Rus silah şirketlerinde bayram havası

Rus silah şirketlerinde bayram havası

Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra silah ihracatını her geçen yıl artıran Rusya, 2011'de 11 milyar dolarlık rakamla rekor kıracak. Rusya Federal Askeri Teknik Şirketi Direktörü Mihail Dmitriyev yılın ilk yarısı ile ilgili verilerin çok olumlu olduğunu, 11 milyar dolarlık rakamın da aşılabileceğini söyledi. Az kaldı, sıra bizim askeri ürünlerimize de gelecek.

Interfax'a açıklamada bulunan Dmitriyev, "Belirlenen takvime göre bu yıl 11 milyar doları aşıyoruz. Silah ihracatında rakam artmaya devam ediyor. Rusya geçen yıl da 9,5 milyar dolarlık silah ihracat hedefi belirlemişti. Biz 10 milyar doları 2010'da aştık." dedi.

2011'de yapılan silah ihracatının önemli bir kısmını savaş uçaklarının oluşturduğuna değinen yetkili, "İkinci sırada kara birlikleri için hazırlanan hava savunma sistemleri oluşturuyor. Deniz kuvvetleri ile ilgili askeri mühimmat ise bu yıl daha az" değerlendirmesinde bulundu.

2012'de deniz filoları ve diğer askeri mühimmatın ihracatının hızlı bir şekilde artacağına değinen Dmitriyev, "Denizaltılar dahil olmak üzere bu dönemde bir çok sipariş tamamlanacak. Özellikle dizel denizaltılar için yabancı müşterilerimizden büyük talep var." bilgisini verdi.

Rusya 2008'de 8,5 milyar dolarlık silah satışı gerçekleştirmişti. Savaş uçakları, helikopterler, tank ve füzeler konusunda başarılı olan Rusya, ABD'den sonra dünya silah piyasasında ikinci sırada yer alıyor.

ORTADOĞU'DA AYAKLANMALAR ANLAŞMALARI ZORA SOKABİLİR

Rusya'nın 2011'le ilgili endişesi Libya'ya uygulanan silah ambargosu. Eski alacaklarını garanti altına almaya çalışan Moskova'nın toplam da 4 milyar dolarlık silah satış anlaşmasının fesh edilebileceği belirtiliyor. Mısır ve diğer Ortadoğu ülkelerinde yaşanan ayaklanmaların Rusya silah piyasasına olumsuz yansıması ise 7-8 milyar doları bulacak.

Diğer taraftan Rusya'nın 2020 yılını hedefleyen 650 milyar dolarlık silah alım planı, Rus silah üretim şirketlerinde bayram havası oluşturuyor. Rusya'nın çoğunluğu yerli olmak üzere bin helikopter, 600 savaş uçağı, 100 savaş gemisi ve en az 8 adet nükleer denizaltı alması hedefleniyor.


8 yıl 4 ay önce eklendi

Türkiye'den yurt dışına doğru bir göç dalgası var mı? 2016 yılında makam aracı ile en çok yol yapan vekiller Muhammed Mursi ve arkadaşlarına verilen idam kararı Şehitlerimizin ailelerine yazdıkları mektuplar Finans piyasalarında kullanılan A-book, B-book, C-book ne demektir? Dingoların bilim dünyasından acıklı haberler Sağcılık ve solculuk nedir, sağ ve sol görüşün farkları nelerdir? iPhone 4S, iPhone 5 ve Samsung Galaxy S3 karşılaştırma sonuçları Yıllara göre asgari ücretin değişimi: Asgari ücret, asgari maaş, dolar fiyatları ABD cehennem topunu hazırlıyor Bruce Fein tarafından ABD'de hazırlanan Ermeni'ler hakkındaki ŞOK rapor Askeri töreni izleyen Türk Büyükelçisi, Ankara'nın SSCB'ye saldırmasını önledi Yıllar önce bir Milli Eğitim Bakanın Gerçek hikayesi Srebrenica'da BM'ye Sığınanların Törenle Sırplara Teslimi Ergenekon yok diyenlere duyrulur Rus silah şirketlerinde bayram havası Türkiye Ekonomi: 1980 ile 2010 yılları arasında Türkiye'nin ekonomik büyümesi Kudüs olayına iki farklı bakış açısı, gene Davutoğlu M. Ali Birand'tan darbecilik özeleştirisi Davutoğlu Çek Bakan'a özür diletti! Türkiye'nin Gelecek Planları
1
2
3
4
5
6
7