Askeri töreni izleyen Türk Büyükelçisi, Ankara'nın SSCB'ye saldırmasını önledi

Askeri töreni izleyen Türk Büyükelçisi, Ankara'nın SSCB'ye saldırmasını önledi

Türkiye'nin İkinci Dünya Savaşı yıllarında Nazi Almanyası'nın yanında yer alarak eski Sovyetler Birliği'ne saldırmaya hazırlandığı iddia edildi. Rus basınına göre, 7 Kasım 1941'de Sovyetlerin Samara kentindeki askeri töreni izleyen dönemin T.C Moskova Büyükelçisi, Ankara'ya gönderdiği rapor sayesinde Türkiye, SSCB'ye saldırmaktan vazgeçti.

Rusya, 7 Kasım 1941'de Nazi Almanya'sına karşı Kızıl Ordu'nun Kızıl Meydan'da toplanarak saldırıya geçmesinin 70'inci yıl dönümünü kutlarken, benzer törenler Moskova'nın yanısıra Samara kentinde de düzenlendi. 70 yıl önce SSCB lideri Jozef Stalin, Moskova'ya yaklaşan Nazi Almanyası'na karşı başkent Moskova ve Samara kentinde dev askeri törenler düzenlenmişti.

Rusların iddiasın göre, Samara kentindeki törene davet edilen Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Haydar Aktay, Ankara'ya bir rapor gönderir. Buna Türk Büyükelçisi Rus ordusunun yakaladığı teknolojik üstünlüğü Ankara'ya rapor etti.

Alman ordu birliklerinin Moskova'ya 42 kilometre kadar yaklaşması nedeniyle Sovyet yönetimi, bazı elçilik ve devlet kurumlarını Samara'ya taşımıştı. Kentte düzenlenen törene 22 bin asker katılırken, 700 savaş uçağı ve T-35 ve T-38 model tanklar meydanda gövde gösterisi yapmıştı.

Rus basınına göre, askeri töreni izleyen Türk ve Japonya elçileri hemen kendi hükümetlerine izlenimlerini aktardı. Tarihçi Andrey Pavlov, "Diplomatik kurumlar kendi hükümetlerine şunu aktardı, Rusya'nın yeni ordusu muhteşem ve askeri teknolojisi ve rezervleri çok iyi." dedi.

Haberlere göre, Samara'daki askeri törenden etkilenen Türkiye ve Japonya, SSCB'ye saldırmaktan vazgeçti.

2009 yılında Rusya Komünist Partisi Başkanı Gennadi Zyuganov da, "Savaş yıllarında Türkiye bize saldıracaktı" iddiasında bulunmuştu.


12 yıl 8 ay önce eklendi

Yabancı otomobil üreticileri ile hükümet arasında gizli bir savaş var Yapılan terbiyesizliklerin ardından yeni Hollanda bayrakları Bir Müslüman 'LGBTİ Onur Yürüyüşü' hakkında ne düşünmeli? Şehitlerimizin ailelerine yazdıkları mektuplar Sözde Ermeni Soykırımı hakkında maddeler halinde bilmeniz gerekenler Matematiksel Formül Ayrıştırıcısı, Equation and Formula Parser Doğurganlık hızı düştü nüfus durma noktasında Firefox işletim sistemini ilan etti İncirlik'e yeni bombanın faturası kime kesilecek? Bulgaristan Türkleri gerçekten Türk mü? Balkan topraklarına nereden, ne zaman gelmişlerdir? Askeri töreni izleyen Türk Büyükelçisi, Ankara'nın SSCB'ye saldırmasını önledi Oktay Sinanoğlu'ndan Türkiye ve Türkçe Hakıkında birkaç ders Bir Bulgaristan Göçmeni'nin gözünden: 21. yy Türkiye'deki değişim Türkan Eroğlu Mydream Koktely Organizasyonu: Tam bir Rezalet Ayağımıza kurşun sıktık turizmde fırsatı kaçırdık Türkiye Ekonomi: 1980 ile 2010 yılları arasında Türkiye'nin ekonomik büyümesi Bir zamanlar: İsrail'le "alçak koltuk" krizi olmuştu Okunması gereken kitaplar, okumadan ölmeyin! Son dönemde ülkemizde yapılan özelleştirme politikasının yararları Osmanlının eşsiz arşivlerinin değersiz kağıt olarak Bulgaristan'a satılması
1
2
3
4
5
6
7
8