Dalga boyu nedir, nasıl hesaplanır?

Dalga boyu nedir, nasıl hesaplanır?

Dalga boyu, bir dalga örüntüsünün tekrarlanan birimleri arasındaki mesafedir. Yaygın olarak Yunanca lamda (λ) harfi ile gösterilmektedir. Dalgaboyu frekans ile ters orantılıdır, dolayısıyla dalgaboyu uzadıkça frekans azalır.

Dalga boyunu hesaplama formülü

λ = v / f

λ: dalga boyu
v: dalga yayılma hızı
f: dalganın frekansı

Dalga boyu, dalga hızının frekansa oranıdır.

Çoğu durumda, dalganın boşlukta ilerlediği kabulu ile dalga hızı (v) ışık hızı (c) olarak seçilir. Bu durumda aşağıdaki formül de geçerli olur.

λ = c / f

Dalga boyunu daha farklı yöntemlerle de hesaplayabiliriz. Bunun için ihtiyacımız olacak bazı tanımları yapalım:

Devir, dalganın tekrarlanan en küçük örüntüsüdür.

Frekans, bir saniyede kaç devir yapıldığını belirtir. Birimi Hertz (Hz)'dir.

Periyot (T), 1 devirin ne kadar sürede tamamlandığını belirtir. Birimi saniye'dir.

Frekans ile periyot arasındaki ilişki şu şekilde tanımlanabilir:

T = 1 / f

Bu durumda dalga boyunu şu şekilde de hesaplayabiliriz. Dalga boyu, dalga yayılma hızıyla periyodunun çarpımıdır. Yani,

λ = T x v

Konuyu daha iyi anlamanız için dalga boyu hesaplamalarıyla ilgili örneklerin olduğu sayfamızı incelemenizi öneririz.

Dalga boyunu kim bulmuştur?

Genel anlamda dalga boyu, yayılan bir dalganın tekrarlanan birimleri arasındaki mesafedir. Okyanus biliminde ise arka arkaya gelen iki dalganın en yüksek noktaları arasındaki metre türünden mesafeye dalga boyu denir. Işığın dalga şeklinde hareket ettiği ilk defa 1803 senesinde Thomas Young tarafından keşfedilmiş, daha sonra da Einstein tarafından ispatlanmıştır.

Dalga boyu nasıl ölçülür?

Dalga boyu osiloskop ile ölçülmektedir. Osiloskop, dalga şeklindeki bir işaretin görüntülenebilmesini, frekans ve genliğinin ölçülebilmesini sağlar. Osiloskop'un bir diğer adı da salınım ölçer'dir.11 yıl 3 ay önce eklendi

Uçaklar neden 10 km yüksekten uçar? Atletizmin Dalları Çevre kirliliği için çözüm önerileri Babalar Günü ne zaman? Yılbaşı ve noel kutlamaları nasıl başlamıştır? Egzama nedir, nasıl tedavi edilir? Türkiye'nin en büyük 100 perakende şirketi ve yıllık ciroları Narsisizm nedir? 2021 Regaib Kandili ne zaman Mide yanmasına ne iyi gelir? Kadir Suresi, Türkçe Okunuşu ve Anlamı Anonim Halk Şiiri Nazım Biçimleri Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim atasözünün anlamı Regular Expressions Referans Sayfası Kur'an-ı Kerim'de kurban ile ilgili ayetler var mı? Isı ve sıcaklık arasındaki farklar Balın bilinmeyen faydaları, Balın faydaları nelerdir? Dalga boyu nedir, nasıl hesaplanır? Osmanlı Armasının Tasarımı ve Özellikleri İsveçli çöpçü borsadan zengin olmuş!
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28