Şubat ayı neden 28 gün çeker?

Şubat ayı neden 28 gün çekerŞubat ayının batılı dillerdeki adları, Roma arınma Tanrıçası Februus'un adından gelir. Kış mevsimi aysız olarak kabul edildiği için Ocak ve Şubat, Roma takvimine sonradan eklenmiştir. Bu değişiklik, Numa Pompilius tarafından, takvimi, standart kameri yıl ile bir hizaya getirebilmek için yaklaşık M.Ö. 700 lerde yapılmıştır.

Bugün kullandığımız Gregoryen takviminin kökeni, Roma İmparatoru Julius Caesar’ın, Mısırlı astronomi bilgini Sosigenes’e yaptırdığı “Julyen” takvimidir. Bu takvime göre bir yıl 365 gün sürer ve her yıldan 6 saat artar. Artan bu saatler her 4 yılda, bir gün eder ve yıla eklenir. Böylece bir yıl, 4 yılda bir 366 güne çıkar. Ne var ki 366 sayısı 12’ye tam olarak bölünmediğinden bazı ayların 30 bazı ayların da 31 çekmesi uygun görülür. Julyen takviminde yılbaşı, mart ayındadır ve buna göre şubat, yılın en son ayıdır. “July” olarak bilinen temmuz ayı, Julius Caesar’ın adını taşır ve 31 gün sürer.

Şubat ayının daha kısa olmasının sebebi

Caesar'dan sonra yaşayan bir başka Roma İmparatoru Augustus da kendi adını bir aya verir. Ne var ki Ağustos (Augustus’un adından) ayının 30, Caesar’ın adını taşıyan Temmuz ayının 31 çekmesini haşmetine yakıştıramayan İmparator Augustus, kendi adıyla anılan ayın da 31 gün sürmesini emreder. Bunun üzerine astronomlar, yılın son ayı olan şubattan bir günü alıp, ağustos ayına ekler. Böylece 30-29 gün döngüsü yaşayan şubat ayı 29-28 gün olarak belirlenir.

Şubat, yıl Mart ile başladığı için Roma takviminin son ayı idi. Belirli zaman aralıklarında Romalı rahipler, yılı mevsimlerle hizalayabilmek için, Şubat'tan sonra araya bir eklenti ay (Mercedonius) yerleştiriyorlardı.


5 yıl önce eklendi

Bilek güreşi nasıl kazanılır? Ali Ercan - Medine'ye varamadım yaralıyım klibi Ünlü Kahin Baba Vanga'nın Kehanetleri Türkiye'de Medya Sahipleri İstanbul adliyeleri telefon numaraları Eski İmparatorluklarda Yazı Araçları Kanuni'nin Fransa Kralı Fransuva'ya Gönderdiği Mektup Orucu bozan şeyler nelerdir? Divan Edebiyatı Nazım Biçimleri ve Türleri Güzel sanat dallarında kullanılan malzemeler ve özellikleri Yeni başlayanlar için namaz kılmayı öğrenme Tavla Nasıl Oynanır? Tavla Zar İsimleri ve Kazanma İpuçları İnsanlığa hizmet veren Türk büyükleri hangi konuda hizmet vermiştir Buharlaşma, Kaynama ve Yoğuşma Arasındaki Farklar Aslanlar Hakkında Genel Bilgi Şubat ayı neden 28 gün çeker? Yenilenebilir yakıta bir adım kaldı Bilgisayara Şifre Nasıl Konulur Radyasyon'un Etkileri İmam Gazali'den Öğütler II Miraç kandilini nasıl ihya edeceğiz?
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21