İkametgah belgesi

İkametgah belgesi

İkametgah nedir?

İkametgah T.C. vatandaşlarını yerleşmek amacıyla oturdukları yere ikametgah denir. Bu bakımdan herkesin sadece bir tek ikametgahı vardır. Yalnız yasalarımız, iktisadi bir amaç güden kişilerin yani ticari ve sınai işletmelerin ikametgahlarının birden çok olabileceğini kabul etmiştir.

İkametgah belgesi nereden alınır?

Daha önceleri ikametgah belgesi, muhtarlıklardan ücret karşılığı alınıyordu. Artık günümüzde ikametgah belgesini alma sadece muhtarlıktan olmuyor. 5 yıla yakın bir süredir ikametgah belgeleri Nüfus Müdürlükleri tarafından da verilmektedir. Ayrıca bu hizmeti sadece bağlı bulunduğu ilçeden değil, tüm yurttaki Nüfus Müdürlüklerinden almak mümkündür. Bu olayın diğer bir ayrıcalığı ise ikametgah veya nüfus cüzdan örneği herhangi bir ücret istenmemesidir.

İnternet üzerinden ikametgah belgesi alınabilir mi?

E-devlet sisteminde ikametgah bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz ve hatta ikametgah değişimi için başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak, bu sistem üzerinden ikametgah belgesi alamazsınız.

NVİ adres bilgilerim bağlantısına tıklayarak, mevcut ikametgah bilgilerinizin dökümünü görebilirsiniz. Sayfadaki yazdır tuşuna tıklayarak bunların çıktısını da alabilirsiniz. Ancak, her kurum böyle bir belgeyi kabul etmeyebilir. Lütfen, dikkat ediniz.


2 yıl önce eklendi

Rahman ve Rahîm olan ne demektir? Bilinçli tüketici nasıl olunur? 32 farz nelerdir? Öğretmenler günü ile ilgili en güzel şiirler Orhan Bey Dönemi (1324-1362) İkametgah belgesi Ünlü Kahin Baba Vanga'nın Kehanetleri 1916 Sykes-Picot Antlaşması Gelişimi Etkileneyen Faktörler Mısır Tanrı ve Tanrıçaları Prenses Isabella Fortuna kimdir, Isabella Fortuna'nın özgeçmişi Güzel Sanat dallarından eser olarak kabul edilmesi için geçirdiği aşamalar Hayatta en gerçek yol gösterici ilimdir sözünün anlamı Tavla Nasıl Oynanır? Tavla Zar İsimleri ve Kazanma İpuçları PHP Cache hazırlama, sitenizin performansını arttırın Isı ve sıcaklık arasındaki farklar Balın bilinmeyen faydaları, Balın faydaları nelerdir? Yenilenebilir yakıta bir adım kaldı Taso nedir, Nasıl oynanır? Taso Resimleri Ülkelere göre Ortalama Yaşam Süreleri Linux tabanlı sistemlerde işinizi kolaylaştıracak bilgiler
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27