Dalga boyu nedir, nasıl hesaplanır?

Dalga boyu nedir, nasıl hesaplanır?

Dalga boyu, bir dalga örüntüsünün tekrarlanan birimleri arasındaki mesafedir. Yaygın olarak Yunanca lamda (λ) harfi ile gösterilmektedir. Dalgaboyu frekans ile ters orantılıdır, dolayısıyla dalgaboyu uzadıkça frekans azalır.

Dalga boyunu hesaplama formülü

λ = v / f

λ: dalga boyu
v: dalga yayılma hızı
f: dalganın frekansı

Dalga boyu, dalga hızının frekansa oranıdır.

Çoğu durumda, dalganın boşlukta ilerlediği kabulu ile dalga hızı (v) ışık hızı (c) olarak seçilir. Bu durumda aşağıdaki formül de geçerli olur.

λ = c / f

Dalga boyunu daha farklı yöntemlerle de hesaplayabiliriz. Bunun için ihtiyacımız olacak bazı tanımları yapalım:

Devir, dalganın tekrarlanan en küçük örüntüsüdür.

Frekans, bir saniyede kaç devir yapıldığını belirtir. Birimi Hertz (Hz)'dir.

Periyot (T), 1 devirin ne kadar sürede tamamlandığını belirtir. Birimi saniye'dir.

Frekans ile periyot arasındaki ilişki şu şekilde tanımlanabilir:

T = 1 / f

Bu durumda dalga boyunu şu şekilde de hesaplayabiliriz. Dalga boyu, dalga yayılma hızıyla periyodunun çarpımıdır. Yani,

λ = T x v

Konuyu daha iyi anlamanız için dalga boyu hesaplamalarıyla ilgili örneklerin olduğu sayfamızı incelemenizi öneririz.

Dalga boyunu kim bulmuştur?

Genel anlamda dalga boyu, yayılan bir dalganın tekrarlanan birimleri arasındaki mesafedir. Okyanus biliminde ise arka arkaya gelen iki dalganın en yüksek noktaları arasındaki metre türünden mesafeye dalga boyu denir. Işığın dalga şeklinde hareket ettiği ilk defa 1803 senesinde Thomas Young tarafından keşfedilmiş, daha sonra da Einstein tarafından ispatlanmıştır.

Dalga boyu nasıl ölçülür?

Dalga boyu osiloskop ile ölçülmektedir. Osiloskop, dalga şeklindeki bir işaretin görüntülenebilmesini, frekans ve genliğinin ölçülebilmesini sağlar. Osiloskop'un bir diğer adı da salınım ölçer'dir.7 yıl 5 ay önce eklendi

Türkiye'nin Gölleri Basketbolun kuralları (kısaca) Türkiye'deki müzelerin isimleri Orman Haftası ile ilgili şiirleri Cin Çarpması Nedir ve Cin Nasıl Çıkarılır? BBC fikirlerini paylaşmak için 'darbe yanlıları'nı arıyor NGINX'te "502 Bad Gateway" hatası nasıl çözülür? PKK'ya karşı yıllara göre verilen şehit sayısı 2021 Miraç Kandili ne zaman Stereotip Nedir? Türksat 4A kanal frekans ayarları Âşık Edebiyatı Nazım Biçimleri Doğruluk ve Dürüstlük ile ilgili Atasözleri MySQL Dump/Restore, MysqlDump komutunu kullanarak veritabanını yedekleme Kurban Bayramında Kurban Edilecek Hayvanların Vasıfları Nelerdir? Maddelerin ayırt edici özellikleri Balın bilinmeyen faydaları, Balın faydaları nelerdir? Dalga boyu nedir, nasıl hesaplanır? Osmanlı Armasının Tasarımı ve Özellikleri İsveçli çöpçü borsadan zengin olmuş!
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28