Rus silah şirketlerinde bayram havası

Rus silah şirketlerinde bayram havası

Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra silah ihracatını her geçen yıl artıran Rusya, 2011'de 11 milyar dolarlık rakamla rekor kıracak. Rusya Federal Askeri Teknik Şirketi Direktörü Mihail Dmitriyev yılın ilk yarısı ile ilgili verilerin çok olumlu olduğunu, 11 milyar dolarlık rakamın da aşılabileceğini söyledi. Az kaldı, sıra bizim askeri ürünlerimize de gelecek.

Interfax'a açıklamada bulunan Dmitriyev, "Belirlenen takvime göre bu yıl 11 milyar doları aşıyoruz. Silah ihracatında rakam artmaya devam ediyor. Rusya geçen yıl da 9,5 milyar dolarlık silah ihracat hedefi belirlemişti. Biz 10 milyar doları 2010'da aştık." dedi.

2011'de yapılan silah ihracatının önemli bir kısmını savaş uçaklarının oluşturduğuna değinen yetkili, "İkinci sırada kara birlikleri için hazırlanan hava savunma sistemleri oluşturuyor. Deniz kuvvetleri ile ilgili askeri mühimmat ise bu yıl daha az" değerlendirmesinde bulundu.

2012'de deniz filoları ve diğer askeri mühimmatın ihracatının hızlı bir şekilde artacağına değinen Dmitriyev, "Denizaltılar dahil olmak üzere bu dönemde bir çok sipariş tamamlanacak. Özellikle dizel denizaltılar için yabancı müşterilerimizden büyük talep var." bilgisini verdi.

Rusya 2008'de 8,5 milyar dolarlık silah satışı gerçekleştirmişti. Savaş uçakları, helikopterler, tank ve füzeler konusunda başarılı olan Rusya, ABD'den sonra dünya silah piyasasında ikinci sırada yer alıyor.

ORTADOĞU'DA AYAKLANMALAR ANLAŞMALARI ZORA SOKABİLİR

Rusya'nın 2011'le ilgili endişesi Libya'ya uygulanan silah ambargosu. Eski alacaklarını garanti altına almaya çalışan Moskova'nın toplam da 4 milyar dolarlık silah satış anlaşmasının fesh edilebileceği belirtiliyor. Mısır ve diğer Ortadoğu ülkelerinde yaşanan ayaklanmaların Rusya silah piyasasına olumsuz yansıması ise 7-8 milyar doları bulacak.

Diğer taraftan Rusya'nın 2020 yılını hedefleyen 650 milyar dolarlık silah alım planı, Rus silah üretim şirketlerinde bayram havası oluşturuyor. Rusya'nın çoğunluğu yerli olmak üzere bin helikopter, 600 savaş uçağı, 100 savaş gemisi ve en az 8 adet nükleer denizaltı alması hedefleniyor.


9 yıl önce eklendi

Doğu Akdeniz'de Yunanistan ne istiyor, Türkiye'nin Mavi Vatan'ı neresi? Yapılan terbiyesizliklerin ardından yeni Hollanda bayrakları Avusturya'nın Wiener Neustadt şehrinde Türk bayrağı asma yasağı Bireysel Emeklilik Sistemi ve %25 Devlet Katkısı Siyaset ve çark etme sanatı Ülkelerin yoksulluk sınırlarının kıyaslanması Adalet nedir, adalet türleri nelerdir, hangi adalet türü bize uygun? Samsung Galaxy S3 ile Galaxy S3 Mini Modellerinin Karşılaştırılması Sırp kasabı beraat etti, Boşnaklar şokta İncirlik'e yeni bombanın faturası kime kesilecek? Kore devinden gazilerimize vefa! 2.5 milyar dolarlık robot! Ölünce internet hesaplarınız ne olacak? İnsanlığın ilk türü bulundu Srebrenica'da BM'ye Sığınanların Törenle Sırplara Teslimi Ergenekon yok diyenlere duyrulur Rus silah şirketlerinde bayram havası Türkiye Ekonomi: 1980 ile 2010 yılları arasında Türkiye'nin ekonomik büyümesi Kudüs olayına iki farklı bakış açısı, gene Davutoğlu M. Ali Birand'tan darbecilik özeleştirisi Davutoğlu Çek Bakan'a özür diletti! Türkiye'nin Gelecek Planları
1
2
3
4
5
6
7