Vücudunuz hakkındaki inanılmaz gerçekler

Vücudunuz hakkındaki inanılmaz gerçekler

Beyin: Her gün beyninizde 20 bin düşünce oluşur. Beyninizin içinde saniyede 5-50 kez birbiriyle konuşan 100 milyar nöron (beyin hücresi) olduğunu gözünüzün önüne getirin. Bu iletiler saatte 435 kilometre hızla seyahat edebiliyor. Beyniniz sayesinde aşırı ısınmazsınız ya da donmazsınız. Hipotalamusta bulunan iç termostatınız bir derecelik değişiklik bile vücudunuz için hayat kurtaran ayarları yapmasını sağlar. Vücut ısınız çok yükseldiğinde, cildinizdeki kan damarları sıcaklığı düşürmek için genişler. Isı düştüğü zaman ise damarlar darlaşır, ter bezleriniz de kapanır.

Kalp: Kalbiniz dakikada 60 ile 100 arasında atar. Bir insanın ortalama ömrü boyunca 3 milyar kez kalbi atar. Güçlü bir egzersiz süresince kalbin çıkış yakıtının yüzde 70'inden fazlası çalışan kaslarınıza gider. Yaklaşık 160 bin 934 kilometre uzunluğunda çeşitli kan damarlarına sahipsiniz. Her gün kalbiniz bu damarlar boyunca yaklaşık 7.570 litre kan pompalar.

Akciğer: Gün içinde 25 bin kez nefes alıp veriyorsunuz. Nefes alıp verme alışkanlığı beyin sapı sayesinde dengelenir. İnsanların hızlı bir metabolizması vardır. Dinlenme halinde bile dakikada 200-285 gram oksijene ihtiyacı vardır. Akciğerler kamyon dolusu oksijeni kontrol edebilir. Akciğerler alveol denilen 300 milyon mikroskobik hava kesesi barındırır. Bu rakam tenis kortunun yarısına eşit yüzey alanını kapsar.

Göz: Gözlerinizin odaklanmasına yardım eden kaslar günde 100 bin kez hareket eder. Bu 80 kilometrelik bir yürüyüşle eşdeğerdedir. Ayrıca dakikada 15 kez gözlerinizi kırparsınız ya da uyanık olduğunuz zaman günde neredeyse 15 bin kez gözünüzü kırparsınız. Bu işlem gözleri korumak ve kirleri dışarı atmak için kendiliğinden gerçekleşir.

Ağız: Günde yaklaşık 6 bardak dolusu tükürük üretirsiniz. Tükürük vücudunuzun en takdir edilmeyen sıvısıdır. Ancak tükürüğünüz olmadan, yiyeceklerin tadını alamazsınız veya yiyecekleri yutamazsınız ve hatta kelimeleri oluşturamazsınız. Tükürük aynı zamanda potansiyel bir mikrop savaşçısıdır. Tükürüğünüzdeki enzimler ağzınızı temizler ve diş çürükleriyle enfeksiyonları önler.

Dolaşım sistemi: Vücudunuz her saniye 3 milyon kırmızı kan hücresi yapar. Bu, günde 260 milyar kan hücresi anlamına geliyor. Bunlar kanın en önemli rollerinden birini yerine getiriyor: Çok değerli olan oksijeni tüm vücut hücrelerine dağıtmak. Tek bir damla kan milyonlarca kırmızı kan hücresi içerir. Yarayı temizleyen biraz kanamadan sonra pıhtı oluşturup kan akışını durdurur. Bu kesikten içeriye bakteri girerse, beyaz kan hücreleri hızlı bir şekilde bakterileri yok etmek için o bölgeye gelir. Daha sonra diğer hücreler de bakteriyle savaşmaya başlar. Bir yeriniz ne zaman kesilirse bu olaylar aynı şekilde birbirini izler.

Sindirim sistemi: Her gün midenizin iç kaplamasının yaklaşık yüzde 25'i yeniden üretilir. Mideniz hidroklorik asit gibi çok güçlü bir sıvıya ev sahipliği yapıyor. Bu asit yiyecekleri parçalamanıza yardım eder. Çinkoyu eritecek kadar güçlü olan bu asite karşı midenizin zarar görmemesi için midenizin iç kaplaması 4-5 günde bir kendini yeniler. Yutmaya hazırlandığınız zaman, yumuşak damak burunla ilgili hareketleri kapamak için harekete geçer, ayrıca epiglot (soluk borusu ile yemek borusu arasında bulunan, yediğimiz şeylerin akciğere gitmemesini sağlayan kapakçık) da soluk borusunu kapatır.

