Terör Sorunu, Çekilme Süreci ve İkinci Aşamanın Başlaması

Terör Sorunu, Çekilme Süreci ve İkinci Aşamanın Başlaması

Daha düne kadar militanların çekilmesini kapsayan ilk sürecin tamamlandığını iddia eden bir PKK/BDP/KCK tarafı söz konusuydu. Birinci aşamanın tamamlandığını ve bir an önce ikinci aşamanın başlamasını istiyorlardı!

Hükümet ise çekilmenin ancak %10'unun tamamlandığını açıklamıştı. Çoğunlukla hasta ve sağlıksız olanların çekildiğini, asıl kitlenin hâlâ Türkiye'de olduğunu ve henüz verilen sözün yerine getirilmediğini açıklamıştı. Birinci aşamanın tamamlanmaması durumunda ikinci aşamaya geçilemeyeceği vurgulanmıştı.

Uzun bir aradan sonra bugün gelinen aşamada, PKK/BDB/KCK tarafı çekilmeyi durdurduğunu açıkladı. Akla hemen şu sorular geliyor: E hani çekildiklerini iddia ediyorlardı? Hani çekilme tamamlanmıştı? Hani ikinci aşamanın başlaması gerekiyordu? Görünen şu ki, birinci aşama henüz tamamlanmamış ve çekilme süreci hâlâ yarıda kesilebilecek durumda. Sonuç olarak bana göre hükümet bu konuda aceleci davranmayarak başarılı bir adım atmış oldu ve PKK/BDP/KCK tarafından hazırlanan tuzağa düşülmedi.

Aslında, PKK/BDP/KCK tarafının zaten çekilmek istemediği ortadaydı. Bugün gelinen noktada asıl isteklerinin farklı cephelerde savaşmamak olduğunu sezmeye başladık. Türk devletini geçici olarak devre dışı bırakabilirlerse daha güçlü bir şekilde Kuzey Suriye'ye odaklanabileceklerdi. Eğer asıl istekleri bu ise, bugün gelinen durumda bunu başarmış gibi görünüyorlar. Bu sürecin Türkiye tarafı için de faydaları söz konusu. Özellikle Türkiye muhalefeti, Suriye ve Mısır gibi çetin zorlukların yaşandığı bir süreçte, bunların üzerine bir de şehit haberlerinin gelmemiş olması oldukça büyük bir avantaj olarak değerlendirilebilir. Merak ettiğim nokta şu: acaba her iki tarafın da yararına olabilecek gizli bir anlaşma yapılmış olabilir mi, işte bu tam bir komplo teorisi.

Sürecin geldiği duruma bakılırsa, PKK/BDP/KCK tarafları eninde sonunda sözünde durmayan pozisyonuna düşeceklerini biliyorlardı. Çekilme sürecinden vazgeçildiğini ne kadar erken açıklarlarsa kendileri adına o kadar iyi olacaktı. Ne kadar tutarlıdır bilinmez ama, çekilmeyi durdurduğumuz için tamamlayamadık gibi bir bahane söyleme şansları oldu! Birinci aşamayı takip etmesi gereken ikinci aşama daha erken başlamadığı için birinci aşamayı durdurmuş oldular. Bu bahane bana göre önceki söylemlerle açıkça çelişiyor. Ama artık karar verilmiş ve hamle yapıldı. Gerçek hayatta hamleyi geri almak pek de mümkün değil. Ne diyelim, bundan sonrasında ülkemiz için hayırlısı olsun! Zaten derdimiz başımızdan aşkın, bir de şehit haberleri gelmesin ki diğer konulara rahat rahat odaklanabilelim.

Bu arada, bugün yani 9 Eylül 2013 tarihinde, Suriye'nin Kürt bölgesi Rojava'daki Kürt Yüksek Konseyi'nin bileşenleri bölgede geçici bir yönetim oluşması için hazırlanan projeyi imzaladılar. Bu duruma Ankara sert bir cevap verdi ve özerkliğin ön adımına benzeyen bu süreci kesinlikle kabul etmeyeceğini açıkladı. Kapalı kapılar arkasında Türk hükümetinin aldığı pozisyonu ve sürecin nereye doğru ilerlediğini merakla bekliyorum. Eğer milli istihbaratımız bu olaydan habersiz kaldıysa vay bizim halimize!


10 yıl 12 ay önce eklendi

CHP'nin oyları neden yükselmiyor? Türkiye'den yurt dışına doğru bir göç dalgası var mı? EMO'nun Kalıcı Yaz Saati Uygulamasıyla ilgili olarak Tasarruf Değil İsraf Açıklamasına Tekzip Uzman hekim başına düşen nüfus miktarının illere göre değişimi 1128 akademisyenin imza verdiği "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildirinin tam metni Ülkemizde bedelli askerlik şartları nasıl olmalı? Adalet nedir, adalet türleri nelerdir, hangi adalet türü bize uygun? Teknoloji Siteleri Yıllara göre asgari ücretin değişimi: Asgari ücret, asgari maaş, dolar fiyatları Radyasyon: Dalga dalga ölüyoruz! Bu gezegenler elmas! Türkiye'de cari açığın yıllara göre değişimi İğne büyüklüğündeki kameralar ameliyatları kolaylaştıracak Srebrenica'da BM'ye Sığınanların Törenle Sırplara Teslimi Bulgaristan vatandaşlarına Türkiye'den vatandaşlık fırsatı Bulgaristan'da Türk ata sporu at yarışları ve güreşler yaşatılıyor Anonymous olayında Hepimiz yenildik! Almanya nükleerle vedalaşıyor 'E-kitap'lar basılı kitapları bitirebilir mi? Terör Sorunu, Çekilme Süreci ve İkinci Aşamanın Başlaması
1
2
3
4
5
6
7
8