Diplomat olmak isteyen gençler dikkat

Diplomat olmakDışişleri Bakanlığı bir ilke imza atıyor bu yıl; Kısaca, 'kendi diplomatını, daha bakanlığa almadan yetiştir' denilebilir bu uygulamaya. Vayy bee, tam bana göreymiş =)

Bakanlık, ilk kez, ilerde Dışişleri Bakanlığı'nda görev yapmak, diplomat olmak isteyen gençler için bir yaz okulu açacak.

Yaz okulu, Dışişleri Bakanlığı'na bağlı olan Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenecek. Temmuz ayında Ankara'da gerçekleşecek.

İki hafta süreli yaz okuluna, üniversitelerin Dışişleri Bakanlığı tarafından her yıl açılan meslek memurluğu sınavına katılabilecek bölümlerinde okuyan ikinci ve üçüncü sınıf öğrencileri katılabilecek. Yaz okulunda, uluslararası ilişkiler derslerinin yanı sıra protokol, yabancı dilde yazışma ve müzakere teknikleri gibi mesleğe ilişkin programlar uygulanacak.

BALKAN GEZİSİ DE VAR


Yaz okulunun sonunda ise, katılımcılara bir sürpriz var; Balkan gezisi.

23-28 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilmesi öngörülen ve yaz okuluna katılan isteklilerin dahil edileceği gezi programı çerçevesinde önemli tarihi mekânların ve bölgedeki Türkiye büyükelçilikleri ziyaret edilecek. Organizasyonunu SAM'ın yapacağı gezinin masrafları ise, katılımcılar tarafından karşılanacak.

EN AZ 2.75 NOT ORTALAMASI GEREKİYOR


Yaz okuluna katılan öğrencilerde aranacak şartlar ise şöyle;

· T.C. Vatandaşı olmak
· 27 yaşından gün almamış olmak
· Dört yıllık bir lisans programının 2. veya 3. sınıf öğrencisi olmak
· En az 2.75 not ortalamasına sahip olmak

Yaz okuluna katılmak isteyenler, başvurularını online olarak, https://public.mfa.gov.tr adresine yapabilecekler. Başvuruda adayların 'Türk Dış Politikası'na Genel Bir Bakış' konusunda yazacakları, en fazla 500 kelimelik İngilizce makale de yazmaları gerekiyor.

Kaynak: Hürriyet


6 yıl 5 ay önce eklendi

Atletizmin Dalları Türkiye'deki müzelerin isimleri Zekat; giyecek ya da yiyecek olarak verilebilir mi? Türevin geometrik yorumu Almanya'da 'darbe karşıtı miting'e Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın telekonferans yöntemiyle bağlanması yasaklandı Oruç hakkında bilgiler Mevlid Kandili'nde nasıl ibadet etmeli, neler yapılmalı? Memelilerde hamilelik süreleri Farabi'nin Hayatı Felsefe nedir, Felsefe neyi inceler? Sadece Aptallar 8 Saat Uyur Kitap Özeti, Erdal Demirkıran Ünlü Türk Ressamlar ve Ressamların İsimleri Uydunun icadı Astronomi ile uğraşan ünlü bilim adamları ve hayatları Metal, Ametal ve Yarımetal Nedir Alan ölçüleri Diplomat olmak isteyen gençler dikkat CON İsimli Klasörü Nasıl Oluştururum? Günümüzdeki savaş uçaklarının fiyat ve performans yönünden kıyaslanması Koca Yusuf Efsanesi
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27