Dalga boyu nedir, nasıl hesaplanır?

Dalga boyuDalga boyu, bir dalga örüntüsünün tekrarlanan birimleri arasındaki mesafedir. Yaygın olarak Yunanca lamda (λ) harfi ile gösterilmektedir. Dalgaboyu frekans ile ters orantılıdır, dolayısıyla dalgaboyu uzadıkça frekans azalır.

Dalga boyunu hesaplama formülü

λ = v / f

λ: dalga boyu
v: dalga yayılma hızı
f: dalganın frekansı

Dalga boyu, dalga hızının frekansa oranıdır.

Çoğu durumda, dalganın boşlukta ilerlediği kabulu ile dalga hızı (v) ışık hızı (c) olarak seçilir. Bu durumda aşağıdaki formül de geçerli olur.

λ = c / f

Dalga boyunu daha farklı yöntemlerle de hesaplayabiliriz. Bunun için ihtiyacımız olacak bazı tanımları yapalım:

Devir, dalganın tekrarlanan en küçük örüntüsüdür.

Frekans, bir saniyede kaç devir yapıldığını belirtir. Birimi Hertz (Hz)'dir.

Periyot (T), 1 devirin ne kadar sürede tamamlandığını belirtir. Birimi saniye'dir.

Frekans ile periyot arasındaki ilişki şu şekilde tanımlanabilir:

T = 1 / f

Bu durumda dalga boyunu şu şekilde de hesaplayabiliriz. Dalga boyu, dalga yayılma hızıyla periyodunun çarpımıdır. Yani,

λ = T x v

Konuyu daha iyi anlamanız için dalga boyu hesaplamalarıyla ilgili örneklerin olduğu sayfamızı incelemenizi öneririz.

Dalga boyunu kim bulmuştur?

Genel anlamda dalga boyu, yayılan bir dalganın tekrarlanan birimleri arasındaki mesafedir. Okyanus biliminde ise arka arkaya gelen iki dalganın en yüksek noktaları arasındaki metre türünden mesafeye dalga boyu denir. Işığın dalga şeklinde hareket ettiği ilk defa 1803 senesinde Thomas Young tarafından keşfedilmiş, daha sonra da Einstein tarafından ispatlanmıştır.

Dalga boyu nasıl ölçülür?

Dalga boyu osiloskop ile ölçülmektedir. Osiloskop, dalga şeklindeki bir işaretin görüntülenebilmesini, frekans ve genliğinin ölçülebilmesini sağlar. Osiloskop'un bir diğer adı da salınım ölçer'dir.4 yıl 9 ay önce eklendi

Tecvid ilminin tanımı Sivil toplum kuruluşları hangi alanlarda faaliyet gösterir? Her müslümanın bilmesi gereken sorular! En güzel 23 Nisan Şiirleri Osman Bey Dönemi (1281-1326) Vukuatlı nüfus kayıt örneği Türkiye nüfusunun demografik yapısının yıllara göre değişimi Eski Yunan mitolojisinde tanrı ve tanrıça isimleri Din Felsefesi Felsefi Sözler Marilyn Monroe Kimdir, Marilyn Monroe'nun Hayatı (1926 - 1962) Mona Lisa Resminin Özellikleri Hangi akarsu üzerinde hangi baraj var Need For Speed Carbon Hileleri İnternette Reklamlar Nasıl Fiyatlandırılır? (CPM, CPC, CPL, CPA) Olimpiyat bayrağındaki 5 halka neyi ifade eder Engellilerin Toplumla Bütünleşmelerinin Önündeki Engeller Nelerdir? Dalga boyu nedir, nasıl hesaplanır? Süryaniler kimdir, nereden gelmişlerdir? Yırtıcı hayvanlar hakkında ilginç bilgiler Sözde Ermeni Soykırımı hakkında daha fazla bilgi
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27