Askeri töreni izleyen Türk Büyükelçisi, Ankara'nın SSCB'ye saldırmasını önledi

Askeri töreni izleyen Türk Büyükelçisi, Ankara'nın SSCB'ye saldırmasını önledi

Türkiye'nin İkinci Dünya Savaşı yıllarında Nazi Almanyası'nın yanında yer alarak eski Sovyetler Birliği'ne saldırmaya hazırlandığı iddia edildi. Rus basınına göre, 7 Kasım 1941'de Sovyetlerin Samara kentindeki askeri töreni izleyen dönemin T.C Moskova Büyükelçisi, Ankara'ya gönderdiği rapor sayesinde Türkiye, SSCB'ye saldırmaktan vazgeçti.

Rusya, 7 Kasım 1941'de Nazi Almanya'sına karşı Kızıl Ordu'nun Kızıl Meydan'da toplanarak saldırıya geçmesinin 70'inci yıl dönümünü kutlarken, benzer törenler Moskova'nın yanısıra Samara kentinde de düzenlendi. 70 yıl önce SSCB lideri Jozef Stalin, Moskova'ya yaklaşan Nazi Almanyası'na karşı başkent Moskova ve Samara kentinde dev askeri törenler düzenlenmişti.

Rusların iddiasın göre, Samara kentindeki törene davet edilen Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Haydar Aktay, Ankara'ya bir rapor gönderir. Buna Türk Büyükelçisi Rus ordusunun yakaladığı teknolojik üstünlüğü Ankara'ya rapor etti.

Alman ordu birliklerinin Moskova'ya 42 kilometre kadar yaklaşması nedeniyle Sovyet yönetimi, bazı elçilik ve devlet kurumlarını Samara'ya taşımıştı. Kentte düzenlenen törene 22 bin asker katılırken, 700 savaş uçağı ve T-35 ve T-38 model tanklar meydanda gövde gösterisi yapmıştı.

Rus basınına göre, askeri töreni izleyen Türk ve Japonya elçileri hemen kendi hükümetlerine izlenimlerini aktardı. Tarihçi Andrey Pavlov, "Diplomatik kurumlar kendi hükümetlerine şunu aktardı, Rusya'nın yeni ordusu muhteşem ve askeri teknolojisi ve rezervleri çok iyi." dedi.

Haberlere göre, Samara'daki askeri törenden etkilenen Türkiye ve Japonya, SSCB'ye saldırmaktan vazgeçti.

2009 yılında Rusya Komünist Partisi Başkanı Gennadi Zyuganov da, "Savaş yıllarında Türkiye bize saldıracaktı" iddiasında bulunmuştu.


8 yıl 10 ay önce eklendi

Türkiye'den yurt dışına doğru bir göç dalgası var mı? 2016 yılında makam aracı ile en çok yol yapan vekiller Muhammed Mursi ve arkadaşlarına verilen idam kararı Şehitlerimizin ailelerine yazdıkları mektuplar Finans piyasalarında kullanılan A-book, B-book, C-book ne demektir? Dingoların bilim dünyasından acıklı haberler Sağcılık ve solculuk nedir, sağ ve sol görüşün farkları nelerdir? iPhone 4S, iPhone 5 ve Samsung Galaxy S3 karşılaştırma sonuçları Yıllara göre asgari ücretin değişimi: Asgari ücret, asgari maaş, dolar fiyatları ABD cehennem topunu hazırlıyor Bruce Fein tarafından ABD'de hazırlanan Ermeni'ler hakkındaki ŞOK rapor Askeri töreni izleyen Türk Büyükelçisi, Ankara'nın SSCB'ye saldırmasını önledi Yıllar önce bir Milli Eğitim Bakanın Gerçek hikayesi Srebrenica'da BM'ye Sığınanların Törenle Sırplara Teslimi Ergenekon yok diyenlere duyrulur Rus silah şirketlerinde bayram havası Türkiye Ekonomi: 1980 ile 2010 yılları arasında Türkiye'nin ekonomik büyümesi Kudüs olayına iki farklı bakış açısı, gene Davutoğlu M. Ali Birand'tan darbecilik özeleştirisi Davutoğlu Çek Bakan'a özür diletti! Türkiye'nin Gelecek Planları
1
2
3
4
5
6
7