Çocuksuzluk şampiyonu Almanya'da okullar öğrencisiz kalabilir

Çocuksuzluk şampiyonu Almanya'da okullar öğrencisiz kalabilir

Devletin tüm teşviklerine rağmen Almanya'da doğum oranları ve buna bağlı olarak genç nesil oranı sürekli azalıyor. Federal İstatistik Dairesi'nin verdiği bilgilere göre Almanya'da 18 yaşın altındaki genç oranı 2010 yılı itibariyle 13.1 milyona geriledi. Fazla değil 10 yıl önce, yani 2000 yılında 18 yaşın altındaki genç oranı 2.1 milyon daha fazla, yani 15.2 milyondu. Federal İstatistik Dairesi Başkanı Roderrich Egeler, "Almanya Avrupa'nın en çocuk fakiri ülkesi" değerlendirmesi yaptı.

Egeler, Almanya'da doğum oranları şu anki gibi sürse bile 18 yaşın altıdakilerin toplam nüfusa oranının yüzde 15'e gerileyeceğini vurguladı. Almanya'da çocuk ve genç sayısındaki sürekli artan düşüş en başta okul ve meslek eğitim alanlarını vuruyor. Ülkede başta ilkokullar ve Hauptschule türü liseler olmak üzere çok sayıda okul öğrencisizlik yüzünden kapanmaya başladı.

Almanya'da özellikle doğu eyaletlerinde sürekli daha az yeni aile kuruluyor ve çocuk sahibi olunuyor. İstatistiklere göre; doğu eyaletlerinde son 10 yıllarda çocuk sayısı yaklaşık yüzde 30 azaldı. Batı eyaletlerinde ise bu oran yüzde 10 civarında. Üstelik Almanya'da bir taraftan, küçük yaştan itibaren çocukların bakıldığı yuva imkanları da sürekli artıyor. Yani, doğan çocuklar anne babaların çalışmalarına, kariyerlerini sürdürmelerine engel teşkil etmediği halde, çiftler sürekli daha az çocuk sahibi oluyor.

Almanya'da yeni nesil eksikliğinin uzun vadede iş piyasası ve dolayısıyla ekonomiyi vurmasından endişe ediliyor. Ülkede şimdiden yaşanan kalifiye eleman eksikliğinin, göç alınmaması durumunda katlanarak artacağı öngörülüyor. Ancak yeni nesil eksikliği kısa vadede en fazla okul ve meslek eğitim yerlerini vuruyor. Ülkede bir çok okul öğrencisizlik yüzünden kapanmaya başladı. Geçtiğimiz yıl sadece Köln'de 11 Hauptschule okulu kapandı.

Almanya'daki demografik dönüşümün meslek eğitim yerlerini de vurduğu bildiriliyor. Alman Bild gazetesinin internet portalı Bild.de, yeni nesil eksikliği yüzünden 60 bin meslek eğitim yerinin doldurulamadığını satırlarına taşıdı. Habere göre Alman Sanayi ve Ticaret Odaları, temmuz ayı sonuna kadar toplam 242 bin 315 yeni meslek eğitim sözleşmesini kayıtlarına geçti. Bu 2010 yılına göre yüzde 6.4'lük bir artış anlamına geliyor. Alman Zanaatkarlar Odaları ise temmuz sonuna kadar toplam 85 bin 499 meslek eğitim sözleşmesi yapıldığını bildiriyor. Buradaki artış da yüzde 4.7. Ancak Alman Sanayi ve Ticaret Odazsı (DIHK), meslek eğitimine başvuranların sayısının yüzde 3 azaldığını, sanayi ve ticaret sektöründeki 50 bin meslek eğitim yerinin doldurulamadığını bildiriyor. Alman Zanaatkarlar Merkez Birliği (ZDH) ise, kendilerine bağlı işletmelerdeki meslek eğitim yerlerinin 10 bininin doldurulamayacağını hesaplıyor. ZDH şu anda 20 bin boş meslek eğitim alanları olduğunu bildiriyor.


7 yıl 10 ay önce eklendi

Türkiye'de öğrenci kalitesi son dönemde düşüyor mu? EMO'nun Kalıcı Yaz Saati Uygulamasıyla ilgili olarak Tasarruf Değil İsraf Açıklamasına Tekzip Ev almak için biriktirilen paranın zekatı Bildiriye imza atan 1128 akademisyen hangi üniversitelerden Sözde Ermeni Soykırımı hakkında maddeler halinde bilmeniz gerekenler İstanbul'da ev almalı mıyım? Knockout.js teknolojisi nedir, Knockoutjs ne işe yarar? Göçmen denilenler aslında kimler? 300 yıllık problemi 16 yaşındaki genç çözdü Radyasyon: Dalga dalga ölüyoruz! "Tanrı Parçacığı"nın peşinde: Büyük gün yaklaştı Bu kelimenin Türkçesi var, onu kullanın Boraltan Köprüsü Katliamı, Dramı, Gerçekleri Çocuksuzluk şampiyonu Almanya'da okullar öğrencisiz kalabilir Bulgaristan vatandaşlarına Türkiye'den vatandaşlık fırsatı 2011 seçimi, eğitim seviyesi ile parti oyları arasındaki bağlantı Türkiye'nin dış borcu ve güncel bir analiz Bir zamanlar: İsrail'le "alçak koltuk" krizi olmuştu Bilimsel makale yazma kılavuzu Japonya ve Enerji: Peki Ya Alternatifi Ne? Beş milyon müslümanın göç haritası
1
2
3
4
5
6
7