Yunanistan'daki azınlık mülklerinin iadesi, darısı başımıza

Yunanistan'daki azınlık mülklerinin iadesi, darısı başımıza

Türkiye azınlık mülklerini iade edince, 150 bin Batı Trakya Türk'ü de Yunanistan'a çağrı yaptı: Bizim mallarımızın idaresi de bize verilsin...

İstanbul'daki Rumlarla birlikte mübadele dışı bırakılan ve bugün sayıları 150 bin civarında olan Yunanistan'daki Batı Trakya Türkleri, Türkiye'deki azınlıklarınmallarının geri verilmesiyle ilgili karara alkış tuttu.

Konu ile ilgili Habertürk'e konuşan Batı Trakya Türklerinin parlamentodaki temsilcilerinden PASOK Milletvekili Ahmet Hacıosman kendilerine ait vakıfmallarının idaresinin hâlâ Yunan yönetiminde olduğunu anlattı. Hacıosman, "Ne yazık ki ecdadımızın, dedelerimizin bize bıraktığı vakıf arazilerinin idaresi hâlâ bizde değil. 2008 yılında, vakıfmallarının yönetiminin seçimle yapılması konusunda bir yasa geçti. Ancak bu yasa uygulanmadı. Ülkemizde, şu anda iktidardan talebimiz bir ikimaddede değişiklik yapılarak bu yasanın uygulanması. Vakıfmallarımız, devletin tayin ettiği kişiler tarafından yönetilmekte. Bizim seçtiğimiz insanlar, bu eserlerimizi idare etsin istiyoruz" diye konuştu.

Türkiye örnek olsun!

Batı Trakya Türklerinin Yunan Parlamentosu'ndaki iki temsilcisinden biri olan Hacıosman, Başbakan Erdoğan'ın azınlık temsilcileriyle katıldığı iftar yemeğini de hatırlatarak şunları söyledi: "Geçtiğimiz akşam Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan gayrimüslimazınlıklar ve vakıf idarecileri ile birlikte iftar yemeği yedi. Sayın Başbakan'ın açıklamalarını basından öğrendik. Bunu canı gönülden destekliyoruz. İnşallah diyoruz ki TC Başbakanı'nın Türkiye'deki azınlıklara, vakıflara ve taşınmazmallara yönelik kararları bütün dünyaya örnek olsun. Biz bu davranışı alkışlıyoruz. Darısı başımıza."

Yunanistan'daki azınlıklar

PASOK Milletvekili Hacıosman'ın verdiği bilgilere ve Dışişleri Bakanlığı verilerine göre Batı Trakya'da yaşananlar şöyle:

• 1978'de Gümülcine'de 4 bin dönüm Türk azınlığın toprağı sanayi sitesi için kamulaştırıldı.

• 1980'den bu yana Vakıf İdaresi'ne seçilecek şahıslar yönetim tarafından atandı ve bugüne kadar Batı Trakya Müslüman Türk azınlığı tarafindan seçilen şahıslar tasfiye edildi.

• 1980'de Gümülcine-Yaka bölgesinde 3200 dönüm arazi Trakya Dimokratikos Üniversitesi, 4300 dönüm askeri bölge için kamulaştırıldı.

• İskece'nin İnhanlı Köyü'nde 3200 dönüm arazi kamulaştırıldı, 100 Türk ailesi topraksız kaldı.
• 1984'te 7000 dönüm cezaevi için kamulaştırıldı.

• Mayıs 2000'de Yunanistan, Küçük Sungurlu'da Gümülcine Türk vakıflarına ait 70 dönüm araziyi kamulaştırdı.

• 1955-1998 yılları arasında yürürlükte olan"Başka kökenli bir kişinin geri dönme niyeti olmadan Yunanistan'ı terk etmesi halinde, Yunan vatandaşlığını yitirdiği ilan edilebilir?" diyen Yunan Vatandaşlık Yasası kapsamında, idari tasarruflarla çoğunluğunu Batı Trakyalı soydaşların oluşturduğu on binlerce kişi vatandaşlıktan çıkarıldı.

*2007'de alınan kamu personeli sınavlarında Batı Trakya Türk azınlığı için binde beşlik kontenjan ayrılacağı kararı uygulamaya konulmadı.

*2008'de vakıf arazileri hakkında, azınlığa ait arazileri yine azınlığın yönetmesini kabul eden karar uygulamaya konulmadı.

AHT, Pınar TARCAN

Kaynak: Habertürk


12 yıl 11 ay önce eklendi

Hangi ilimiz nesiyle ünlü? Türk İHA'sı 'Şimşek' havalandı! Milli tank ALTAY 5 yıl içinde hazır Ruse-Svilengrad duble yolu uluslararası şirket ile yapılacak Ahmet Davutoğlu: "Kaybettiğimiz topraklarda buluşacağız" Sonunda F-16'lar milli oluyor Çılgın Türkler geri dönüyor! Yunanistan'daki azınlık mülklerinin iadesi, darısı başımıza Yalıtım için ürettiği yapı taşı depremcilerin gözdesi oldu Olimpiyat çocukları Boğaz sefasında 12.5 milyon dolar milyoneri! İzmir'in çılgın projesi Körfez köprüsü Filtre tartışmalarına katıldı: Zorlama yok, özgürlükler korunuyor Yabancılar Kanalİstanbul'un peşinde! Amerikan polisinin beklediği Türk yapımı silah Göç merkezi Türkiye Türkiye Geneli En Yüksek Vergi Ödeyen İlk 100 Avrupa'nın en yüksek binası açıldı En Zengin 100 Türk
1
2
3
4
5
6