Twitter'a girmek için yapılması gerekenler

Twitter'a girmek için yapılması gerekenler

Bildiğiniz gibi, 21 Mart 2014'te Twitter'in Türkiye'ye yetkili atamaması ve Türk yargısı tarafından kaldırılması istenen içeriklerle ilgilenilmemesi sebebiyle, Türkiye'de Twitter'a erişim yasağı başlamıştı. Bu yasakla birlikte, kötü niyetli kullanıcılar yüzünden iyi niyetli kullanıcılar da Twitter yasağı sebebiyle hizmet alamamaya başladı.

Bu yasağın üstesinden gelmek ve Twitter'a girebilmeniz için yapmanız gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz. İlk olarak hosts dosyanızı güncelleyerek twitter'a nasıl girebileceğinizi anlatacağız. Ardından VPN kullanarak ve proxy sitelerden yararlanarak twitter'a nasıl girebileceğinizi anlatacağız. Son olarak da, son dönemde twitter üzerinde işe yaramasa bile diğer yasaklı sitelerde rahatlıkla kullanabileceğiniz DNS adreslerini güncelleyerek yasaklı sitelere girme yöntemini anlatacağız.

Twitter'a girebilmek için hosts dosyasını güncellemek

1. Windows / System 32 / drivers / etc / hosts dosyasını masaüstüne kopyalayın (taşımayın, hatayla karşılaşabilirsiniz).

2. Masaüstündeki hosts dosyasının en altına aşağıda verilen satırları ekleyin (notepad veya wordpad ile açabilirsiniz).

199.59.149.230 twitter.com
199.59.148.10 twitter.com
199.59.148.82 twitter.com
199.59.149.230 www.twitter.com
199.59.148.10 www.twitter.com
199.59.148.82 www.twitter.com
199.59.150.44 t.co
199.59.148.12 t.co
199.59.150.44 www.t.co
199.59.148.12 www.t.co

3. Masaüstündeki değiştirdiğiniz hosts dosyasını kaydedin. Ardından da 1. maddede açıklanan konumdaki orjinal hali olan eskisinin üstüne kopyalayın.

Virüs programınız bu işlemi engellerse, kendisini kısa bir süreliğine kapatıp işlemi yeniden yapabilirsiniz.

Tarayıcınızı yeniden çalıştırdığınızda twitter'a girebilmeniz gerekiyor!

Eğer burada anlatılanlar sizin twitter ile ilgili olan erişim sorununuzu çözdüyse, sayfamızı facebook ya da twitter üzerinden paylaşarak başkalarının da bu yasağı aşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Benzer sorunu çözmek için youtube'a girme ile ilgili sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

VPN Kullanarak Twitter'a girmek

Çoğu arkadaşımızın VPN erişimi olmadığını düşünüyorum. Bu yöntem için size yurt dışında bir sunucu gerekmektedir. İnternette VPN hizmetini ücretsiz sağlayan şirketler de bulabilirsiniz. Ancak sorunu çözmeniz öncekilere göre çok daha zor.

Açılımı Sanal Özel Ağ olan VPN (Virtual Private Network) yasaklı sitelere girmek için bir başka formüldür. Bu yöntem proxy sitelere göre daha güvenilir sayılabilir. VPN ile yurtdışındaki bir bilgisayara bağlanarak yasaklı sitelere girebiliyorsunuz.

Bunun için VPN hizmeti sunan şirketlerden aylık bir bedel karşılığında hesap satın almanız gerekiyor. Bu servisi kullanmaya başladığınızda bilgisayarınız önce yurtdışındaki herhangi bir sunucuya (Paris, Washington, Londra, Madrid vb.) bağlanıyor ve bu bilgisayar üzerinden siteye giriyorsunuz.

Normal internet erişimi nasıl çalışıyor?

- İnternete girdiğinizde tarayıcınıza twitter.com yazarsınız ve istek gönderirsiniz
- Twitter'ın sunucusu isteği alınca gerekli dosyaları oluşturur ve sizin adresinize geri döner.
- Böylece, bilgisayarınıza gelen paketler sayesinde videoları izleyebilirsiniz.

VPN ile internet erişimi nasıl çalışıyor?

- Artık direk internete bağlanmıyorsunuz.
- Tüm internet paketleriniz VPN ile bağlandığınız yurt dışındaki başka bir bilgisayar üzerinden geçiyor.
- İnternete girdiğinizde tarayıcınıza twitter.com yazarsınız ve VPN sunucunuza istek gönderirsiniz
- Bu istek paketlenerek VPN hizmeti aldığınız sunucuya gönderilir. Sizin paketiniz bir kez daha paketlendiği için engellemeye çalışanlar paketin üzerinde twitter adreslerini bulamazlar.
- VPN hizmeti aldığınız sunucu bu pu paketi alınca açar ve içinde twitter'a girmek istediğinizi farkeder.
- Yurt dışındaki bu VPN sunucusu istediğiniz youtube sayfasına istekte bulunur.
- Twitter bu isteği alınca gerekli dosyaları oluşturur ve VPN sunucusuna geri döner.
- VPN sunucunuz bu gelen paketleri paketleyerek sizin bilgisayarınıza gönderir. Böylece gelen paketlerin yine twitter'tan geldiği belli olmaz.
- Bu şekilde, bilgisayarınıza gelen paketler sayesinde videoları izleyebilirsiniz.

