Yumurta dolapta kaç gün dayanır?

Yumurta dolapta kaç gün dayanır?

Yumurta açık havada 3 hafta kadar, buzdolabında ise 6 hafta kadar dayanır. Yumurtanın bozulup bozulmadığını anlamak oldukça kolaydır. Bir kaseye kırdığınızda kötü bir renk ve koku yoksa yenebilecek durumda demektir.

Yumurtanın taze olup olmadığım anlamak için, 2 çorba kaşığı tuzu 500 mi suda eritin ve yumurtaları bu suya atın. Yumurta batarsa tazedir.Yumurtalar raflara sivri ucu aşağı gelecek şekilde yerleştirilmelidir. Yumurta, kendi kartonu içinde buzdolabında 5 haftaya kadar saklanabilir. Çünkü yumurta, kabuğu içine koku geçirebilir. Bunun için, açık olarak saklanması yerine, kapalı olarak saklanması koku almaşım engeller.

Yumurtanın sarısını buzdolabında, içine 1-2 çorba kaşığı sıvıyağ koyduğunuz ağzı kapalı plastik saklama kabı içinde 4 gün saklayabilirsiniz. Yumurta beyazı da plastik saklama kaplan içinde 2-4 gün saklanabilir. Yumurta, katı haşlanmış olarak, kabuğuyla buzdolabında 8-10 gün saklanabilir.

Yumurta hiçbir zaman kabuklu olarak dondurulamaz. Ama kırılmış yumurta, yumurta beyazı veya sarısı, pişmiş yumurta sarılan dondurulabilir. İT Yumurta beyazı sıkıca kapadı bir saklama kabında dondurulmalıdır. Sadece yumurta sarısını veya kırılmış yumurtayı dondurabilmek için 1/8 çay kaşığı tuz veya 1 1/2 çay kaşığı şeker katabilirsiniz.

Donmuş yumurtayı ya buzdolabında ya da soğuk suyun altında çözebilirsiniz fakat hemen kullanmanız gereklidir.


1 yıl önce eklendi

Yumurta dolapta kaç gün dayanır? Tutum Yatırım Ve Türk Malları Haftası ile ilgili şiirler Bilimin hayatımızdaki yeri ve önemi Şapka Kanunu'na karşı olması sebebiyle idam edilenler Türevin geometrik yorumu Türkiye tatili Erdoğan'ı desteklemekten başka bir şey değil Bayrak ile ilgili şiirler Son kanuna göre Yurtdışından Türkiye'ye Araç Getirme Konusu 2018 Kadir Gecesi ne zaman Rönesans ve Reform Haraketleri Mehmet Akif Ersoy Hayatı Tekke Edebiyatı Nazım Türleri Hoşgörüyle ilgili Atasözleri ve Güzel Sözler Higgs Bozonu Nedir? Sorularla Higgs Bozonunu Tanıyalım Televizyonun İcadı, Televizyonu Kim İcat Etti Salep (Sahlep) Nasıl Üretilir? Twitter'a girmek için yapılması gerekenler Bilgisayar parçaları nelerdir? OEM Malzemeler Taso nedir, Nasıl oynanır? Taso Resimleri Yırtıcı hayvanlar hakkında ilginç bilgiler İlginç PDF Dosyaları