Finans piyasalarında kullanılan A-book, B-book, C-book ne demektir?

Finans piyasalarında kullanılan A-book, B-book, C-book ne demektir?

Finans piyasalarında A-book, B-book, C-book ifadelerini sık sık duyarsınız. A-book modeli aracı kurumun tamamıyla acentelik yaparak, yatırımcıların işlemlerinin aracı kurumun likidite almakta olduğu kurumlar ile birebir hedge etmesidir. B-book modelinde ise, yatırımcı işlemleri karşılığında aracı kurumun yatırımcıya karşı pozisyon almasıdır. C-book modeli ise A-book ve B-book sınıflandırmalarına uymayan durumlar için kullanılır. Gelen yatırımcıların hangi gruba dahil edileceği yapılacak optimizasyonun temelini oluşturmaktadır.

Şirketlerin riskini minimize etmek için A-book tipi işlemler kullanılır. Yani, gelen işlemlerin (transaction) tamamı farklı bir şirkete aktarılır. Böylece P&L (PnL, profit and loss) yani kar/zarar oynaklığından kurtulmuş olursunuz.

B-book işlemlerde ise şirket tüm riski alır ve yatırımcının işlemini kendi içinde tutar. Eğer yatırımcı kazanırsa şirket aradaki farkı kendi sermayesinden karşılar. Yatırımcı kaybettiği durumda ise kârını çok büyük oranda arttırmış olur.

C-book işlemlerinde ise yapılan işlemlerin bir kısmı büyük finans firmalarına aktarılır. Bu işlem literatürde partial hedging olarak bilinir. Bir müşteri A-book ya da B-book olarak ayarlayıp kurtulmak yerine, canlı olarak C-book müşteriyi takip ederek riskinizi dengeleyerek karınızı arttırmaya çalışabilirsiniz.


5 yıl 3 ay önce eklendi

Türkiye'den yurt dışına doğru bir göç dalgası var mı? 2016 yılında makam aracı ile en çok yol yapan vekiller Muhammed Mursi ve arkadaşlarına verilen idam kararı Şehitlerimizin ailelerine yazdıkları mektuplar Finans piyasalarında kullanılan A-book, B-book, C-book ne demektir? Dingoların bilim dünyasından acıklı haberler Sağcılık ve solculuk nedir, sağ ve sol görüşün farkları nelerdir? iPhone 4S, iPhone 5 ve Samsung Galaxy S3 karşılaştırma sonuçları Yıllara göre asgari ücretin değişimi: Asgari ücret, asgari maaş, dolar fiyatları ABD cehennem topunu hazırlıyor Bruce Fein tarafından ABD'de hazırlanan Ermeni'ler hakkındaki ŞOK rapor Askeri töreni izleyen Türk Büyükelçisi, Ankara'nın SSCB'ye saldırmasını önledi Yıllar önce bir Milli Eğitim Bakanın Gerçek hikayesi Srebrenica'da BM'ye Sığınanların Törenle Sırplara Teslimi Ergenekon yok diyenlere duyrulur Rus silah şirketlerinde bayram havası Türkiye Ekonomi: 1980 ile 2010 yılları arasında Türkiye'nin ekonomik büyümesi Kudüs olayına iki farklı bakış açısı, gene Davutoğlu M. Ali Birand'tan darbecilik özeleştirisi Davutoğlu Çek Bakan'a özür diletti! Türkiye'nin Gelecek Planları
1
2
3
4
5
6
7