Boğazda yutkunma zorluğu, yutkunma zorluğunun nedenleri

Yutkunurken agri ve zorluk çekiyorsunuz ve muhtemelen yiyecekleri yutmakta da zorlaniyorsunuz.

Yutkunma zorluğunun temel nedenleri

Enfeksiyon : Yutkunurken zorlaniyorsunuz ve ayni zamanda bogaziniz sis, atesiniz ve baska belirtiler (bas agrisi, yorgunluk ve istahsizlik) var. Üst solunum yollarindaki bir viral veya bakteriyel enfeksiyon yutkunma zorluguna yol açabilir. Öteki belirtiler, enfeksiyonun bulundugu bölgeye göre degisecektir.

Yabanci cisim: Yutkunmakta zorlaniyorsunuz; bogazinizda yara var; balik kilçigi gibi küçük ve keskin bir sey yutmus olabilirsiniz.

Bunalti/stres: Normal yutkunabiliyorsunuz, ama yiyecekler bogaziniza diziliyor ve asagi gitmeyecekmis gibi oluyor veya bogazinizda sanki bir yumru varmis gibi oluyor. Bu duygu stres ve bunaltinin belirtisi olabilir. Yemek yerken daha fazla içecek almak yardimci olabilir. Doktorunuza danisarak stres atma ve gevseme teknikleri hakkinda bilgi alabilirsiniz.

Yutkunma zorluğunda kendiniz ne yapabilirsiniz?

Yutkunma zorluklari çogu kez kendi kendine tedavi yöntemleriyle iyilestirilebilir.

Yutkunma zorluğuBunalti/stresten kaynaklaniyorsa, gevseme teknikleri yardimci olabilir. Anormal derecede uzun ve derin soluklaniyorsaniz, bir kagit torbasinin içine nefes üflemeyi deneyin.

Bogaz kurulugu yutkunma sorununun nedeni olabilir veya bunu zorlastirir. Bol bol su için ve evinizdeki havanin kuru kalmasini saglayin. Her gün bol sivi alin ve yatak odanizin davasi nemli olsun.

Sorunun kaynagi mide eksimesiyse, rahatlamak için pek çok sey yapabilirsiniz. Kilo vermek sik ve az yemek kadar hemen her zaman faydalidir. Kahveden, sigaradan ve alkolden uzak durun. Reçetesiz satilan bir antasit deneyin, agriyi azaltmak için bir bardak süt için veya bir parça ekmek yiyin. Yemekten sonra öne egilmeyin veya yüzükoyun yatmayin ve mide asidinin bogaziniza geri dönmemesi için yastiginizi yükseltin.

Yutkunma zorluğunu önlemek için: sorunun kaynagi bunalti ve stres ise, gevseme tekniklerinin bazilarini ögrenin. Bu konuyla ilgili degisik kitaplar da vardir.

Yutkunma Zorluğu oluşmasının diğer sebepeleri

- Mide eksimesi
- Diyafram fitigi
- Ülser
- Sigara içmek
- Aort anevrizmasi
- Botülizm
- Guatr
- Kanser
- Parkinson hastaligi
- Nevralji
- Tetanos
- Tiroidit
- Wilson hastaligi
- Anafilaksi
- Özofagus daralmasi

Çocugunuzun Tedavisi

Bogaz enfeksiyonu ve üst solunum yollarindaki öteki enfeksiyonlar çocuklarda oldukça sik görüldügü için çocugunuz yutkunamadigini söylediginde enfeksiyonla ilgili öteki belirtileri gözleyin.

Çocugunuzun bogaz agrisi ve atesi iki gün içinde geçmezse, doktora danisin.

Bedenleri küçük oldugu için çocuklar yetiskinlere oranla çok daha çabuk susuz kalir. Yutkunma zorlugunun çocugun sivi alimini engellememesini saglayin. Çocukta 3 saatten fazla bir süre içinde bezini islatmama, 12 saat içinde idrara sik çakmama, gözyasi kurulugu, agiz kurulugu, gözlerin çukura kaçmasi, cilt elastikiyetinin kaybolmasi gibi susuzluk belirtileri görürseniz, doktora basvurun.


4 yıl 1 ay önce eklendi

Panik atak nedir, panik atak nasıl tedavi edilir? Ayak bileği burkulmaları ve ilk önlemler Zayıflama yöntemleri Bebeğin suyunun normalden az olması Ateş düşürmek için neler yapılır Vücutta organların yeri, organların yerleri ve görevleri Gıda zehirlenmesi belirti ve tadavisi Gıda Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi Hızlı zayıflama için diyet ve egzersizler, Karatay Diyeti Şifalı Bitkiler, A Harfi ile başlayan şifalı bitkiler Spor yaralanmalarında yapılacak ilk yardım uygulamaları Baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısı nasıl geçer? Cüzzam hastalığı nedir, cüzzam nasıl bulaşır? Cinsel gücü artıran bitkiler Gastrit ve ülser neden olur? Zekâ ve uyku arasında bağlantı kuruldu Boğazda yutkunma zorluğu, yutkunma zorluğunun nedenleri Yeni doğan bebeğin bakımı nasıl yapılmalıdır? Kolay ve pratik resimli yemek tarifleri Nasıl daha iyi uyursunuz? A vitamini hangi besinlerde bulunur Zihinsel ve Beyinsel Mutluluğun Anahtarı
1
2
3
4
5
6