İşte ünlü VPN araçlarından bazıları;

- ZenMate, Chrome tarayıcılarına eklenti olarak yüklenebilen bir VPN aracı olarak tanımlanabilir. Bu yazılımı kurarak herhangi bir ayarı değiştirmeksizin Youtube ve Twitter'a girebilirsiniz. Bunun için ZenMate'i tarayıcınıza kurabilirsiniz.

- Hola da ZenMate benzeri ücretsiz bir eklentidir. Tarayıcınıza Hola eklentisini kurmak için tıklayabilirsiniz.

- Bunun dışında AceVPN, Hotspot Shield veya EarthVPN gibi ücretli VPN servislerini de tercih edebilirsiniz. Bu servisler kullanıcılardan aylık veya yıllık ücret talep eder ve bu doğrultuda servisten faydalanılabilir.

- Ancak ben yasaklı sitelere girmek için VPN servislerine para ödemek istemiyorum diyorsanız TOR yazılımını bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Tanımlamak gerekirse Tor; kişi ve grupların kendi gizlilik ve güvenliklerini ön planda tutarak internette işlem ve gezinti yapabilmelerine olanak tanıyan ve sanal tüneller sayesinde bağlantıların maskelenmesi mantığıyla çalışan bir ağdır. Kurulum tamamlandığında bilgisayarınızla kolayca Youtube ve Twitter yasağını aşabilirsiniz; ancak bankacılık işlemleri vb. yüksek seviye güvenlik ihtiyacı olan özel durumlarda TOR'u kullanmamanız yerinde olur.

Twitter'a girmek için proxy sitelerden yararlanmak

Bu çözümü pek beğenmediğimi belirtmek isterim. Bu yöntemi kullanarak youtube.com'da dolaşmaktan aynı zevki alamayacağınızı düşünüyorum. Ayrıca rahatsız edici çok sayıda reklama hazır olun!

Tek yapmanız gereken www.zfreez.com, www.kkproxy.com, proxy.my-addr.com ya da www.000freeproxy.com gibi siteleri kullanarak, açılmayan sayfaları bu sitelerin aracılığıyla izlemek. Google'da benzer siteleri "Free Proxy Sites" diye aratarak bulabilirsiniz.

Twitter'a girmek için DNS ayarlarını değiştirme

Bu yöntem 25 Mart 2014 itibarı ile çalışmıyor!

Sırasıyla aşağıda verilen adımlardan geçerek dns ayarlarını değiştirme işlemini tamamlayabilirsiniz:

Başlat (Start) / Kontrol Paneli (Control Panel) / Ağ ve İnternet (Network and Internet) / Ağ ve Paylaşım Merkezi (Network and Sharing Center) / Ağ Ayarlarını Değiştir (Change Adapter Settings) / Yerel Ağ Bağlantısı - Kablosuz Ağ Bağlantısı (Local Area Connection - Wireless Network Connection) , hangisini kullanıyorsanız ona sağ tıklayın / Özellikler (Properties) / (Internet Protocol Version 4 - IPv4) / Özellikler (Properties) / DNS sunucu adreslerini kullan (Use the following DNS server addresses)

208.67.220.220
208.67.222.222

veya

4.2.2.1
4.2.2.2

veya

8.8.4.4
8.8.8.8

Açılan penceredeki alt kısımına yukarıda verilen ip adreslerini, aşağıdaki şekilde gösterildği gibi yazmanız yeterli olacaktır:

Tarayıcınızı (google chrome, firefox, internet explorer, safari, yandex browser, opera, vs.) kapatın ve bir süre sonra tekrar açtığınızda youtube ile ilgili sorununuz çözülmüş olacaktır. Artık twitter.com'a sorunsuz bir şekilde bağlanabilir ve ilgilendiğiniz videoları izleyebilirsiniz.

youtube girme, dns ayarlarını değiştirme

Hâlâ çalıştıramayan arkadaşlar, komut satırını açıp aşağıdaki komutu çalıştırarak dns adreslerini önbellekten temizleyebilirsiniz.

Türkçe komut satırını çalıştırma: Başlat / Donatılar / Komut Satırı
İngilizce komut satırını çalıştırma: Start / Accessories / Command Prompt


12 yıl 9 ay önce eklendi

Yumurta dolapta kaç gün dayanır? Futbol oyun kuralları Roma rakamlarının yazılışı, roma rakamları nasıl yazılır? Zekat; giyecek ya da yiyecek olarak verilebilir mi? Türev nedir, türev ne işe yarar? Kıbrıs Barış Harekatı'nda kendi gemilerimizi bombaladık Saygı duruşu ve resmi cenaze törenleri sırasında çalan marşlar 'Bu meydan kanlı meydan' sözlerinin devamı 2021 Beraat Kandili ne zaman Utangaçlık Nasıl Yenilir? Türk Bilim Adamları Aşık Edebiyatı Nazım Türleri Güneş ile ilgili Atasözleri İnceltme / Düzeltme İşareti Kaldırıldı mı? Düzeltme İşaretinin Kullanım Yerleri Herhangi bir bilgisayarın facebook'a erişimini nasıl önlerim? Katı, sıvı ve gaz maddelerin özellikleri Twitter'a girmek için yapılması gerekenler Bilgisayar parçaları nelerdir? OEM Malzemeler Taso nedir, Nasıl oynanır? Taso Resimleri Bağışıklık sistemi nedir, ne işe yarar?
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28