Siyaset ve çark etme sanatı

Siyaset ve çark etme sanatı

Aslına bakarsanız, siyaset çark etme oyunudur. Günün ihtiyaçlarına göre bir düşünceyi savunursunuz. Gelişen olaylar sonucunda görüşünüzü değiştirir ve günün koşullarında başka bir görüşü benimseyebilirsiniz. Bunlar siyasetin olmazsa olmazlarıdır. Ülkenin menfaatleri için sürekli bir arayış içindesinizdir ve elinizdeki duruma göre sürekli pozisyon değiştirirsiniz. Bu işi daha iyi yapan kişiler, daha büyük, daha ehil siyasetçilerdir.

Siyaset örnekleri

1 Mart Tezkeresi

Erdoğan'ın ABD'yle beraber hareket edeceğini belirtmesi, ardından milli menfaatler uğruna vazgeçmesi

PKK görüşmeleri

Günün koşulları gereği Erdoğan'ın biz görüşmedik demesi, yeri ve zamanı gelince açıklaması.

Esad İlişkileri

Bir dönem ülkenin menfaatleri için ticari ilişkileri geliştirmek, daha çok turist gelmesini sağlamak, vs. iyi ilişkiler kurulmuş, bir süre sonra vazgeçilmiştir.

Siyaset dışında değerlendirilmesi gereken olaylar

Siyasetten zerre anlamayan kişilerin ellerinden gelen yalan, iftira, çamur atma üzerine kurulu ifadelerdir. Günü geldiğinde hemen tükürdüklerini yalarlar ve kötü bir duruma düşmelerini önlemeye çalışırlar.

Aşağıdaki örnekleri okuyunca farkedeceksiniz, bu türde zaten bir arayış içinde olmuyorsunuz. Ülke menfaati için hangi pozisyonda olsam daha iyi olur gibi bir beklentiniz de yok.

Amacınız sadece karalamak, hakaret etmek, küfretmek, sinir etmek, vb. Bu tür açıklamalardan ülkeye herhangi bir yarar beklemeyin...

Çark etme örnekleri

Ekrem Dumanlı, Zaman

"Ya adam gibi gidecek. Ya da gitmek zorunda kalacak" diyen Dumanlı: BAĞLANTI

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP

"Altın kaplama klozet olayında sarayı kastetmedim": BAĞLANTI

Zekeriya Öz, Parallel Yapı

"Son asırda kimse diktatörlüğe özenmesin, sonu Saddam gibi, Kaddafi gibi olacaktır...": BAĞLANTI


8 yıl 10 ay önce eklendi

Abi aklıma çok iyi bir proje geldi! Dolar yine neden yükseldi? Darbe girişiminin ardından Avusturya'ya verilen cevaplar 'Çanakkele ve Birlik Ruhu' Başlıklı Hutbe Siyaset ve çark etme sanatı Gelişmiş Avrupa ülkelerinde ya da Amerika'da mı yaşamak istiyorsunuz? Sağcılık ve solculuk nedir, sağ ve sol görüşün farkları nelerdir? Göçmen denilenler aslında kimler? Bir ilk: Felçli el hareket ettirildi Fransız aşırı sağcı liderden Ermenileri şaşırtan çıkış Voyager-1 Güneş Sistemi'nin sınırına dayandı Ölünce internet hesaplarınız ne olacak? Tuz Gölü, kan gölüne döndü! Rumlar Türk elektriğini tartışıyor Sona mı yaklaştık? Tür istilası başladı Bulgaristan Göçmenlerine İkamet İzni, İkametgah Tezkeresi Affı Trablus'a yapılan NATO bombardımanında 29 kişi öldü Danıştay'dan tuhaf karar: Gençlere ve çocuklara içki satışı sınırlandırılamaz Davutoğlu Çek Bakan'a özür diletti! Beş milyon müslümanın göç haritası
1
2
3
4
5
6
7
8