadır Böylece dünya ısınmaya başlamakta ve iklim değişiklikleri meydana gelmektedir Bugün tüm dünyanın enerji tüketiminde büyük ölçüde bağımlı olduğu enerji kaynakları yenilenemez nitelikte olan fosil kaynaklardır Bu fosil kaynakların çevreye verdikleri zararlarda özellikle şehirlerdeki hava kirliliği olmak üzere tüm doğal ortam üzerinde kendini hissettirmekte ve bu olumsuzlukların en aza indirilebilmesi içinde çareler aramaktadır.

Ancak henüz yoğun şekilde kullanımı olmayan ve çevre üzerindeki etkileri yeterince değerlendirilmemiş olan yenilenebilen enerji kaynaklarının çevresel etkileri üzerinde ayrı ayrı durulmaktadır Ama tamamının ortak yönleri canlılara, doğaya,havaya ve suya verdikleri zararlardır.Yenilenebilir enerji kaynakları canlılar ve atmosfer üzerinde zararlı etkilere yol açmaktadır.

Tüm bunlara rağmen enerji kaynaklarının çevreye yararları da mevcuttur.


4 yıl 6 ay önce eklendi

Anneler Günü ile ilgili şiirler Yılbaşı ve noel kutlamaları nasıl başlamıştır? Almanya'da 'darbe karşıtı miting'e Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın telekonferans yöntemiyle bağlanması yasaklandı Oruç tutmanın bize kazandırdıkları Et fiyatları neden pahalı, et fiyatları neden düşmüyor? Ülkelere göre yıllık karbondioksit salınımı değerleri Din Felsefesi Ünlü Matematikçiler ve Hayatları 2 Kadir Suresi, Türkçe Okunuşu ve Anlamı Halk Şiiri Türleri ve Nazım Biçimleri Alnı açık yüzü ak olmak deyiminin anlamı Uydunun icadı Pamukkale travertenleri nasıl oluşmuştur? Kağıdı kim buldu, Kağıt icadı Enerji kaynaklarının çevreye olumsuz etkileri Engellilerin Toplumla Bütünleşmelerinin Önündeki Engeller Nelerdir? DNS Numaraları 2013 DNS nedir, Open DNS 2014 IP Adresleri Vücudun Değişmeyen Matematiği Linux Terminal'de (Komut Satırı'nda) For Döngüsü
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24