Hangi İçki Kaç Kalori? Peki ya Kuruyemişler?

Hangi içki kaç kaloriYılbaşı gecesi yeni bir yıla girmenin heyecanı ile alkolün fazla miktarda tüketilmesi, sınırların zorlanmasına ve dolayısıyla da sağlığın bozulmasına neden oluyor. Aynı şekilde üst üste çok yemek yemek, kuruyemiş, çikolata gibi yiyecekleri fazla tüketmek de sağlığa zararlı etkiler yaratabiliyor. Yılbaşı gecesinde de sağlığı korumanın önemine değinen International Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin, alkol, yiyecekler, çikolata ve kuruyemişler hakkında şu önerilerde bulundu:

Kırmızı Şarabın Kalorisi Daha Az

* En masum her zaman için şaraptır. Uygun miktarlarda tüketildiği sürece antioksidan özelliği ile sağlımız için faydaları da söz konusudur.

* Kırmızı şarap beyaz şaraba oranla daha fazla antioksidan özelliği taşısa da ertesi gün yarattığı olumsuz etkileri daha fazladır.

* 125 ml beyaz şarap ile aynı miktardaki kırmızı şarap arasında çok fazla kalori farkı olmasa da kırmızı şarap daha az kalori içermektedir.

* 125ml beyaz şarap 93 kalori, 125ml kırmızı şarap 85 kaloridir.

Şampanya Reflü Yaratabilir

* Özel günlerin, kutlamaların içkisi olan şampanya ise düşük kalori içermekle
birlikte yaratacağı etkiler de göz ardı edilmemelidir. Köpüklü olduğundan
dolayı kana daha çabuk karışır.

* Baş dönmesine neden olur.

* İçerdiği köpükten ötürü reflü, mide yanması gibi şikayetlere yol açar.

* Ama yine de 125 ml şampanyada 95 kalori bulunmaktadır.

Diğer İçkilerin Kalori Tablosu

* Bir su bardağı normal bira 144 kalori.

* Bir su bardağı light bira 108 kalori.

* Bir kadeh rakı, viski ve votka 250-300 kalori.

* 40 ml. meyve likörü yaklaşık 140-160 kalori içerir.

* Votkanın 25 ml'si ise 55 kaloridir.

Alkol Almadan Önce Mutlaka Bir Şeyler Yenilmeli!

* Alkol almadan önce mutlaka bir şeyler yemeli, aç karnına boş mideye alkol
almamaya özen gösterilmelidir.

* Yılbaşı akşamlarının özel yemeği olan hindi bu akşam tüketilecek alkol miktarı da göz önünde bulundurulursa, et grubu olarak düşük doymuş yağ içeriği ile iyi bir tercih olacaktır.

* Bununla birlikte etin pişirme şekli ve tüketim miktarına da dikkat etmeli, ızgara ya da fırında pişirmeli ve aşırı miktarda yemekten kaçınılmalıdır

* Hindi yerine kırmızı et tercih edilecekse yine yağsız ızgara olacak şekilde aşırıya kaçmamak kaydıyla tüketilmelidir.

Kuruyemişler Kalori Bombası

Yılbaşı gecesi özellikle alkolle beraber tüketimi artan kuruyemişlere dikkat etmek gerekiyor. Yağ içeriği ile yüksek oranda kalori içeren bu besinler her ne kadar yüksek oranda posa ve kalp damar sağlığı için faydalı doymamış yağ grubunu içerse de, kalori içerikleri ve bazılarında ki yüksek sodyum içeriğinden dolayı tüketimine dikkat etmeli aşrı miktarlara kaçmamaya özen gösterilmelidir.

Hangisinde Ne Kadar Kalori Var?

100 gram badem 600 kalori

100 gram fındık 650 kalori

100 gram fıstık 560 kalori

100 gram çam fıstığı 600 kalori

100 gram patlamış mısır 478 kalori

100 gram kabak çekirdeği 571 kalori

Yılbaşına Özel Sağlıklı Öneriler

* Mide sağlığımızı korumak ve kilo almak istemiyorsak tatlı ve çikolata tüketimine dikkat etmeliyiz.

* Ağır tatlılardan uzak durmalı tatlı tercihi olarak sütlü ya da meyve tatlılarını tercih etmeliyiz.

* Çikolata tüketimi olarak içeriğinde yüksek doymuş yağ miktarını unutmamalı mümkünse yüksek oranda kakao yağı bulunan çikolataları aşırıya kaçmamak kaydıyla tüketmeliyiz.

* Yılbaşı yemeğimizde mutlaka sebze yemeklerine ve salatalara yer vermeli, mümkün olduğunca ekmek, pilav, makarna gibi karbonhidrat grubundan besinleri tüketmeyerek bu gece alacağımız fazla kalorileri dengelemeye
çalışmalıyız.

* Ertesi gün tüketeceğimizi rezene, papatya çayları midemizi rahatlatmaya yardımcı olacaktır.

* En önemlisi yılbaşı günü içeceğimiz bol su ile alkolün yarattığı diüretik etkiden kaynaklanan baş ağrısı ve bitkinlik gibi etkileri azaltabiliriz. Toksinlerin vücudumuzdan atılmasını sağlayabiliriz.


3 yıl 11 ay önce eklendi

Rosacea, Roza, Gül Hastalığı Ön Çapraz Bağ (ÖÇB) Yaralanmaları Sporcuların günlük alması gereken protein miktarı ve protein cetveli Hızlı yağ yakma yolları Diş dolgusu nedir? Dolgu türleri nelerdir? Dambıl Çalışma Programı, Dambıl ile Resimli Vücut Geliştirme Programı Enzim nedir, enzimlerin görevleri nelerdir Besin Zehirlenmesinde İlk Yapılması Gerekenler Ayak haritanızdaki masaj noktaları, Zonoterapi ve Refleksoloji Sağlık için yoğurt, yoğurdun Faydaları nelerdir? Morluk Nasıl Geçer? Morluklara Ne iyi Gelir? Panik atak nedir, panik atağın zararları var mıdır? Üroloji hakkında sık sorulan sorular Adet ağrıları nasıl geçer, adet sancısına ne iyi gelir? Zayıflama hareketleri, zayıflamak istiyorum Kemikler, Eklemler ve Kaslar Depresyon nedir, depresyonun belirtileri nelerdir? Hangi İçki Kaç Kalori? Peki ya Kuruyemişler? Bebeğin emzirilmesi ve yararları Yolculuklarda uçak tutmasını nasıl önlersiniz? B1 vitamini hangi besinlerde bulunur Resimli Pilates Hareketleri, Hareketli Resimlerle Pilates Topu Kullanımı
1
2
3
4
5
6