En hızlı 3 atı bulma mantık sorusu

En hızlı 3 atı bulma mantık sorusu

Elimizde toplam 15 at var. Her koşuda en fazla 5 atı yarıştırabiliyoruz. Bu durumda en hızlı 3 atı belirleyebilmek için en az kaç koşu yaptırmamız gerekir?

En hızlı 3 atı bulma mantık sorusunun cevabı

Atları beşerli gruplara bölersiniz. Her grubu kendi içerisinde yarıştırırsınız. Böylece ilk üç yarışı tamamlamış olduk.

Yapılan toplam üç yarış sonunda her grubun birinci atını, ikinci atını ve üçüncü atını biliyorsunuz.

Dördüncü yarışta, bu üç grubun birinci gelen atlarını birbirleriyle yarıştıralım. Bu sayede tüm atlar arasında en hızlı gelen atın hangisi olduğunu belirleyebiliriz.

En hızlı beş atı belirlememiz isteniyor, hâlâ diğer iki atı belirleyemedik. Pekiyi, ilk üçe girme şansı olan atlar hangileri?

- Dördüncü yarışta birinci gelen atın grubundaki ikinci ve üçüncü at olabilir.
- Dördüncü yarışta ikinci gelen atın grubundaki birinci ve ikinci at olabilir. Çünkü grup birincisi, birinci ata zaten geçilmiş.
- Dördüncü yarışta üçüncü gelen atın grubundan sadece kendisi olabilir. Çünkü grup birincisi son yarışta ilk iki ata zaten geçilmiş.

Beşinci yarışta, ilk üçe girme şansı olan bu beş atı yarıştırarak en hızlı ikinci ve en hızlı üçüncü atı da belirleyebiliriz.

Doğru cevap: en az beş yarışta en hızlı üç atı bulabilirsiniz.7 yıl önce eklendi

LCD/LED TV duvara ne kadar yükseğe takılmalıdır? Hz Muhammed (sav) ile ilgili Şiirler Göz renkleri nelerdir? En hızlı 3 atı bulma mantık sorusu En güzel romanlar, en çok beğenilen romanlar Dilimizde de anlamı olan İngilizce Atasözleri Oruç tutmanın bize kazandırdıkları Haçlı Seferleri, Haçlı Seferlerinin Sebepleri ve Sonuçları Hangi mahkeme hangi davalara bakar Farabi'nin Hayatı Neşet Ertaş Hayatı Dünya Edebiyatındaki Ünlü Romanlar ve Özetleri Alnı açık yüzü ak olmak deyiminin anlamı Türk vatandaşlığının evlat edinme ve seçme hakkı ile kazanılması Aile içi kalıtsal hastalıklar nelerdir? C++'ta proje oluşturma ve ortam değişkenlerini ayarlama Karınca yuvasının özellikleri, Karınca cumhuriyeti Programsız dosya şifreleme nasıl yapılır? Bilgisayara Şifre Nasıl Konulur Domain Adı Yaşam Çevrimi, Silinme Aşamaları Linux tabanlı sistemlerde işinizi kolaylaştıracak bilgiler
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28