Rus silah şirketlerinde bayram havası

Rus silah şirketlerinde bayram havası

Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra silah ihracatını her geçen yıl artıran Rusya, 2011'de 11 milyar dolarlık rakamla rekor kıracak. Rusya Federal Askeri Teknik Şirketi Direktörü Mihail Dmitriyev yılın ilk yarısı ile ilgili verilerin çok olumlu olduğunu, 11 milyar dolarlık rakamın da aşılabileceğini söyledi. Az kaldı, sıra bizim askeri ürünlerimize de gelecek.

Interfax'a açıklamada bulunan Dmitriyev, "Belirlenen takvime göre bu yıl 11 milyar doları aşıyoruz. Silah ihracatında rakam artmaya devam ediyor. Rusya geçen yıl da 9,5 milyar dolarlık silah ihracat hedefi belirlemişti. Biz 10 milyar doları 2010'da aştık." dedi.

2011'de yapılan silah ihracatının önemli bir kısmını savaş uçaklarının oluşturduğuna değinen yetkili, "İkinci sırada kara birlikleri için hazırlanan hava savunma sistemleri oluşturuyor. Deniz kuvvetleri ile ilgili askeri mühimmat ise bu yıl daha az" değerlendirmesinde bulundu.

2012'de deniz filoları ve diğer askeri mühimmatın ihracatının hızlı bir şekilde artacağına değinen Dmitriyev, "Denizaltılar dahil olmak üzere bu dönemde bir çok sipariş tamamlanacak. Özellikle dizel denizaltılar için yabancı müşterilerimizden büyük talep var." bilgisini verdi.

Rusya 2008'de 8,5 milyar dolarlık silah satışı gerçekleştirmişti. Savaş uçakları, helikopterler, tank ve füzeler konusunda başarılı olan Rusya, ABD'den sonra dünya silah piyasasında ikinci sırada yer alıyor.

ORTADOĞU'DA AYAKLANMALAR ANLAŞMALARI ZORA SOKABİLİR

Rusya'nın 2011'le ilgili endişesi Libya'ya uygulanan silah ambargosu. Eski alacaklarını garanti altına almaya çalışan Moskova'nın toplam da 4 milyar dolarlık silah satış anlaşmasının fesh edilebileceği belirtiliyor. Mısır ve diğer Ortadoğu ülkelerinde yaşanan ayaklanmaların Rusya silah piyasasına olumsuz yansıması ise 7-8 milyar doları bulacak.

Diğer taraftan Rusya'nın 2020 yılını hedefleyen 650 milyar dolarlık silah alım planı, Rus silah üretim şirketlerinde bayram havası oluşturuyor. Rusya'nın çoğunluğu yerli olmak üzere bin helikopter, 600 savaş uçağı, 100 savaş gemisi ve en az 8 adet nükleer denizaltı alması hedefleniyor.


12 yıl 2 ay önce eklendi

Doğu Akdeniz'de Yunanistan ne istiyor, Türkiye'nin Mavi Vatan'ı neresi? 2016 yılı haberleşme faturası en yüksek ilk 10 milletvekili Muhammed Mursi ve arkadaşlarına verilen idam kararı Bildiriye imza atan 1128 akademisyen hangi üniversitelerden Türkiye'nin Enerji'ye İhtiyacı ve Nükleer Enerji ile ilgili bilgiler Son dönemde Mısır'da yaşananlarla ilgili değerlendirmeler Web sitenizden nasıl para kazanırsınız? Sırp kasabı beraat etti, Boşnaklar şokta Çipli pasaport ihalesi Fransız firmasından alındı Bruce Fein tarafından ABD'de hazırlanan Ermeni'ler hakkındaki ŞOK rapor Bu kelimenin Türkçesi var, onu kullanın Yıllar önce bir Milli Eğitim Bakanın Gerçek hikayesi Öğretmenden öğrencisine büyük ders Hollanda: Srebrenitsa katliamından sorumluyuz Rus silah şirketlerinde bayram havası Türkiye'nin dış borcu ve güncel bir analiz Birand'ın Doğruları Dobra Dobra Açıklamasını Alkışlıyorum İnternete filtrede geri adım yok Borsayı 7 bin 600 yabancı kontrol ediyor!
1
2
3
4
5
6
7
8