Diplomat olmak isteyen gençler dikkat

Diplomat olmak isteyen gençler dikkat

Dışişleri Bakanlığı bir ilke imza atıyor bu yıl; Kısaca, 'kendi diplomatını, daha bakanlığa almadan yetiştir' denilebilir bu uygulamaya. Vayy bee, tam bana göreymiş =)

Bakanlık, ilk kez, ilerde Dışişleri Bakanlığı'nda görev yapmak, diplomat olmak isteyen gençler için bir yaz okulu açacak.

Yaz okulu, Dışişleri Bakanlığı'na bağlı olan Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenecek. Temmuz ayında Ankara'da gerçekleşecek.

İki hafta süreli yaz okuluna, üniversitelerin Dışişleri Bakanlığı tarafından her yıl açılan meslek memurluğu sınavına katılabilecek bölümlerinde okuyan ikinci ve üçüncü sınıf öğrencileri katılabilecek. Yaz okulunda, uluslararası ilişkiler derslerinin yanı sıra protokol, yabancı dilde yazışma ve müzakere teknikleri gibi mesleğe ilişkin programlar uygulanacak.

BALKAN GEZİSİ DE VAR

Yaz okulunun sonunda ise, katılımcılara bir sürpriz var; Balkan gezisi.

23-28 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilmesi öngörülen ve yaz okuluna katılan isteklilerin dahil edileceği gezi programı çerçevesinde önemli tarihi mekânların ve bölgedeki Türkiye büyükelçilikleri ziyaret edilecek. Organizasyonunu SAM'ın yapacağı gezinin masrafları ise, katılımcılar tarafından karşılanacak.

EN AZ 2.75 NOT ORTALAMASI GEREKİYOR

Yaz okuluna katılan öğrencilerde aranacak şartlar ise şöyle;

• T.C. Vatandaşı olmak
• 27 yaşından gün almamış olmak
• Dört yıllık bir lisans programının 2. veya 3. sınıf öğrencisi olmak
• En az 2.75 not ortalamasına sahip olmak

Yaz okuluna katılmak isteyenler, başvurularını online olarak, https://public.mfa.gov.tr adresine yapabilecekler. Başvuruda adayların 'Türk Dış Politikası'na Genel Bir Bakış' konusunda yazacakları, en fazla 500 kelimelik İngilizce makale de yazmaları gerekiyor.

Kaynak: Hürriyet


9 yıl önce eklendi

Peygamberimiz Hz. Muhammed'in güzel ahlakı Erozyon hakkında bilgi 54 farz nelerdir? Öğretmenler günü ile ilgili en güzel şiirler Osman Bey Dönemi (1281-1326) Nüfus kayıt örneği Ölülerin arkasından Kuran-ı Kerim okunur mu? Ülkelere göre yıllık karbondioksit salınımı değerleri Varlık Felsefesi (Ontoloji) 20. Yüzyıl Tarihi, 1950-2000 Kronolojisi Kafiyeli Sözler A’dan Z’ye Tüm Ressam İsimleri Gökkuşağı Nasıl Oluşur Pamukkale travertenleri nasıl oluşmuştur? Kunut duaları, Kunut dualarının okunuşu ve anlamı Büyük patlama, kâinatın ilk sakini! Diplomat olmak isteyen gençler dikkat Kedi özellikleri, kedilerin özellikleri nelerdir? Vücudun Değişmeyen Matematiği Türkçe - İngilizce, İngilizce - Türkçe Sözlük
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28