İTÜ'den uluslararası başarı

İTÜ'den uluslararası başarı

Amerika'daki Mühendislik ve Teknoloji Programları Akreditasyon Kurulunun (ABET) kararına göre İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), bu yıl itibariyle 23 mühendislik programı birden tam akredite olan dünyadaki ilk üniversite oldu.

İTÜ?den yapılan açıklamada, ABET'in, İTÜ ile ilgili 2 yıl süren akreditasyon sürecini tamamladığı belirtilerek, kurulun kararına göre İTÜ'nün, bu yıl 23 mühendislik programı birden tam akredite olan dünyadaki ilk üniversite olduğu ifade edildi.

Dünyanın birçok saygın üniversitesinin verdikleri eğitim kalitesinin bağımsız ve uzman bir dış kuruluş tarafından değerlendirilmesi için ABET'e başvurmakta olduğu vurgulanan açıklamada, İTÜ'nün ilk kez 2002 yılında eğitim kalitesinin değerlendirilmesi için bu kuruma başvuruda bulunduğu hatırlatıldı.

Geçen yıl Amerika'dan aralarında akademi, sanayi ve sivil toplum kuruluşlarından uzman temsilcilerin yer aldığı 26 kişilik ABET heyetinin İTÜ'yü değerlendirme sürecinden geçirdiği kaydedilen açıklamada, ilk olarak İTÜ'den gönderilen raporları inceleyen heyetin, ardından İTÜ kampüslerinde öğretim elemanları, öğrenciler ve mezunlarla görüştüğü ifade edildi.

Heyetin, İTÜ'nün bütçesini, laboratuvar, kütüphane, öğrenci işleri ve bilgi işlem alt yapısını, ders programlarının içeriklerini, öğretim üyelerinin özgeçmişleri gibi birçok unsuru detaylı olarak incelediği belirtilen açıklamada, ABET'in kararının kuralları gereği Ekim ayında web sayfalarında da duyuracakları vurgulandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, şunları kaydetti: "Bu büyük başarı başta İTÜ öğretim üye ve yardımcıları, çalışanları, öğrencileri ve mezunları olmak üzere tüm ülkenin gururudur. ABET akreditasyonu ile üniversitemizin eğitim kalitesinin uluslararası standartlarda olduğu bağımsız bir kuruluş tarafından tescillenmiştir. Bunun yanında 23 mühendislik programıyla dünyada en fazla mühendislik programını akredite eden üniversite olduk. Bu süreçte emeği geçen herkese en içten teşekkürlerimi sunuyorum." ABET akreditasyonunun uluslararası tanınırlığın yanı sıra eğitim kalitesinin Amerika'da akredite olan üniversitelerle denk olması ve verilen diplomanın tüm dünyada geçerli olması anlamına geldiği belirtilen açıklamada, bu sayede İTÜ öğrencilerinin Amerika'nın düzenlediği "Yetkin Mühendislik" sınavına da girebilecekleri vurgulandı.

Kaynak: Milliyet


11 yıl 8 ay önce eklendi

Ezgi Başaran: Dingoların bilim dünyasından acıklı haberler İTÜ Uyarı Model Uydu Takımı Dünya Birincisi Oldu En araştırmacı Türk üniversitesi İTÜ İTÜ'den uluslararası başarı Güneş enerjisiyle çalışan tekne yarışında dünya 3'üncüsü oldular MPI kütüphanesi kullanarak matris çarpımı MATLAB'ta basit bir resim işleme örneği Lisans Bitirme Ödevlerim Graph Theory and Applications Artificial Intelligence Bilgisayar Mimarisi Computer Graphics Elektroniğe Giriş Laboratuvarı İşletim Sistemleri Mikroişlemci Uygulamaları Laboratuvarı PDE Numerical Methods System Programming Object Oriented Programming Bilgisayar Organizasyonu
1
2
3