Avrupa'nın en yüksek binası açıldı

Avrupa'nın en yüksek binası açıldı

Avrupa ve Türkiye'nin en yüksek binası olan ve çatısında seyir terası bulunan Kiler Grubu'na ait Sapphire açıldı.

Zemin üzerinde 56 kata sahip Sapphire'i Başbakan Tayyip Erdoğan dün "hayırlı olması" dileğiyle açtı. Binanın giriş katında alışveriş merkezleri yer alırken, diğer katlarda rezidanslar, çatısında ise seyir terası bulunuyor. Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler, arsa payı hariç projeyi 250 milyon dolar yatırımla hayata geçirdiklerini açıkladı.

261 metre anten yüksekliği ile Türkiye ve Avrupa'nın en yüksek binası olan İstanbul Sapphire'in mimarı Tabanlıoğlu Mimarlık ofisinin ortakları Murat ve Melkan Tabanlıoğlu. Sapphire, çatısında seyir kulesi bulunan İstanbul'un ilk binası.

Seyir terasından Kız Kulesi, Ayasofya, Bozdoğan Kemeri, Dikilitaş ve benzeri pek çok tarihî yapıyı, iki kıtayı, iki denizi ve iki köprüyü aynı anda görmek mümkün. Turizm Bakanlığı da bu terası günübirlik turizm destinasyon alanı olarak kabul etti.

RAKAMLARLA SAPPHIRE

- Dünyanın 97. yüksek binası
- Türkiye ve Avrupa'nın en yüksek binası
- İnşaat alanı 165 bin metrekare
- AVM alanı 46 bin metrekare
- Yüksekliği 261 metre
- Seyir terası 236 metrede
- 200 metrede bahçe keyfi
- 163 metrede golf merkezi
- 56'sı zemin üzeri toplam 66 kat


11 yıl 1 ay önce eklendi

Hangi ilimiz nesiyle ünlü? Türk İHA'sı 'Şimşek' havalandı! Milli tank ALTAY 5 yıl içinde hazır Ruse-Svilengrad duble yolu uluslararası şirket ile yapılacak Ahmet Davutoğlu: "Kaybettiğimiz topraklarda buluşacağız" Sonunda F-16'lar milli oluyor Çılgın Türkler geri dönüyor! Yunanistan'daki azınlık mülklerinin iadesi, darısı başımıza Yalıtım için ürettiği yapı taşı depremcilerin gözdesi oldu Olimpiyat çocukları Boğaz sefasında 12.5 milyon dolar milyoneri! İzmir'in çılgın projesi Körfez köprüsü Filtre tartışmalarına katıldı: Zorlama yok, özgürlükler korunuyor Yabancılar Kanalİstanbul'un peşinde! Amerikan polisinin beklediği Türk yapımı silah Göç merkezi Türkiye Türkiye Geneli En Yüksek Vergi Ödeyen İlk 100 Avrupa'nın en yüksek binası açıldı En Zengin 100 Türk
1
2
3
4
5
6