Terör Sorunu, Çekilme Süreci ve İkinci Aşamanın Başlaması

Terör Sorunu, Çekilme Süreci ve İkinci Aşamanın Başlaması

Daha düne kadar militanların çekilmesini kapsayan ilk sürecin tamamlandığını iddia eden bir PKK/BDP/KCK tarafı söz konusuydu. Birinci aşamanın tamamlandığını ve bir an önce ikinci aşamanın başlamasını istiyorlardı!

Hükümet ise çekilmenin ancak %10'unun tamamlandığını açıklamıştı. Çoğunlukla hasta ve sağlıksız olanların çekildiğini, asıl kitlenin hâlâ Türkiye'de olduğunu ve henüz verilen sözün yerine getirilmediğini açıklamıştı. Birinci aşamanın tamamlanmaması durumunda ikinci aşamaya geçilemeyeceği vurgulanmıştı.

Uzun bir aradan sonra bugün gelinen aşamada, PKK/BDB/KCK tarafı çekilmeyi durdurduğunu açıkladı. Akla hemen şu sorular geliyor: E hani çekildiklerini iddia ediyorlardı? Hani çekilme tamamlanmıştı? Hani ikinci aşamanın başlaması gerekiyordu? Görünen şu ki, birinci aşama henüz tamamlanmamış ve çekilme süreci hâlâ yarıda kesilebilecek durumda. Sonuç olarak bana göre hükümet bu konuda aceleci davranmayarak başarılı bir adım atmış oldu ve PKK/BDP/KCK tarafından hazırlanan tuzağa düşülmedi.

Aslında, PKK/BDP/KCK tarafının zaten çekilmek istemediği ortadaydı. Bugün gelinen noktada asıl isteklerinin farklı cephelerde savaşmamak olduğunu sezmeye başladık. Türk devletini geçici olarak devre dışı bırakabilirlerse daha güçlü bir şekilde Kuzey Suriye'ye odaklanabileceklerdi. Eğer asıl istekleri bu ise, bugün gelinen durumda bunu başarmış gibi görünüyorlar. Bu sürecin Türkiye tarafı için de faydaları söz konusu. Özellikle Türkiye muhalefeti, Suriye ve Mısır gibi çetin zorlukların yaşandığı bir süreçte, bunların üzerine bir de şehit haberlerinin gelmemiş olması oldukça büyük bir avantaj olarak değerlendirilebilir. Merak ettiğim nokta şu: acaba her iki tarafın da yararına olabilecek gizli bir anlaşma yapılmış olabilir mi, işte bu tam bir komplo teorisi.

Sürecin geldiği duruma bakılırsa, PKK/BDP/KCK tarafları eninde sonunda sözünde durmayan pozisyonuna düşeceklerini biliyorlardı. Çekilme sürecinden vazgeçildiğini ne kadar erken açıklarlarsa kendileri adına o kadar iyi olacaktı. Ne kadar tutarlıdır bilinmez ama, çekilmeyi durdurduğumuz için tamamlayamadık gibi bir bahane söyleme şansları oldu! Birinci aşamayı takip etmesi gereken ikinci aşama daha erken başlamadığı için birinci aşamayı durdurmuş oldular. Bu bahane bana göre önceki söylemlerle açıkça çelişiyor. Ama artık karar verilmiş ve hamle yapıldı. Gerçek hayatta hamleyi geri almak pek de mümkün değil. Ne diyelim, bundan sonrasında ülkemiz için hayırlısı olsun! Zaten derdimiz başımızdan aşkın, bir de şehit haberleri gelmesin ki diğer konulara rahat rahat odaklanabilelim.

Bu arada, bugün yani 9 Eylül 2013 tarihinde, Suriye'nin Kürt bölgesi Rojava'daki Kürt Yüksek Konseyi'nin bileşenleri bölgede geçici bir yönetim oluşması için hazırlanan projeyi imzaladılar. Bu duruma Ankara sert bir cevap verdi ve özerkliğin ön adımına benzeyen bu süreci kesinlikle kabul etmeyeceğini açıkladı. Kapalı kapılar arkasında Türk hükümetinin aldığı pozisyonu ve sürecin nereye doğru ilerlediğini merakla bekliyorum. Eğer milli istihbaratımız bu olaydan habersiz kaldıysa vay bizim halimize!


8 yıl önce eklendi

Yabancı otomobil üreticileri ile hükümet arasında gizli bir savaş var Cumhurbaşkanlığı sistemine neden EVET demelisiniz? Cemaat abilerinden Fethullah Gülen'e Açık Mektup 'Çanakkele ve Birlik Ruhu' Başlıklı Hutbe Rusya'nın Türkiye'yi IŞİD'ten petrol almakla suçlaması Ülkemizde bedelli askerlik şartları nasıl olmalı? Cihan Tuğal: Arap Baharında Türkiye'nin Rolü: Demokratik Yeniçeriler Web sitenizden nasıl para kazanırsınız? Firefox işletim sistemini ilan etti Borsaya giren Facebook'un hedefi 100 milyar dolar Bulgar devine Türk talip Voyager-1 Güneş Sistemi'nin sınırına dayandı Türkiye'de turizm gelirlerinin yıllara göre değişimi İğne büyüklüğündeki kameralar ameliyatları kolaylaştıracak Uzay mekiği yakıt tankının genişliğinin neden 1.5 metredir? Hollanda: Srebrenitsa katliamından sorumluyuz Ayağımıza kurşun sıktık turizmde fırsatı kaçırdık Türk Telekom, işte özel sektörün farkı Bulgaristan'da caminin sesi kısıldı Danıştay'dan tuhaf karar: Gençlere ve çocuklara içki satışı sınırlandırılamaz Dünya ekonomisinde dokunulmazlıklar kaldırıldı! Terör Sorunu, Çekilme Süreci ve İkinci Aşamanın Başlaması
1
2
3
4
5
6
7