İlk gece namazı nasıl kılınır?

İlk gece namazı nasıl kılınır?

Gerdek (zifaf) gecesi dâmad, gelinin yanina girince, ikisi de Allah rızası için iki rek’at namaz kılmalıdırlar. Damat namaza durur, gelin de damadın arkasında ferdi olarak namaza dururlar. İlk rekatta Kafirun suresi, ikinci rekatta İhlas suresi okunur. Ardından, "Allahım Ailemde bana bereket ihsan eyle, beni de aileme bereketli kıl Allahım. Ailemden bana, benden de aileme rızık ihsan eyle. Allahim, birleşmelerimizin hayırlılarında bizi birleştir ve hayırlı olmayanlarinda bizi ayır" şeklinde dua edilir.

Sonra dâmad, gelinin kâkülünden tutup: "Allahümme bârik lî fî ehlî ve bârik lî ehlî fiyye, Allahümmerzuknî minhâ verzukhâ minnî Allahümmecma’beynenâ mâ cema’te fî hayrin ve ferrik beynenâ izâ ferrakte fî hayrin" duâsini okur. Eşiyle cima edecegi zaman: "Allahümme bismike estahleltü fercehâ ve bi emânetike ehaztühâ Allahümme femâ kadayte sey’en min rahmihâ fec’alhü bârren takiyyen, vez’alhü müslimen seviyyâ ve lâ tec’alhü müfsiden serîken lis-seytanî" der.

Biri de, cima ederken şeytandan Allahü teâlâ'ya sığınmalıdır. Bu esnâda şöyle der: "Bismillâhi Allahümme cennibnâ-s-seytâne ve cennibi-s-seytâne mâ razaktenâ", yani şeytani bizden ve bize verdiğin çocuktan uzak eyle der. Bu durumda kendilerine çocuk verilirse, şeytan ona zarar veremez.

Gerdek Gecesi Namazının Kılınışı

Namaz iki rekat olup damat gelinin yanına geldiğinde damat önde gelin arkada ferdi olarak iki rekat namaz kılarlar.

• "Allah-ü Ekber" diye tekbir alırken avuç içleri tam kıbleye bakar, başparmak ise kulak memesine dokunur. Tekbirden sonra eller göbek hizasında (Kadınlarda göğüs hizasına) birleştirilir.

• Euzu Besmele çekilip Sübhaneke duası okunduktan sonra Fatiha ve Kafirun süresi okunur.

• "Allah-ü Ekber" denerek rükuya eğilip üç defa "Sübhane rabbiyel azim" denir. Sonra "Semiallahülimen hamide" denerek kıyama kalkılır. Tam dik duruş esnada "Rabbena lekel hamd" denir ve "Allah-ü Ekber" denerek secdeye gidilir.

• Secdede üç defa "Sübhane rabbiyel ala" dendikten sonra "Allah-ü Ekber" denerek oturulur.

• Tekrar "Allah-ü Ekber" denerek secdeye gidilir ve üç defa "Sübhane rabbiyel ala" dendikten sonra "Allah-ü Ekber" denerek ayağa kalkılır.

• Euzu Besmele çekilip Sübhaneke duası okunduktan sonra Fatiha ve İhlas süresi okunur.

• "Allah-ü Ekber" denerek rükuya eğilip üç defa "Sübhane rabbiyel azim" denir. Sonra "Semiallahülimen hamide" denerek kıyama kalkılır. Tam dik duruş esnada "Rabbena lekel hamd" denir ve "Allah-ü Ekber" denerek secdeye gidilir.

• Secdede üç defa "Sübhane rabbiyel ala" dendikten sonra "Allah-ü Ekber" denerek oturulur.

• Tekrar "Allah-ü Ekber" denerek secdeye gidilir ve üç defa "Sübhane rabbiyel ala" dendikten sonra "Allah-ü Ekber" denerek oturulur.

• "Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik, Rabbena"  duaları okunarak önce sağ tarafa sonra da sol tarafa "Esselamün aleyküm verahmetullah" denerek selam verilir ve namazdan çıkılır.


8 ay önce eklendi

İlk gece namazı nasıl kılınır? Türk Sanat Müziği şarkıları listesi Doğal afetler karşısında alınması gereken önlemler nelerdir? Yeni anayasa maddeleri'nin özeti ve açıklaması Dalga boyu hesaplamasıyla ilgili örnekler Egzama nedir, nasıl tedavi edilir? NGINX'te "502 Bad Gateway" hatası nasıl çözülür? 'Bu meydan kanlı meydan' sözlerinin devamı 2018 Kadir Gecesi ne zaman Haftanın günleri Aşık Veysel ve Hayatı Yeni Türk Şiiri Nazım Biçimleri ve Türleri Aşık Atmak ne demek Türk vatandaşlığının evlat edinme ve seçme hakkı ile kazanılması Genetik Hastalıklar Nelerdir, Genetik ve Kalıtsal Hastalıklar Hangileridir? Peri bacaları nasıl oluşmuştur Cebir'de denklem çözerken X harfi kullanılmasının temel sebebi Bir çocuk yetiştirmenin maliyeti ne kadar? Cennet Papağanı Türleri, Cennet Papağanı Cinsleri Quick Sort (Hızlı Sıralama) Algoritması Linux Terminal'de (Komut Satırı'nda) For Döngüsü