Sualtına ilk Türk 'kulaç'ı, ilk milli sonar üretildi!

Sualtına ilk Türk 'kulaç'ı, ilk milli sonar üretildi!

Askeri elektronik ve haberleşme konusunda Türkiye'nin gereksinimlerini özgün olarak imal eden ASELSAN, Türkiye'nin ilk milli sonarını da üretti.

ASELSAN'ın, "kulaç" ismi verilen sonarı, denizaltıların korkulu rüyası torpidoları uzaklaştırmak için kullanılan karıştırıcı teknolojisine de sahip olacak. Alınan bilgiye göre ASELSAN tarafından milli olarak geliştirilen, denizaltıların korkulu rüyası torpidoları uzaklaştırmak için kullanılan karıştırıcı ve aldatıcıların temel teknolojisini oluşturan sonar, denizlerin derinliklerini ölçmek için de kullanılıyor.

ASELSAN'ın geliştirdiği ve kulaç adını verdiği sonar sistemi önemli teknolojik üstünlüklere sahip bulunuyor. Denizlerin derinliklerini ölçmek için geliştirilmiş bir sonar türü olan kulaç, aslında denizcilikte kullanılan yaygın adı ile "iskandil" olarak ta biliniyor.

MİLLİ SONAR "KULAÇ"IN ÖZELLİKLERİ...

Kulaç sistemi, tamamen ASELSAN imkanları ile tasarlanmış ve üretilmiş milli bir sistem olma özelliğini taşıyor. Bu özelliği ile kulaç, ilk "milli sonar" olarak savunma sanayii sektöründe yerini aldı.

Tüm askeri ve sivil gemilerde kullanılan bu sonar ile gemilerin deniz dibine olan mesafesi ölçülüyor. Gerektiğinde bu bilgi daha gelişmiş bir bilgisayar ile desteklenerek deniz dibinin haritası da çıkarılıyor. ASELSAN bu tür sonarı da geliştiriyor.

Farklı derinlikler için iki ayrı frekansta yayın yapabilen sistem, 1000m uzaklıktaki cisimlerden gelen ses yansımalarını algılayarak ölçüm yapıyor ve derinlik bilgisini operatöre sunuyor.

ASELSAN, geçtiğimiz ay İstanbul'da gerçekleştirilen IDEF 2011 Savunma fuarında gemileri torpidolardan korumak için özgün geliştirdiği HIZIR, ZARGANA ve ZOKA sistemlerini de tanıtmıştı. Bu sistemler torpidoları fark ettikten sonra ses dalgaları ile aklını karıştırıyor veya gemi taklidi yaparak üzerine çekiyor ve ana gemiyi koruyor.

TÜRKİYE'NİN DÜNYADAKİ YERİ...

Türkiye, Aselsan'ın da katkılayıryla, elektronik harp cihazları alanında kendi öz tasarımını yapan ilk 10 ülke arasında bulunuyor. Frekans atlamalı VHF/FM Kriptolu telsiz sistemleri alanında kendi öz tasarımını ve üretimini yapan en başarılı ilk 4 ülke arasında. Kestirme cihazları alanında ilk 4 ülke arasında yer alıyor.

Türkiye, ASELSAN teknolojisi sayesinde, GSM cep telefonu alanında cihaz geliştirmiş bulunan ilk 9 ülke arasındadır.

TASMUS Taktik haberleşme sisteminin ise aynı teknolojiyi kullanmayı düşünen Avrupa ülkelerinden önce geliştirdi.

SEKTÖRÜNDE AR-GE'YE EN ÇOK PAY AYIRAN KURULUŞ

ASELSON, Ar-Ge'ye ayırdığı pay ile özgün üretimde önemli bir paya sahip bulunuyor.

Kurum, 200 yerli firmaya yan sanayi olarak iş yaptırıyor. ASELSAN'da 1900'ü mühendis, 3 bin 550 personel çalışıyor. Her yıl cirosunun yüzde 7'sini Ar-Ge faaliyetlerine tahsis eden ASELSAN'ın Ar-Ge harcamaları, Türkiye'deki tüm savunma sanayi firmalarının araştırmaya ayırdığı payı ikiye katlıyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin teknoloji gereksinimini karşılayan en önemli milli kaynak olan ASELSAN, uluslararası savunma pazarındaki etkinliği ve pazar payını artırmak üzere çalışmalarına devam ediyor. ASELSAN, 36 ülkeye direkt satışın yanı sıra, teknoloji ihraç ederek ortak üretim çalışmaları da yapıyor.

Aselsan, Amerika Birleşik Devletleri merkezli askeri yayıncılık kuruluşu Defense News dergisi tarafından hazırlanan listeye göre 100 küresel savunma sanayi şirketi içinde de (Defense News Top 100) yer alıyor.

AA

Kaynak: Habertürk


11 yıl 2 ay önce eklendi

10 soruda Türkiye neden S-400 alıyor Aselsan'dan dev anlaşma! Türkiye, kıtalar arası füze üretecek Aselsan, Türk füzesi için tarih verdi Türkiye, yükselen bölgesel ve küresel bir güç 3. Köprü: 5 milyar dolarlık dev ihale için 18 şirket yarışıyor ANKA'dan Heron'a nispet! Osmanlı Devleti'nde Kürtler azınlık mıdır? SOLOTÜRK, büyük ödülün sahibi oldu Korkunç iddia! Türk fizikçiler için de geçerli Türkiye yükselen güçlerin en büyüğü Sualtına ilk Türk 'kulaç'ı, ilk milli sonar üretildi! F-35 sistemine saldırı, Hacker'lar fena korkuttu! Türkler aslında AB'yi seviyor Roketsan'ın lazer güdümlü füzesi "Cirit" dünya gündeminde Türkiye altın çağını yaşayacak! "Çılgın Proje" Yunanlılar'ı çıldırttı! Erdoğan'dan Fransız parlamentere fırça: "Türkiye'ye Fransız kalmışsın" TÜBİTAK füze yakıtı üretti 1. dünya savaşından ülkemizle ilgili hatıralar
1
2
3
4
5
6