Apandist belirtileri, apandist ne tarafta?

Apandist, çoğu insanın sıkça yerini karıştırdığı önemli ancak insan ömründe ameliyatla alındığında yokluğu sorun yaratmayan bir organdır.

Apandist Nerde Olur, Apandist Nerede Bulunur, Apandist hangi tarafta

Apandist ne taraftaBedenimizde, sağ kasığın biraz üzerinde bulunur. Apandist ağrısı genellikle gaz sancısı ve kadınlarda regl, pms dönemi ağrılarıyla karıştırılmaktadır.

Ayırt edici ağrıları ise şu şekildedir, apandist ağrısı birkaç gün sürebilir. En belirgin özelliği ise, apandist ağrısıyla birlikde kabızlığın meydana gelmesidir. Yani apandist bir sorun varsa büyük tuvalete çıkarmaz, engeller.

Bir başka ayırt edici ağrısal özellik ise, apandist ağrısında sağ kasık ağırırken bu ağrıya göbek çevresi veya sağ baldır da dahil olur, ağrı zirve yaptığında hastanede olmak en karlıdır çünkü apandist patladığında bütün bedeni zehirler, hızlı bir ölüm yaşanır.

Sağ kasık ağrısını hafife almamak gerekir, tüm sağ kasık ağrıları apandist değildir elbette ancak bahsi geçen ayırt edici ağrı özelliklerini göz ardı etmemek gerek.

Daha detaylı bir şekilde apandisitle ilgili merak edilenler:

Apandist ne tarafta yer alırApandisit Ne taraftadır?

İncebağırsakla kalınbağırsağın birleştiği yerin alt tarafında kalan yedi santim uzunluktaki bağırsak parçası olan körbağırsağın apandis adı verilen 7-12 santimlik, içi boş çıkıntısının iltihaplanmasıdır. Apandisit bir bakteri iltihabıdır. Apandisit 10-30 yaşları arasında çok sık görülür.

Apandisitin Belirtileri

Göbek çevresinde ağrı vardır. Daha sonraları hafif ateşle birlikte ağrı karnın sağ alt bölümüne iner. Sindi*rim güçlüğü, kabızlık ya da ishal görülür. Hastanın sık sık kus*ması olağandır. Ağız ve dilde kuruluk olması nedeniyle hasta iştahsızdır.

Apandisit Hastalığı Sonrası

Bütün karın bölgesi, özellikle karnın sağ alt bölgesi duyarlıdır. Hafif ateş süreklidir. Pelvis kemiğinin çok duyarlı olması önemli bir bulgudur. Apandis patladığı takdirde tüm belirtiler şiddetlenir (Apandisit Patlaması). Karın ön duvarlarında sertleşme olur. Ay*nı zamanda ateş yükselir ve hastada bir çeşit şok hali belirir.

Apandisitin Tedavisi

Ameliyattır. Ameliyatın olanaksız olduğu hallerde hastaya yatak tedavisi, antibiyotikler, sıvı gıda rejimi uygulanır. Karın zarı iltihabı olasılığında hemen ameliyat gereklidir. Ancak apse oluşuyorsa, apsenin boşaltılabilmesi için yerelleşmesini beklemek gerekmektedir.


4 yıl 5 ay önce eklendi

İç ve Dış Yan Bağ Yaralanmaları Ön çapraz bağ kopukluğu Menüsküs nedir, menüsküsün belirtileri nelerdir? Evde diş beyazlatma yöntemleri Temel cimnastik duruşları, resimli jimnastik duruşları Yürüyüş yapmanın faydaları nelerdir? Gıda Zehirlenmesi ile ilgili detaylı bilgiler Dokuz Haftalık Zıplama Programı Yağ Yaktıran Yiyecekler Apandist Nerde Olur, Apandist Nerede Bulunur, Apandist hangi tarafta İlk yardımın önemi, ilk yardım neden önemlidir Böbrek Yetmezliği: Üremi, Böbrek Hastalıklarının Belirti ve Bulguları Apandist belirtileri, apandist ne tarafta? Hangi besinler ne kadar kalori içerir? Guatr hastalığı, belirtileri ve tedavisi Parmak Çıtlatmanın Zararları İshal nasıl önlenir, ishal hastalığının tedavisi Bebeklerde zeka gelişimine yardımcı olacak aktiviteler Profesörden tavsiye: Bu yağmurlarda ıslanın (ilginç)! B2 vitamini hangi besinlerde bulunur İdeal kilo hesaplama, beden kitle endeksi İnsan vücudu hakkında tuhaf gerçekler
1
2
3
4
5
6