C vitamini hangi besinlerde bulunur

C vitamini hangi besinlerde bulunurA - D - E - K - B1 - B2 - B6 - B12 - C

C Vitamini (diğer adıyla Askorbik Asit), bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, kemik ve dişlerin gelişimi gibi pek çok fonksiyonda görev alan önemli bir vitamindir. Bu bölümde, C Vitamininin yararları, önemi ve bulunduğu besinler, C Vitamini Eksikliği gibi sorularınıza yanıt bulmaya çalışacağız.

C vitaminin yararları

Vücutta kemiklerin, dişlerin, cildin ve eklemlerin gelişmesini ve güçlenmesini sağlar. Yaraları iyileştirir ve dokuları yeniler. Kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı direnci artırır. Enerji üretiminde ve strese karşı hormonların yapımında görevlidir. Özellikle çocuklar için büyümeye ve gelişmeye yardımcı olur. Kanı zehirlerden temizler. Tansiyonu düşürür. Kandaki şeker miktarını azaltır. Böbreküstü bezlerinin çalışmasını arttırarak erkeğin erkeklik gücünü sürdürmesini sağlar.

C vitamini hangi besinlerde bulunur?

İhtiyaç duyulan C vitamininin tümü dışardan alınmak zorundadır. Başta turunçgiller olmak üzere, yeşil yapraklı taze sebzelerde, maydanozda, kabakta, soğanda ve domateste bol miktarda bulunur.

C vitamini eksikliğinde karşılaşılan sorunlar

C vitamini bağışıklık sistemini desteklediği için yeterince alınmadığı takdirde bağışıklık sistemi zayıflar ve sık hastalanmaya yol açar. Ayrıca, enerji azlığı, kıl diplerinde kanamalı döküntüler, vücudun kolay morarması, burun kanaması, yaraların geç iyileşmesi, dişeti kanamaları gibi sorunlar görülür.

C vitamini fazlalığının sonuçları nelerdir?

Fazlası idrar yoluyla vücuttan atılır.

Günlük C vitamini ihtiyacınız

Günlük B2 Vitamini İhtiyacı: 100 mg kadardır.


1 yıl 7 ay önce eklendi

Diş çekimi, diş çekimi ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler Dambıl Çalışma Programı, Dambıl ile Resimli Vücut Geliştirme Programı Yürüyüş yapmanın faydaları nelerdir? Gıda zehirlenmesi belirti ve tadavisi Besin Zehirlenmeleri: Nedenleri, Belirtileri, Türleri, Tanısı ve Tedavisi Göz altı morlukları için neler yapılabilir? Ne Kadar Kalori, Kalori Cetvelleri, Hangi Hareket (Spor) Kaç Kalori Yakar? Morluk Nasıl Geçer? Morluklara Ne iyi Gelir? İlk yardımın önemi, ilk yardım neden önemlidir Baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısı nasıl geçer? Bronş ve Akciğer İltihabı (bronkopnömoni) Adet dönemi belirtileri ve adet döneminde rahatlatıcı önlemler İshal tedavisi, ishali ne keser Kemikler, Eklemler ve Kaslar Parmak Çıtlatmanın Zararları Boğazda yutkunma zorluğu, yutkunma zorluğunun nedenleri Kan grubunuza göre beslenme şekliniz nasıl olmalı? Saçların çabuk uzaması için formül C vitamini hangi besinlerde bulunur B1 vitamini hangi besinlerde bulunur İdeal kilo hesaplama, beden kitle endeksi Zihinsel ve Beyinsel Mutluluğun Anahtarı
1
2
3
4
5