LCD/LED TV duvara ne kadar yükseğe takılmalıdır?

Geniş ekran lcd/led tv aldığınızda, televizyonunuzu doğru konuma yerleştirmek televizyon izleme heyfinizi fazlasıyla arttıracaktır. Tam tersine, yanlış konuma yerleştirilmiş bir televizyon sebebiyle televizyon izlemekten keyif alamaz hale gelirsiniz.

Televizyonunuz için doğru konumu belirlerken iki temel özelliğe dikkat edilmesi gerekir:

- Doğru duvar,

- Doğru yükseklik.

Televizyonu asmak için doğru duvar ve doğru konum

Bildiğiniz üzere televizyonlara yandan baktığınızda renklerde ve contrast'ta bir miktar bozulma yaşanmaktadır. Her ne kadar tv üreticileri 160-170 derece görünebilir açı deseler de tv'ye bu kadar geniş bir açıdan bakmak görüntü kalitesini ve alacağınız keyfi büyük oranda etkiler. Bizim önerimiz görülebilir açının 90 derece olduğunu varsayacak şekilde televizyonunuzu konumlandırmanız. Yani, yemek masasında ya da L takımında oturan birisi televizyonu 45 dereceden daha dar bir açıyla görmemelidir.

TV duvar konumu

Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere, oturma bölgelerinizi yeşille gösterilmiş olan 45'er derecelik (toplamda 90 derece) orta bölümde tutmanız en iyi sonucu verecektir.

Televizyonunuzu asmak için doğru yükseklik

Televizyonunuzu duvara asarken, doğru duvar ve doğru konum kadar doğru yükseklik de önemlidir. Doğru yüksekliğe karar verirken, çoğunluğun göz hizasının hangi seviyede olacağına bakılır. Eğer oturma odasındaysanız, oturan kişinin gözleri televizyonun yüksekliğini ortalamalıdır. Eğer mutaktaysanız, ayakta çalışan kişinin gözleri televizyonun yüksekliğini ortalamalıdır. Eğer şark köşesine televizyon kurmak istiyorsanız, mümkün olduğu kadar yere yakın bir kurulum yapmanız önerilir. Aksi taktirde yukarı ya da aşağı bakmaktan boynunuz ağrıyacaktır.

TV duvar yükseklik

Yukarıdaki şekilde, göz hizasına göre televizyonun nasıl ortalanacağı gösterilmiştir. İhtiyaç durumunda, yukarı doğru 10 derecelik bir açıya kadar daha yukarı kurulum yapabilirsiniz.

Yatak odasında televizyon yüksekliğini belirlerken, yatma durumunda olacağınızı unutmamak gerekir. Yatakta oturur durumda televizyon izleyecekseniz göz hizası ayarını aynı şekilde yapabilirsiniz. Ancak, yatarken televizyon izlemek istiyorsanız, televizyonunuzu mümkün olduğu kadar yukarı asmanızda fayda vardır.


4 ay önce eklendi

LCD/LED TV duvara ne kadar yükseğe takılmalıdır? 571'de Bir Güneş Doğdu ilahisinin sözleri Cumhurbaşkanının görevleri nelerdir? Farklı şekillerde merdiven çıkma mantık sorusu Yakup Kadri Karaosmanoğlu Yaban Romanının Özeti Gündelik hayatta en çok kullanılan İngilizce Atasözleri Teravih namazının kılınışı ve sevapları Magna Carta Dünyanın en şişman adamı Kendisini ısıtarak kanseri yenen doktor! Felsefe nedir, Felsefe neyi inceler? Edebi Akımlar ve Edebi Akımların Açıklamaları İstanbul'da Cumartesi günü açık olan PTT Şubeleri Yabancıların oturma izinleri, Türkiye'de ikamet ve çalışma izni Genetik Hastalıklar Nelerdir, Genetik ve Kalıtsal Hastalıklar Hangileridir? Farklı dillerde SENİ SEVİYORUM demek Karınca yuvasının özellikleri, Karınca cumhuriyeti Programsız dosya şifreleme nasıl yapılır? Bilgisayara Şifre Nasıl Konulur Necmettin Erbakan Hayatını Kaybetti! GGG - 3G Nedir ?