Suda yaşayan hayvanlar, suda yaşayan canlılar nelerdir?

Suda yaşayan canlılarSuda yaşayan yüzlerce canlı türü vardır. Bunların başında balıklar gelir. Su içinde bir çok balık ve böcek türü yaşamaktadır. Bazı balıklar tatlu suda, bazı balıklar ise tuzlu suda yaşarlar. Ayrıca Fok ve Balina gibi memeli hayvanlarda suda yaşayabilirler. Bazı yengeç ve kaplumbağa türleri hem denizde hemde yeryüzünde yaşarlar. Bazı kuşlarda avlanmak için denizi kullanırlar. Yapıları uzun nefes tutmaya müsait olan bu kuşlar balıklar ile beslenir. Su canlılarının büyük bir çoğunluğunu balıklar teşkil eder.

Su içinde bir çok balık ve böcek türü yaşamaktadır. Bazı balıklar tatlu suda, bazı balıklar ise tuzlu suda yaşarlar. Ayrıca Fok ve Balina gibi memeli hayvanlarda suda yaşayabilirler. Bazı yengeç ve kaplumbağa türleri hem denizde hemde yeryüzünde yaşarlar. Bazı kuşlarda avlanmak için denizi kullanırlar. Yapıları uzun nefes tutmaya müsait olan bu kuşlar balıklar ile beslenir. Su canlılarının büyük bir çoğunluğunu balıklar teşkil eder.

Suda Yaşayan Canlı Türleri

- Algler

- Amfibyumlar

- Balıklar

- Su bitkileri

- Dallı bacaklılar

- Deniz memelileri

- Denizanaları

- Derisidikenliler

- Knidliler

- Su sürüngenleri

- Yumuşakçalar

Suda yaşayan canlı türleri ile ilgili ilginç bilgiler

En küçük balık Trimmatom nanus, Hint Okyanusu'nda yasayan bir kaya balığıdır. Tam büyüklüğe ulaştığında boyu yaklaşık 2 milimetredir.

En büyük balık balina köpekbalığıdır. Ağırlığı 14 tondan fazladır. Bu balık insanlar için zararsızdır, genelde yüzen planktonlarla beslenir.

Dört gözlü balıkların gözleri ikiye bölünmüştür. Balık yüzeyin altında yüzdüğünde gözün üstü suyun üstünü, gözün altı suyun altını görür.

Karayutan kendi büyüklüğünün iki katını yutabilir. Ağızlarında, çenelerini çok açabilmeye olanak veren menteşe yapıları bulunur.

Uçan balık uçabilen bir balık olarak bilinmesine rağmen aslında süzülür. Bu balık, yan yüzgeçlerini kullanarak suyun yüzeyinden 3 metre yükselebilir.

Yürüyen yayın, oksijeni soluyabilen özel yapıları sayesinde suyun dışında 4 gün yaşayabilir ve yan yüzeylerindeki ayaksı yapılar sayesinde bir gölden başka bir göle sürünebilir.

Dünyada en çok bulunan balık, küçük tatlı su balığı olan ışıldakbalığıdır. Bilim adamları, ışıldakbalıklarının sayısının trilyonlara ulaştığını tahmin etmektedir...ayrıca tatlısu balığının birçok türüde vardır


4 yıl 1 ay önce eklendi

Türkiye'nin illeri ve bölgeleri renkli harita Egzama nedir, nasıl tedavi edilir? "Ramazan" Kelimesinin Anlamı Nedir? Et fiyatları neden pahalı, et fiyatları neden düşmüyor? Windows 7/8'de Task Bar'a Bilgisayarım/Çöp Kutusu kısayolu nasıl eklenir? 2017 Kurban Bayramı Tarihi Utangaçlık Nasıl Yenilir? Neşet Ertaş Hayatı Özdeyişler (Vecizeler) Pablo Picasso kimdir, Pablo Picasso'nun hayatı Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir; tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir Işık Yılı Nedir? Işık Yılı Kaç Km, Işık Hızı kaç kilometredir? Osmanlı'da uygulanan devşirme sistemi nedir ve detayları nelerdir? Kunut duaları, Kunut dualarının okunuşu ve anlamı Termometre çeşitleri ve özellikleri Engellilerin Toplumla Bütünleşmelerinin Önündeki Engeller Nelerdir? Kablosuz İletişim Teknolojileri ve Teknikleri Suda yaşayan hayvanlar, suda yaşayan canlılar nelerdir? Günümüzdeki savaş uçaklarının fiyat ve performans yönünden kıyaslanması İmam Gazali'den Öğütler I
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22