Cezaevi para bastı!

Cezaevi para bastı!

Hükümlüler çalıştı, cezaevi 1.9 milyon lira ciro açıkladı!

Edirne Tarım Açık Cezaevinin, hükümlüler tarafından yapılan üretim faaliyetleri sayesinde geçtiğimiz yıl 1 milyon 885 bin 431 lira ciro yaptığı bildirildi.

Edirne Tarım Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Ufuk Aslan yaptığı açıklamada, cezaevinde kalan 320 hükümlüden bazılarının ücret karşılığında, cezaevine ait 3200 dönüm tarım alanında buğday, pancar, pirinç, ayçiçeği, mısır, arpa, meyve, sebze üretimi yaptığını, çeşitli el sanatı ürünlerini değerlendirdiklerini kaydetti.

Aslan, geçtiğimiz yıl 285 ton buğday, 400 ton pancar, 897 ton pirinç, 171 ton 500 kilo ayçiçeği, 53 ton 825 kilo meyve, 46 ton sebze, 74 ton 250 kilo et, 2300 adet kuzu, 300 kilo bal, 2 milyon 974 bin 350 adet yumurta, 960 bin 850 adet ekmek, 300 bin adet çay ve tost, 375 adet minyatür kispetin satışını gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Bu satışlarımızdan 1 milyon 885 bin 431 lira ciro elde ettik. 2009 yılında ise ciromuz 1 milyon 705 bin 59 liraydı. Bu yılki hedefimiz ise 2 milyon lira. Üretim yaparak devletimize katkı sağlarken, bir yandan da buradaki hükümlülerin tahliyelerinden sonraki yaşamında meslek sahibi olmalarını sağlamayı amaçlıyoruz."

"BİR KİŞİNİN BİLE CEZAEVİNE DÖNMEMESİ BAŞARIDIR"

Aslan, 2000 yılından sonra ceza infaz kurumlarında çok ciddi bir görüş değişikliği yaşandığını, bunun sonucunda da hükümlülerin, ceza infaz kurumundan tahliyesinden sonra geri gelmemesi için tüm mesleki kursların ve diğer sosyal kültürel faaliyetlerin ön plana çıkartıldığını hatırlattı.

Bunun sonucunda da cezaevlerinin bir eğitim yuvasına dönüştüğünü ve bunun meyvelerini almaya başladıklarını vurgulayan Aslan, şöyle konuştu:

"Bir kişinin bile geri dönmemesi başarımızdır diye düşünüyoruz ve buna göre hareket ediyoruz. Açık ceza infaz kurumlarının amacı da, mesleki yönden bu tür faaliyetleri yerine getirmek. Biz de kurumumuzda bunu özellikle tarımsal konularda ön plana çektik. Mesela yeni yapmış olduğumuz bir yumurta tavukçuluğu ünitemiz var. Burası şu anda Trakya bölgesinin en modern tesisi. Burada yaklaşık 25 hükümlümüz çalışıyor. Bu hükümlüler, tahliyelerinden sonra çok rahat iş bulabilecek bir pozisyonda. Çünkü orada tavuğu, cihazları, yemlemeyi, ilaçlamayı tanıyorlar. Dolayısıyla tüketen hükümlüyü üreten hale getirip, ülke ekonomisine bir şekilde katkıda sağlamış oluyoruz. Özellikle son yıllarda iş yurtlarımızda bu tür faaliyetlerden dolayı elde edilen gelirlerle Adliye sarayları, yeni ceza infaz kurumları, modern binalar yapılmaktadır."

Kaynak: Habertürk


12 yıl 1 ay önce eklendi

Yerli araç 75 lira ile 5 bin kilometrelik turu tamamladı Türkiye'nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu 2011 İlk lazer güdümlü Türk füzesi TSK envanterinde Oxford'un dahi Türkleri, Oxford'a giremem demeyin TÜBİTAK 2014 hedefi Sodyum borhidrürlü yakıt pili çalışan araç test edildi (Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü) İsrail F-16'ların menziline girdi Yüzde 40 tasarruflu Yüzde 100 Türk Obama Ortadoğu'da liderliği Erdoğan'a kaptırdı Türkiye kendi evreninin merkezi oldu Google Artık Vergi Mükellefi Hızlı trenin ibresi 283 kilometreyi gördü 500 bin kişilik Güneykent yapılacak Ev hanımları "burs" peşinde 601 bin Türk DOLAR MİLYONERİ olacak "Dersim Katliamı"ndaki askerler konuştu Cezaevi para bastı! Irak, Basra petrolünü de Türkiye'den taşıyacak İşte ilk nükleer Türk füzesi
1
2
3
4
5
6