Siyaset ve çark etme sanatı

Siyaset ve çark etme sanatı

Aslına bakarsanız, siyaset çark etme oyunudur. Günün ihtiyaçlarına göre bir düşünceyi savunursunuz. Gelişen olaylar sonucunda görüşünüzü değiştirir ve günün koşullarında başka bir görüşü benimseyebilirsiniz. Bunlar siyasetin olmazsa olmazlarıdır. Ülkenin menfaatleri için sürekli bir arayış içindesinizdir ve elinizdeki duruma göre sürekli pozisyon değiştirirsiniz. Bu işi daha iyi yapan kişiler, daha büyük, daha ehil siyasetçilerdir.

Siyaset örnekleri

1 Mart Tezkeresi

Erdoğan'ın ABD'yle beraber hareket edeceğini belirtmesi, ardından milli menfaatler uğruna vazgeçmesi

PKK görüşmeleri

Günün koşulları gereği Erdoğan'ın biz görüşmedik demesi, yeri ve zamanı gelince açıklaması.

Esad İlişkileri

Bir dönem ülkenin menfaatleri için ticari ilişkileri geliştirmek, daha çok turist gelmesini sağlamak, vs. iyi ilişkiler kurulmuş, bir süre sonra vazgeçilmiştir.

Siyaset dışında değerlendirilmesi gereken olaylar

Siyasetten zerre anlamayan kişilerin ellerinden gelen yalan, iftira, çamur atma üzerine kurulu ifadelerdir. Günü geldiğinde hemen tükürdüklerini yalarlar ve kötü bir duruma düşmelerini önlemeye çalışırlar.

Aşağıdaki örnekleri okuyunca farkedeceksiniz, bu türde zaten bir arayış içinde olmuyorsunuz. Ülke menfaati için hangi pozisyonda olsam daha iyi olur gibi bir beklentiniz de yok.

Amacınız sadece karalamak, hakaret etmek, küfretmek, sinir etmek, vb. Bu tür açıklamalardan ülkeye herhangi bir yarar beklemeyin...

Çark etme örnekleri

Ekrem Dumanlı, Zaman

"Ya adam gibi gidecek. Ya da gitmek zorunda kalacak" diyen Dumanlı: BAĞLANTI

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP

"Altın kaplama klozet olayında sarayı kastetmedim": BAĞLANTI

Zekeriya Öz, Parallel Yapı

"Son asırda kimse diktatörlüğe özenmesin, sonu Saddam gibi, Kaddafi gibi olacaktır...": BAĞLANTI


5 yıl önce eklendi

Doğu Akdeniz'de Yunanistan ne istiyor, Türkiye'nin Mavi Vatan'ı neresi? Yapılan terbiyesizliklerin ardından yeni Hollanda bayrakları Avusturya'nın Wiener Neustadt şehrinde Türk bayrağı asma yasağı Bireysel Emeklilik Sistemi ve %25 Devlet Katkısı Siyaset ve çark etme sanatı Ülkelerin yoksulluk sınırlarının kıyaslanması Adalet nedir, adalet türleri nelerdir, hangi adalet türü bize uygun? Samsung Galaxy S3 ile Galaxy S3 Mini Modellerinin Karşılaştırılması Sırp kasabı beraat etti, Boşnaklar şokta İncirlik'e yeni bombanın faturası kime kesilecek? Kore devinden gazilerimize vefa! 2.5 milyar dolarlık robot! Uzayda teorileri altüst eden enerji Bulgaristan'ın ilk Müslüman cumhurbaşkanı adayı Türkan Eroğlu Mydream Koktely Organizasyonu: Tam bir Rezalet Libya'da NATO'nun sivil bölgelere saldırısında 15 kişi öldü Türkiye Cumhuriyeti tarafından Bulgaristan'daki öğrencilere verilen yükseköğretim bursları Trablus'a yapılan NATO bombardımanında 29 kişi öldü NATO'dan hava saldırısı: 14 ölü, 6 yaralı 'E-kitap'lar basılı kitapları bitirebilir mi? Dış Borç Hakkında Kısa Kısa Bilgiler
1
2
3
4
5
6
7