Şubat ayı neden 28 gün çeker?, Bilgiler

Şubat ayı neden 28 gün çeker?

Şubat ayı neden 28 gün çekerŞubat ayının batılı dillerdeki adları, Roma arınma Tanrıçası Februus'un adından gelir. Kış mevsimi aysız olarak kabul edildiği için Ocak ve Şubat, Roma takvimine sonradan eklenmiştir. Bu değişiklik, Numa Pompilius tarafından, takvimi, standart kameri yıl ile bir hizaya getirebilmek için yaklaşık M.Ö. 700 lerde yapılmıştır.

Bugün kullandığımız Gregoryen takviminin kökeni, Roma İmparatoru Julius Caesar’ın, Mısırlı astronomi bilgini Sosigenes’e yaptırdığı “Julyen” takvimidir. Bu takvime göre bir yıl 365 gün sürer ve her yıldan 6 saat artar. Artan bu saatler her 4 yılda, bir gün eder ve yıla eklenir. Böylece bir yıl, 4 yılda bir 366 güne çıkar. Ne var ki 366 sayısı 12’ye tam olarak bölünmediğinden bazı ayların 30 bazı ayların da 31 çekmesi uygun görülür. Julyen takviminde yılbaşı, mart ayındadır ve buna göre şubat, yılın en son ayıdır. “July” olarak bilinen temmuz ayı, Julius Caesar’ın adını taşır ve 31 gün sürer.

Şubat ayının daha kısa olmasının sebebi

Caesar'dan sonra yaşayan bir başka Roma İmparatoru Augustus da kendi adını bir aya verir. Ne var ki Ağustos (Augustus’un adından) ayının 30, Caesar’ın adını taşıyan Temmuz ayının 31 çekmesini haşmetine yakıştıramayan İmparator Augustus, kendi adıyla anılan ayın da 31 gün sürmesini emreder. Bunun üzerine astronomlar, yılın son ayı olan şubattan bir günü alıp, ağustos ayına ekler. Böylece 30-29 gün döngüsü yaşayan şubat ayı 29-28 gün olarak belirlenir.

Şubat, yıl Mart ile başladığı için Roma takviminin son ayı idi. Belirli zaman aralıklarında Romalı rahipler, yılı mevsimlerle hizalayabilmek için, Şubat'tan sonra araya bir eklenti ay (Mercedonius) yerleştiriyorlardı.


4 yıl 3 ay önce eklendi

Türkiye'de Medya Sahipleri Hangi mahkeme hangi davalara bakar Siyaset Felsefesi Mide yanmasına ne iyi gelir? Din Felsefesi ile ilgili bilgiler Tasavvuf felsefesi nedir, Tasavvuf felsefesinin özellikleri Aşık Edebiyatı Nazım Türleri Güzel sanat dallarında kullanılan malzemeler ve özellikleri Çiçek İsimlerinin Anlamları Işık Yılı Nedir? Işık Yılı Kaç Km, Işık Hızı kaç kilometredir? Ülkemizde ve dünyada ilk televizyon yayınları ne zaman başladı Silgi nasıl yapılır Hangi ayda hangi balık avlanır Alan ölçüleri Şubat ayı neden 28 gün çeker? İnternet Hızı Arttırma, ADSL Hızı Yükseltme Köpeklerin özellikleri, köpekler hakkında bilgi, köpek türleri Hamilelikte tercih edilen seks pozisyonları Evcil hayvanlar hakkında ilginç bilgiler ve merak ettikleriniz Nginx sunucularda php'ye düşmeden file cache işleminin yapılması
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18