Gül'ün Türkçe ısrarı Bulgarları kızdırdı

Gül'ün Türkçe ısrarı Bulgarları kızdırdı

Bulgar Milliyetçi Hareket Partisi, Cumhurbaşkanı Gül?ün tutumunu "Türk devletinin güç gösterisi" olarak niteledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Bulgaristan ziyaretinde Türklerin yoğun olarak yaşadığı Hitrino ilçesinde Türkçe konuşarak çeviriye izin vermemesi Bulgarları kızdırdı. Sofya Haber Ajansı'na göre yüzde 80'inin Türk olduğu Şeytancık kasabasında efsanevi güreşçi Koca Yusuf'un heykelinin açılış törenine katılan Gül, tercümanın çeviri yapmasını engelledi. Ajans olayı şöyle aktardı: "Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Kuzey Bulgaristan'ın bir köyünde konuşmasını Türkçe yapıp, çeviriye izin vermemesi tartışma yarattı. Çevirmen, girişimde bulunmasına rağmen Gül onu durdurdu. Yerel etnik Türkler ve Türkiye'den gelenler bu konuşmayı anlasa da orada bulunan 30 Bulgar gazeteci anlamadı. Gül'ün ardından Hitrino Belediye Başkanı Nurettin Ismailov, konuşmasını Bulgarca ile beraber Türkçe çeviri ile yaptı." DHA'ya göre Gül, bölge halkına "Ziyaretim sizin için ne kadar değerliyse, benim için de o kadar değerli. Sizi iki ülke arasında köprü olarak görüyoruz. Türk-Bulgar dostluğunun anahtarısınız" dedi.

"Ahlakdışı ve küstahça"

Bulgar Milliyetçi Hareket Partisi (VMRO) ise Gül'ün "Türkçe ısrarına" tepki gösterdi. Gül'ün neden protokolü ihlal ettiği konusunda Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama talep eden VMRO, "Abdullah Gül'ün sözlerinin ev sahibi ülkenin resmi diline çevrilmesine izin vermemesi açıkça Türk devletinin güç gösterisi. Türk Cumhurbaşkanı, o bölgede sadece Türkçe konuşulduğu için çeviriye gerek olmadığı mesajı veriyor" ifadelerini kullandı. VMRO, ayrıca Abdullah Gül'ün davranışını "ahlakdışı, küstahça ve etnik çatışmayı tırmandırıcı"olarak nitelendirdi. Cumhurbaşkanı Georgi Parvanoz'un davetlisi olarak Bulgaristan'a giden Gül, dün Türkiye'ye döndü.


9 yıl 9 ay önce eklendi

Türkiye'de öğrenci kalitesi son dönemde düşüyor mu? EMO'nun Kalıcı Yaz Saati Uygulamasıyla ilgili olarak Tasarruf Değil İsraf Açıklamasına Tekzip Ev almak için biriktirilen paranın zekatı Bildiriye imza atan 1128 akademisyen hangi üniversitelerden Sözde Ermeni Soykırımı hakkında maddeler halinde bilmeniz gerekenler İstanbul'da ev almalı mıyım? Knockout.js teknolojisi nedir, Knockoutjs ne işe yarar? Göçmen denilenler aslında kimler? 300 yıllık problemi 16 yaşındaki genç çözdü Radyasyon: Dalga dalga ölüyoruz! "Tanrı Parçacığı"nın peşinde: Büyük gün yaklaştı Bu kelimenin Türkçesi var, onu kullanın Oktay Sinanoğlu'ndan Türkiye ve Türkçe Hakıkında birkaç ders İsrail, Türkiye'yi kuşatma provası yapıyor Gül'ün Türkçe ısrarı Bulgarları kızdırdı Sona mı yaklaştık? Tür istilası başladı 80 yıl önce sansürlenen Ata'nın mektubu bulundu Anonymous olayında Hepimiz yenildik! Bulgaristan'da neler oluyor? İnternete filtrede geri adım yok Son dönemde ülkemizde yapılan özelleştirme politikasının yararları Ülkemizce eğitim dili TÜRKÇE olmalıdır; çünkü
1
2
3
4
5
6
7