En hızlı 3 atı bulma mantık sorusu

En hızlı 3 atı bulma sorusuElimizde toplam 15 at var. Her koşuda en fazla 5 atı yarıştırabiliyoruz. Bu durumda en hızlı 3 atı belirleyebilmek için en az kaç koşu yaptırmamız gerekir?

En hızlı 3 atı bulma mantık sorusunun cevabı

Atları beşerli gruplara bölersiniz. Her grubu kendi içerisinde yarıştırırsınız. Böylece ilk üç yarışı tamamlamış olduk.

Yapılan toplam üç yarış sonunda her grubun birinci atını, ikinci atını ve üçüncü atını biliyorsunuz.

Dördüncü yarışta, bu üç grubun birinci gelen atlarını birbirleriyle yarıştıralım. Bu sayede tüm atlar arasında en hızlı gelen atın hangisi olduğunu belirleyebiliriz.

En hızlı beş atı belirlememiz isteniyor, hâlâ diğer iki atı belirleyemedik. Pekiyi, ilk üçe girme şansı olan atlar hangileri?

- Dördüncü yarışta birinci gelen atın grubundaki ikinci ve üçüncü at olabilir.
- Dördüncü yarışta ikinci gelen atın grubundaki birinci ve ikinci at olabilir. Çünkü grup birincisi, birinci ata zaten geçilmiş.
- Dördüncü yarışta üçüncü gelen atın grubundan sadece kendisi olabilir. Çünkü grup birincisi son yarışta ilk iki ata zaten geçilmiş.

Beşinci yarışta, ilk üçe girme şansı olan bu beş atı yarıştırarak en hızlı ikinci ve en hızlı üçüncü atı da belirleyebiliriz.

Doğru cevap: en az beş yarışta en hızlı üç atı bulabilirsiniz.9 ay önce eklendi

Kelime-i Tevhid ve Anlamı Enerji tasarrufu nasıl yapılır? En hızlı 3 atı bulma mantık sorusu Yakup Kadri Karaosmanoğlu Yaban Romanının Özeti Harflere göre İngilizce Atasözleri Cuma gününün önemi, Cuma günü niçin kutsaldır? Et fiyatları neden pahalı, et fiyatları neden düşmüyor? Cinler Hakkında Sorular ve Cevapları Bilgi Felsefesi (Epistemoloji) 20. Yüzyıl Tarihi, 1900-1950 Kronolojisi Kafiyeli Sözler Sanat Çeşitleri, Zanaat Çeşitleri Ailemize karşı görevlerimiz nelerdir Kuşlar neden V şeklinde uçarlar? Kağıdı kim buldu, Kağıt icadı Elektriği Kim Buldu? C#'ta DateTime Formatını Değiştirmek En acayip Türk batıl inançları Dinimizde cinsellik ve sevişmek İsveçli çöpçü borsadan zengin olmuş!
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27