Çağdaş bir Ozan: İlhan İrem ve Hayatı

Çağdaş bir Ozan: İlhan İrem ve Hayatı

İlhan İrem 1954 yılında Bursa'da dünyaya geldi. Müzik hayatına girmesi, 1969 yılında 15 yaşındayken üst dönemler tarafından okul orkestrasına solist olarak seçilmesi ile oldu. 1970 yılında Meltemler Orkestrası ile Milliyet Gazetesi'nin düzenlediği Liselerarası Müzik Yarışması'nda Marmara bölgesi birinciliği kazandı. Aynı kadro ile 1972'ye kadar Bursa Çelik Palas Oteli'nde ve Uludağ diskolarında dans müziği şarkıcılığını sürdürdü. İlhan İrem'in şarkı sözlerine ve videolarına www.sarkidunyasi.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

ANLASANA

1973 yılında kendi imkânları ile Diskotür firmasına yaptığı ilk 45'liği "Birleşsin Bütün Eller - Bazen Neşe Bazen Keder" ile beklediği başarıyı yakalayamadı. Plak firmasının bestelerini başka sanatçılara söyletme isteğini geri çevirdikten sonra yapmış olduğu ikinci 45'liği "Yazık Oldu Yarınlara - Haydi Sil Gözlerini" genç sanatçıyı bir anda en popüler sarkıcı konumuna getirdi. 1975 yılında yayınlanan üçüncü 45'liği "Anlasana" ile de başarısını devam ettirdi. 1976 yılında yayınladığı dördüncü 45'liğinde Tanrı'yı sorguladığı "Kuklacı Amca" 45'liği gelen baskılar sonucunda plak şirketi tarafından piyasadan toplatıldı. 1976 yılında ilk LP çalışması olan "İlhan İrem 1973-1976" yayınlandı. "Havalar Nasıl", "İşte Hayat", "Son Selam", "Ayrılık Akşamı","Sen Bilirsin","Bal Ağızlım" gibi her yaptığı 45'lik liste başı oldu 1973-1981 yılları arasında toplam 10 adet 45'liği yayınladı.

BOŞVER ARKADAŞ

1979 yılında yayınladığı senfonik yapıdaki "Sevgiliye" LP'si ile Esin Engin'in aranjörlüğünde ilk defa akademik bir çalışmayla müzik yaşamında yeni bir yola saptı. "Sevgiliye" albümünde ilk defa kendi yazdığı sözler dışında bir Nazım Hikmet şiiri olan "Hoşgeldin"i besteledi ve seslendirdi. "Bir Yıldız" adlı bestesi 1979 Eurovision Türkiye finaline kaldı. Ama yarışamadan askere alındı. Finallerde yarışabilmesi için İlhan İrem'e özel izin verildiği halde, sanatçının bağlı bulunduğu plak şirketi bu süreçte "Bir Yıldız" adlı şarkının yer aldığı "Sevgiliye" albümünü yayınladığından, kurallar gereği diskalifiye oldu. 1981 yılında askerliğinde yaptığı bestelerden oluşan "Bezgin" yayınlandı. 1983 yılında yedi yıllık bir çalışmanın ürünü olan 150 dakikalık Senfonik Rock üçleme, "Pencere... Köprü... Ve Ötesi..." üç ayrı albüm halinde sırayla yayınlanmaya başladı. "Pencere" (1983), "Köprü" (1985), "Ve Ötesi" (1987)

KONUŞAMIYORUM

1984 yılında Türkiye'yi Bulgaristan'da düzenlenen Altın Orfe Yarışması'nda temsil etti. "Gazeteciler Özel Ödülü"nü kazandı. 1985 yılında üçlemenin ikinci albümü olan "Köprü" ile birlikte "Pencere.. Köprü... Ve Ötesi..." adında ilk defa bir plağın çizgilerle anlatılmış öyküsünü içeren kitap yayımlandı. 1986 yılında sözlerini yazdığı "Halley" Melih Kibar tarafından bestelendi ve Türkiye'ye Eurovision Şarkı Yarışması'nda o yıla kadar alınan en iyi dereceyi getirdi. 1987 yılında üçlemenin sonuncusu "Ve Ötesi" albümü ve "Uzaklarda Biri Var" (Denemeler) adlı ikinci kitabı yayınlandı. 1988 yılında "Dünden Yarına" adlı albümü, 1989 yılında "Uçun Kuşlar" albümleri yayınlandı. 1990 yılında üçüncü kitap olan "Katastrof" (Şiirler) ve "Pencere.. Köprü... Ve Ötesi..." üçlemesi kapsamlı bir konsept olarak tek albüm halinde yayınlandı. 1992 yılında "İlhan-ı Aşk" albümünü yayınladı.

