C vitamini hangi besinlerde bulunur

C vitamini hangi besinlerde bulunurA - D - E - K - B1 - B2 - B6 - B12 - C

C Vitamini (diğer adıyla Askorbik Asit), bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, kemik ve dişlerin gelişimi gibi pek çok fonksiyonda görev alan önemli bir vitamindir. Bu bölümde, C Vitamininin yararları, önemi ve bulunduğu besinler, C Vitamini Eksikliği gibi sorularınıza yanıt bulmaya çalışacağız.

C vitaminin yararları

Vücutta kemiklerin, dişlerin, cildin ve eklemlerin gelişmesini ve güçlenmesini sağlar. Yaraları iyileştirir ve dokuları yeniler. Kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı direnci artırır. Enerji üretiminde ve strese karşı hormonların yapımında görevlidir. Özellikle çocuklar için büyümeye ve gelişmeye yardımcı olur. Kanı zehirlerden temizler. Tansiyonu düşürür. Kandaki şeker miktarını azaltır. Böbreküstü bezlerinin çalışmasını arttırarak erkeğin erkeklik gücünü sürdürmesini sağlar.

C vitamini hangi besinlerde bulunur?

İhtiyaç duyulan C vitamininin tümü dışardan alınmak zorundadır. Başta turunçgiller olmak üzere, yeşil yapraklı taze sebzelerde, maydanozda, kabakta, soğanda ve domateste bol miktarda bulunur.

C vitamini eksikliğinde karşılaşılan sorunlar

C vitamini bağışıklık sistemini desteklediği için yeterince alınmadığı takdirde bağışıklık sistemi zayıflar ve sık hastalanmaya yol açar. Ayrıca, enerji azlığı, kıl diplerinde kanamalı döküntüler, vücudun kolay morarması, burun kanaması, yaraların geç iyileşmesi, dişeti kanamaları gibi sorunlar görülür.

C vitamini fazlalığının sonuçları nelerdir?

Fazlası idrar yoluyla vücuttan atılır.

Günlük C vitamini ihtiyacınız

Günlük B2 Vitamini İhtiyacı: 100 mg kadardır.


3 yıl 8 ay önce eklendi

Migren Nedir, Migrenin Belirtileri ve Tedavisi Arka Çapraz Bağ (AÇB) Yaralanmaları Adet gecikmesi hamilelik belirtisi mi Muzun yararları, muz mucizesi Diş çekimi, diş çekimi ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler Hentbol nasıl oynanır? Hentbol oyun kuralları nelerdir? Voleybol oyun kuralları, nasıl oynanır, saha ölçüleri Mantar Zehirlenmesi, Belirtileri ve Tedavisi Göz altı torbaları ve göz altı şişlikleri Ne Kadar Kalori, Kalori Cetvelleri, Hangi Hareket (Spor) Kaç Kalori Yakar? Böbrek taşları, Böbrek taşlarının oluşma sebepleri ve tedavisi Ayak bileği bağ kopması, bağ yırtılması ve bağ zedelenmesi Kulak ağrısına ne iyi gelir, Kulak Ağrısı için neler yapılmalı Selülitlerden nasıl kurtulursunuz? İshal tedavisi, ishali ne keser Beden Kütle Indexi ve Boy Kütle Endeksi Hesaplama Balığın sağlığımıza faydaları nelerdir? Balın bilinmeyen faydaları nelerdir? Anne Sütü Nasıl Kesilir, Bebek Anne Sütünden Nasıl Ayrılır? C vitamini hangi besinlerde bulunur K vitamini hangi besinlerde bulunur Türkiye'de Uyuşturucu Sorunu ve Uyuşturucu Belası
1
2
3
4
5
6