Böbrek: Böbrekleriniz günde neredeyse 190 litre kanı temizliyor ve yeniden dolaştırıyor. Bu orta büyüklükte bir otomobilin benzin deposunun alabildiği miktarın yaklaşık 3-4 katı kadardır. Böbrek yetmezliği durumunda insanların kanlarını filtrelemek için elektrolid seviyesini düzenlemesi, kandaki atıkları temizlemesi için mini buzdolabı büyüklüğünde diyaliz adı verilen bir makineye ihtiyaçları vardır. Yaklaşık bir bilgisayar faresi büyüklüğündeki 2 küçük böbreğiniz tüm bu işleri tek başına yapar. Böbrekleriniz uygun miktarda hidrasyon seviyesini de ayarlamaya yardımcı olur. Aşırı derecede su içtiğinizde, böbrekler idrarınızı berrak ya da soluk sarıya dönüştürmek için daha fazla çalışır. Susuz kaldığınızda mümkün olduğunca fazla sıvı tutar, bu nedenle idrarınız daha koyu renkli olur.

İskelet: İskeletinizin yaklaşık yüzde 0,03'ünü yeniden üretirsiniz. Alüminyum kadar hafif, ancak çelik kadar güçlü olan kemikleriniz sadece kireçli, beyaz, cansız iskele değildir. Kemikler kan damarlarıyla ve sinirlerle birlikte canlı dokulardır. Her yıl yetişkin birinin iskeletinin yaklaşık yüzde 10'u yenilenir. Bacağı kırık olan birinin kemikleri birkaç hafta boyunca tam anlamıyla küçülür. Fakat kişi tekrar çalışmaya ve egzersiz yapmaya başlayınca kemikler yeniden gelişir.

Ayak: Ayaklarınız günde yaklaşık 2 bardak kadar ter üretir. Ayaklarınızın ve çoraplarınızın havalanmazsa kokmasının nedeni budur. Bu çok fazla gibi gelebilir. Sağlıklı bir insan günde 8 bin ile 10 bin adım atıyorsa bu yürüyüş 70 yaşına gelene kadar dünyanın çevresini 4 kez dolaşacak kadar yürümesine eşittir.

Cilt: Cildiniz her gün 50 milyon ölü hücreyi dışarı atar. Bu dakikada 30 bin ile 40 bin ölü hücre anlamına geliyor. Cildinizin vücudunuzun en geniş organı olduğunu duymuşsunuzdur. Çünkü cildiniz birçok önemli fonksiyonu yerine getirir. Cildinizin 12,5 santimetre karesinde 650 ter bezi, 6 metre kan damarı, 60 bin pigment hücresi ve binden fazla sinir ucu bulunuyor.12 yıl 10 ay önce eklendi

Sabah namazının kazası nasıl kılınır? Gitarla kolay çalınan şarkıların akorları İngiliz kız isimleri Doğa ile ilgili şiirler Dünyaca ünlü bilim adamlarımız ve sanatçılarımız Osmanlı Devleti'nin Padişahları Kimlere zekat verilir? Topkapı Sarayı'nda 5 Asırdır Kesintisiz Kur'an-ı Kerim okunuyor Son kapattığınız TAB'ı yeniden açma kısayolu Ünlü Matematikçiler ve Hayatları 1 Prenses Isabella Fortuna kimdir, Isabella Fortuna'nın özgeçmişi Mona Lisa Resminin Özellikleri Şizofren Nedir? Şizofren Ne Demek Gizli Dosyaları Göremiyorum, Gizli Dosya ve Klasörleri Nasıl Görebilirim? Uçağı Kim icat etti (Wright Kardeşler) Enerji kaynaklarının çevreye olumlu etkileri Doğal afetler nelerdir, doğal afetler hakkında bilgi Batıl inançlar Vücudunuz hakkındaki inanılmaz gerçekler Makarna (Spagetti) Yiyen Düşünürler Problemi
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28