SAMANYOLU

1994 yılında yayınlanan "Koridor" ve "Romans" albümleri ile birlikte aynı yıl dördüncü kitap "Delirium" (Denemeler) piyasaya çıktı. 1995 yılında "Sevgililer Günü / The Best Of İlhan İrem 1", 1997 yılında "Aşk İksiri & Cadı Ağacı / The Best Of İlhan İrem 2", 1998 yılında "Hayat Öpücüğü / The Best Of İlhan İrem 3" albümü ve "Millenium / Sanalizasyon Fareleri, Yarasalar ve Diğerleri" (Denemeler) adlı beşinci kitap okuyucuya ulaştı.

2000 yılında eski çalışmaları olan "Bezgin", "Pencere... Köprü... Ve Ötesi..." albümleri, bazı bölümleri yeniden mix edilmiş ve yenilenmiş kayıtlarıyla "Bezginin Gizli Mektupları", "Uçuk Mavi Pencere", "Bulutlara Köprü", "Düşler ve Ötesi" isimleriyle tekrar piyasaya çıktı.

CENNET İLAHİSİ / HU

Yeni şarkılardan oluşan "Seni Seviyorum" 2001 yılında yayınlandı. Sanatçı 2003 senesinde "Bir Meleğe Aşık Oldum / The Best Of İlhan İrem 4", 2004'te "Işık ve Sevgiyle 30 Yıl" albümlerini yayınladı. İlhan İrem'in yeni şarkılardan oluşan "Cennet İlahileri" adlı kült albümü ise 2006 yılında yayınlandı. 2007 senesinde "Siyah Kuğunun Şarkısı" isimli altıncı kitabı "Senfonik Şiir" alt başlığıyla yayınlandı. 2008 yılında çocuklar için hazırladığı "Tozpembe / Progressive Çocuk Şarkıları" isimli bir albüm yayınlayan sanatçı, yeni albüm çalışmalarını sürdürmekte ve nadiren solo konserler vermektedir. ODTÜ Psikoloji mezunu Hansu İrem ile evlidir. İlhan İrem'in son dönem eserlerinin pek çoğunun şiirlerini yazan Hansu İrem, aynı zamanda sanatçının albümlerinin kapak fotograflarını çekmekte ve İlhan İrem'in sanat yönetmenliğini yapmaktadır.

Soyut resim çalismalari yapan Ilhan Irem, kisisel resim sergileri açiyor. Birçok ödüle, yedi altin plaga sahip olan sanatçi, Cumhuriyet Gazetesinde ve Oda TV'de yazılar yazmaktadır. "Çagdas bir ozan" olarak kabul edilen Ilhan Irem, eserlerine yansittigi, mistik, metafizik, dogaüstü, tasavvuf çagrisimlarla, çok özel izleyici kitlesine sahiptir. Sanatçinin tüm üretimleri, duygularini yitirmis sanal dünyaya ve karanliklara alternatif olarak, "isik ve sevgiyle" felsefesinde sekillenen bir evrensel sevgi ve yeniçag ögretisinin izlerini tasimaktadir.


11 yıl 3 ay önce eklendi

Vardır Allah'ın Bir Hikmeti Can Bonomo - Love Me Back şarkı sözü Tekneyle karşıya geçirme zeka sorusu: Kurt, kuzu ve saman 1 Lira Nerede? Ünlülerin ölmeden önceki son sözleri Apocalypse II. Dünya Savaşı Belgeseli, Bölüm 3: Şok Kelimelerin Bilinmeyen ve Şaşırtıcı Anlamları Türkiye Bayrakları arkaplan, Turkish Flags wallpaper, 1920x1080 En sevilen eski müzikler Şarkıcı Youssou N'Dour Senegal'de cumhurbaşkanı adayı 2011 Dans Müzikleri Kavak Yelleri Dizisi Oyuncu İsimleri RGB Renk Seçici, Web siteniz için uygun renk belirleme aracı Yabancı Slow Seçmeler Melodika Notaları, Melodika Notalası Çağdaş bir Ozan: İlhan İrem ve Hayatı Erkekler ne ister, erkeklerin düşüncelerini okuyun Kocayusuf Hilesi, Kocayusuf Hileleri Yıllık kazançları sıralamasında devlet liderleri
1
2
3
4
5
6