İlk gece namazı nasıl kılınır?

İlk gece namazı nasıl kılınır?

Gerdek (zifaf) gecesi dâmad, gelinin yanina girince, ikisi de Allah rızası için iki rek’at namaz kılmalıdırlar. Damat namaza durur, gelin de damadın arkasında ferdi olarak namaza dururlar. İlk rekatta Kafirun suresi, ikinci rekatta İhlas suresi okunur. Ardından, "Allahım Ailemde bana bereket ihsan eyle, beni de aileme bereketli kıl Allahım. Ailemden bana, benden de aileme rızık ihsan eyle. Allahim, birleşmelerimizin hayırlılarında bizi birleştir ve hayırlı olmayanlarinda bizi ayır" şeklinde dua edilir.

Sonra dâmad, gelinin kâkülünden tutup: "Allahümme bârik lî fî ehlî ve bârik lî ehlî fiyye, Allahümmerzuknî minhâ verzukhâ minnî Allahümmecma’beynenâ mâ cema’te fî hayrin ve ferrik beynenâ izâ ferrakte fî hayrin" duâsini okur. Eşiyle cima edecegi zaman: "Allahümme bismike estahleltü fercehâ ve bi emânetike ehaztühâ Allahümme femâ kadayte sey’en min rahmihâ fec’alhü bârren takiyyen, vez’alhü müslimen seviyyâ ve lâ tec’alhü müfsiden serîken lis-seytanî" der.

Biri de, cima ederken şeytandan Allahü teâlâ'ya sığınmalıdır. Bu esnâda şöyle der: "Bismillâhi Allahümme cennibnâ-s-seytâne ve cennibi-s-seytâne mâ razaktenâ", yani şeytani bizden ve bize verdiğin çocuktan uzak eyle der. Bu durumda kendilerine çocuk verilirse, şeytan ona zarar veremez.

Gerdek Gecesi Namazının Kılınışı

Namaz iki rekat olup damat gelinin yanına geldiğinde damat önde gelin arkada ferdi olarak iki rekat namaz kılarlar.

• "Allah-ü Ekber" diye tekbir alırken avuç içleri tam kıbleye bakar, başparmak ise kulak memesine dokunur. Tekbirden sonra eller göbek hizasında (Kadınlarda göğüs hizasına) birleştirilir.

• Euzu Besmele çekilip Sübhaneke duası okunduktan sonra Fatiha ve Kafirun süresi okunur.

• "Allah-ü Ekber" denerek rükuya eğilip üç defa "Sübhane rabbiyel azim" denir. Sonra "Semiallahülimen hamide" denerek kıyama kalkılır. Tam dik duruş esnada "Rabbena lekel hamd" denir ve "Allah-ü Ekber" denerek secdeye gidilir.

• Secdede üç defa "Sübhane rabbiyel ala" dendikten sonra "Allah-ü Ekber" denerek oturulur.

• Tekrar "Allah-ü Ekber" denerek secdeye gidilir ve üç defa "Sübhane rabbiyel ala" dendikten sonra "Allah-ü Ekber" denerek ayağa kalkılır.

• Euzu Besmele çekilip Sübhaneke duası okunduktan sonra Fatiha ve İhlas süresi okunur.

• "Allah-ü Ekber" denerek rükuya eğilip üç defa "Sübhane rabbiyel azim" denir. Sonra "Semiallahülimen hamide" denerek kıyama kalkılır. Tam dik duruş esnada "Rabbena lekel hamd" denir ve "Allah-ü Ekber" denerek secdeye gidilir.

• Secdede üç defa "Sübhane rabbiyel ala" dendikten sonra "Allah-ü Ekber" denerek oturulur.

• Tekrar "Allah-ü Ekber" denerek secdeye gidilir ve üç defa "Sübhane rabbiyel ala" dendikten sonra "Allah-ü Ekber" denerek oturulur.

• "Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik, Rabbena"  duaları okunarak önce sağ tarafa sonra da sol tarafa "Esselamün aleyküm verahmetullah" denerek selam verilir ve namazdan çıkılır.


1 yıl 11 ay önce eklendi

İlk gece namazı nasıl kılınır? Gitarla kolay çalınan şarkıların akorları İngiliz kız isimleri Doğa ile ilgili şiirler Dünyaca ünlü bilim adamlarımız ve sanatçılarımız Osmanlı Devleti'nin Padişahları Kimlere zekat verilir? Topkapı Sarayı'nda 5 Asırdır Kesintisiz Kur'an-ı Kerim okunuyor Son kapattığınız TAB'ı yeniden açma kısayolu Ünlü Matematikçiler ve Hayatları 1 Prenses Isabella Fortuna kimdir, Isabella Fortuna'nın özgeçmişi Mona Lisa Resminin Özellikleri Şizofren Nedir? Şizofren Ne Demek Gizli Dosyaları Göremiyorum, Gizli Dosya ve Klasörleri Nasıl Görebilirim? Uçağı Kim icat etti (Wright Kardeşler) Enerji kaynaklarının çevreye olumlu etkileri Her eve bir baz istasyonu devri geliyor En acayip Türk batıl inançları Bir Google Maps harikası daha İmam Gazali'den Öğütler I
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Reklamsız 728x90
Reklamsız 300x250