2016 yılı haberleşme faturası en yüksek ilk 10 milletvekili

2016 yılı haberleşme faturası en yüksek ilk 10 milletvekili

CHP'li Elif Türkmen 1.2 milyon lira gelen iletişim harcamaları için "Hakkımdır, bu çalışmalara devam edeceğim" dedi, ortalık karıştı. Türkmen'in 2017 Ocak ayına ait 27 günlük masrafının ise 800 bin liraya ulaştığı öğrenildi.

CHP'li Elif Doğan Türkmen'in milyonluk faturası sonrası başlayan tartışmada, haberleşme faturası en yüksek 10 milletvekilinin ismi de ortaya çıktı. İlk 10 sıradaki 5 CHP'li vekilin toplam faturası 1 milyon 820 bin 206 lira olurken, ilk 10 sıradaki 5 AK Parti milletvekilinin toplam faturası ise 410 bin 798 lira oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1.2 milyonluk liralık iletişim harcamasıyla gündeme gelen Adana Milletvekili Elif Türkmen'in, Meclis Başkanlık Divanı'ndan istifasını istedi.

Meclis Divan Üyeleri'nin haberleşme giderleri tartışması devam ederken, haberleşme giderlerinin üst sıralarında yer alan isimler belli oldu.

Sadece başkanlık divanı üyeleri değil grup başkanvekilleri ve komisyon başkanlarının da aralarında bulunduğu toplam 48 isim için haberleşme giderlerinde limit yok.

Meclis'te bu listede yer alan isimlerin haberleşme masrafları merak konusu olurken, liste resmen açıklanmadı ama ilk 10 ortaya çıktı:

2016 yılı haberleşme faturası en yüksek vekiller

1. CHP'li Elif Doğan Türkmen - 1.108.842
2. CHP'li Emre Köprülü - 373.457
3. CHP'li Özcan Purcu - 181.905
4. AK Partili Bülent Turan - 145.248
5. AK Partili Fehmi Küpçü - 130.498
6. CHP'li Özgür Özel - 78.120
7. CHP'li Ali Haydar Hakverdi - 77.882
8. AK Partili Orhan Karasayar - 50.772
9. AK Partili İshak Gazel - 44.006
10. AK Partili Sema Kırcı - 40.274

Meclis'te konuşulan listeye göre, ilk 11 kişinin haberleşme giderinin milletvekilleri için öngörülen iki maaşlık sınırlamanın çok üstünde olduğunu ortaya çıktı. Kalan 37 kişinin ise bu sınırın altında kaldığı belirtildi.

İlk 10 sıradaki 5 CHP'li vekilin toplam faturası 1 milyon 820 bin 206 lira olurken, ilk 10 sıradaki 5 AK Parti milletvekilinin toplam faturası ise 410 bin 798 lira oldu.

Kaynak: BIYIKSIZLAR

Konuyla ilgili Değerlendirmeler

Yılda 1.2 milyon TL iletişim masrafı yapmayı bir de şu şekilde değerlendirelim. Yılın 200 günü başka bir işi olmayıp tamamen iletişime vakit ayıran biri için, günlük 60000 TL'lik iletişim masrafı yapılması gerekiyor. Bu inanılmaz bir rakam. Örneğin, CHP'li Elif Türkmen, her gün memleketi Hatay'daki tüm seçmenlere SMS attırsa gene de bu kadar masraf çıkartamaması gerekiyor.

Konuyu, devlete maliyeti açısından değerlendirirsek, çok da önemli bir kalemden bahsetmiyoruz. Yıllık 2-3 milyon TL'den çok daha fazlasını elektrik lambalarını kapatmamaktan, damlayan su musluklarını tamir etmemekten, enerji tasarruflu ampullere geçiş yapmamaktan, çöpleri geri dönüştüremediğimizden, ... zaten kaybediyoruz.

Bir diğer değerlendirme de şu olabilir: CHP'nin iletişim masraflarında en üstte olması oldukça ilginç. Sosyal demokrat ya da sol görüşlü bir partinin böyle konulara daha çok dikkat etmesini beklerken, fırsatı daha çok değerlendiren tarafmış izlenimi vermesini hayretle karşılıyorum. CHP'ye nazaran, işin başlında olan AKP'nin bakanları ya da özel kalem müdürlerinin daha fazla masraf yapmasını beklerdim.4 yıl 2 ay önce eklendi

Singapur'da yapılan ve Türkiye'deki yeni vakaların 15 Mayıs'tan itibaren biteceğini öngören çalışmaya eleştiri 2016 yılı haberleşme faturası en yüksek ilk 10 milletvekili Bir Müslüman 'LGBTİ Onur Yürüyüşü' hakkında ne düşünmeli? Polis silahı gencin başına dayayarak gözaltına aldı haberi Hükümet, Başbakan, Cumhurbaşkanı hakkında yalan haberler, manipülasyonlar Gelişmiş Avrupa ülkelerinde ya da Amerika'da mı yaşamak istiyorsunuz? TÜİK'in Raporundaki Türkiye Nüfus Projeksiyonu Teknoloji Siteleri Recep Tayyip Erdoğan Tarihi ayarlar, Mükemmel konuşmaları Çipli pasaport ihalesi Fransız firmasından alındı Bulgaristan Türkleri gerçekten Türk mü? Balkan topraklarına nereden, ne zaman gelmişlerdir? Dinozorlardan bile eski kertenkele izi bulundu Yunanistan'ın AB'ye alınması siyasi karardı! Tuz Gölü, kan gölüne döndü! Çocuksuzluk şampiyonu Almanya'da okullar öğrencisiz kalabilir Bulgaristan vatandaşlarına Türkiye'den vatandaşlık fırsatı 2011 seçimi, eğitim seviyesi ile parti oyları arasındaki bağlantı Türkiye'nin dış borcu ve güncel bir analiz Bir zamanlar: İsrail'le "alçak koltuk" krizi olmuştu Bilimsel makale yazma kılavuzu Japonya ve Enerji: Peki Ya Alternatifi Ne? Beş milyon müslümanın göç haritası
1
2
3
4
5
6
7