Tekneyle karşıya geçirme zeka sorusu: Kurt, kuzu ve saman

Kurt, kuzu ve saman zeka sorusuBir çoban; yanına aldığı kurt, koyun ve saman balyasıyla köyüne gitmeye çalışıyormuş. Samanı sırtına yüklemiş, bir tarafına koyunu, bir tarafına kurdu almış, elinde de çırpı, köyüne doğru yol almaya başlamış.

Tabi ki koyunun gözü hep samanda. Fırsat bulsa hemencecik yiyecek. Koyunun niyetlendiğini gördüğü gibi çırpı ile koyunu uzaklaştırıyormuş.

Diğer taraftan, kurdun gözü de hep koyunda. Ah bir fırsatını bulsa hemen oracıkta koyunu yiyiverecek. Böyle olunca çobanın kurda da çok dikkat etmesi gerekiyormuş. Diğer tarafındaki koyuna doğru hamle yaptığı gibi çırpıyla onu da haşlıyormuş.

Yürümüşler, yürümüşler, yürümüşler... Sonunda bir dere kıyısına gelmişler. Aaa, o da ne? Dereden geçmek için kullanacakları köprü yıkılmış. Çobanın karşıya geçmek için tek bulabildiği ufacık bir tekne. O da hepsini taşımaz. En fazla 100 kilo taşır, daha fazlası yüklenirse batacak.

Çoban oturmuş düşünmüş. Kendisi 70 kilo, kurt 30, koyun 30, saman balyası da 30 kilo. Toplamda nerdeyse 160 kilo. Yok hepsini birden karşıya geçiremeyecek. Bunları tek tek karşıya götürmesi gerek.

Ama şöyle bir sorun var: aynı anda koyunla samanı derenin bir tarafında bırakırsa, koyun samanı yiyecek. Benzer şekilde; kurtla koyunu derenin bir tarafında bırakırsa, bu sefer de kurt koyunu yiyecek.

Hadi bakalım, sıra sizde. Çoban'a yardımcı olun da yoluna devam edebilsin. Çoban nasıl bir strateji izlemeli?

Zeka sorusunun cevabı

Yeterince düşündünüz mü?

Hiç kafa yormadan hemen cevaba bakmayın.

Biraz düşünün. Siz de çözebilirsiniz.

Neyse madem bu kadar ısrarlısınız.

Artık cevabı veriyorum.

Çoban'ın hiç zarar görmeden, kurdu, koyunu ve samanı karşıya geçirebilmesi için şu şekilde çalışması gerekiyor.

1. Önce, kuzuyu alır tekneyle yolun karşısına götürür. Böylece, geride kurtla samanı bırakır. Kurt nasılsa samanla ilgilenmeyecektir.

2. İkinci adımda, koyunu bıraktıktan sonra tekneyle geri döner.

3. Üçüncü adımda, kurdu alıp koyunun bulunduğu tarafa geçirir. Geride sadece saman balyası kalır.

4. Dördüncü adımda, tabi ki kurtla koyunu aynı tarafta bırakamaz. Bu sefer koyunu tekrar tekneye yükler ve geri getirir. Böylece, diğer tarafta kurt yalnız kalmış oldu.

5. Beşinci adımda, samanı alıp kurdun yanına götürür. Böylece, kurt samanı yine yiyemez. Koyun da diğer tarafta yalnız kaldı.

6. Altıncı adımda, son bir kez daha geri döner.

7. Son adımda, yanına koyunu da alarak karşıya geçer.

Böylece, samanı tekrar sırtına yükler. Artık; elinde çırpı, koyunu bir tarafına, kurdu bir tarafına alarak yoluna devam edebilir.

Ne diyorsunuz, kolay mıymış? Peki bu sorunun çok daha zorunu çözebilir misiniz? İşte size meydan okuyorum. Bu sefer cevabını da vermeyeceğim. Buyurun, sorunuz burada!5 ay önce eklendi

Atatürk şarkıları ve sözleri Tekneyle karşıya geçirme zeka sorusu: Kurt, kuzu ve saman Horoz ve Tilki Hikayesi 2014 yılının Fibonacci sayısı Apocalypse II. Dünya Savaşı Belgeseli, Bölüm 6: Kabusun Sonu Komik zeka soruları Garfield'in hayat prensipleri Türkiye Bayrakları arkaplan, Turkish Flags wallpaper, 1920x1080 Komik Baykuş Resimleri, Funny Owl Pictures 2011 Türkçe Pop Seçmeler Boston Dynamics'ten Terminator Dersi Fatmagülün Suçu Ne Oyuncuları NANA ve Rap Dünyası RGB Renk Seçici, Web siteniz için uygun renk belirleme aracı En çok sevilen ve en çok aranan Melodika Notaları Candan Erçetin ve sevdiğim şarkılarından bazıları Sibel Alaş ve albümleri Harbi kadının özellikleri, harbi kızları tanıma yolları Müdürler ve Yönetim Kademelerinin Tanımları Kocayusuf Hilesi, Kocayusuf Hileleri Bulgaristan Hatıraları ve Videolarım Almanya'daki Hessen Nehri Donduğunda, Kuşların Balık Avı
1
2
3
4
5