Ankara'da alternatif piknik ve gezi alanları

Ankara'da alternatif piknik ve gezi alanları

Başkentliler, yükselen hava sıcaklıklarıyla birlikte hafta sonları Mogan Park, Göksu Park, Harikalar Diyarı ve Mavi Göl gibi rekreasyon alanlarında piknik yaparak stres atıyor. AA muhabirinin yaptığı derlemelere göre, son 10 yıl içinde toplam 4 milyon 573 bin metrekare büyüklüğünde rekreasyon alanı, başkentlilerin hizmetine sunuldu.

Başkentliler, kent merkezine yakın yerlerde bulunan rekreasyon alanlarının tümüne, toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşabiliyor.

Harika bir diyar: Harikalar Diyarı

Belediye tarafından Sincan'da bulunan Yunus Göleti alanında yapılan Harikalar Diyarı Rekreasyon Alanı da başkentlilerin tercih ettiği mesire alanlarından biri... Vatandaşlar, Harikalar Diyarı'na Sincan veya Fatih hattında çalışan toplu taşıma otobüsleri ile gidebiliyor. Harikalar Diyarı, 1 milyon 300 bin metrekarelik alanıyla aynı zamanda Avrupa'nın da en büyük kentsel parklarından biri durumunda.

Yaklaşık 771 bin metrekaresi yeşil alan, 330 bin metrekaresi yol ve meydanlar, 40 bin metrekaresi otopark alanı, 67 bin metrekaresi yapı alanı, 92 bin metrekaresi su alanları olarak planlanan Harikalar Diyarı içinde Başkentli çocuklar için 25 bin metrekarelik bir alana kurulu, 'Masal Adası' bulunuyor. Özel bir peyzaj çalışması ve ışıklandırma bulunan Masal Adası'nda çeşitli masal kahramanlarının kendi mekanlarında canlandırıldığı ve filmlerinin oynatıldığı 12 cep sineması da miniklerin beğenisine sunuluyor.

Tarkan, Karacaoğlan ve Boğaçhan, Nasrettin Hoca, Keloğlan, Alaaddin ve Sihirli Lambası, Karagöz ve Hacivat, Şirinler, Taş Devri, Red Kit ve Daltonlar, bu masal dünyasının çizgi kahramanları arasında yerlerini alıyor. Harikalar Diyarı'nda ayrıca, 2 bin 800 metrekare alan içerisinde bulunan 550 kişilik 1 büyük ana salon ve 2 yan salondan oluşan modern nikah salonu, göl alanı, 5 bin kişilik yarı açık göl anfisi, kıyı çay bahçesi, Anadolu mutfağının örneklerinin sunulduğu Anadolu Sofrası lokantası, deniz ürünleri lokantası, fast food merkezleri, büfeler, su depoları, büyük bir yönetim binası, 350 kişilik modern bir toplantı salonu, sergi, sinema ve tiyatro salonları, futbol, basketbol, voleybol, hentbol sahaları da vatandaşlara hizmet veriyor.

Özürlülerin de yararlanabileceği açık ve kapalı yüzme havuzlarının bulunduğu Sincan Gençlik Merkezi, kır kahvesi, kafeteryalar, kondisyon salonu, piknik alanları, otoparklar, bisiklet, yaya yolları ve 771 bin metrekarelik geniş bir yeşil alan da Harikalar Diyarı'nın kullanım alanı içinde yer alıyor.

Başkentliler, Ayaş Yolu üzerinde 12. kilometre üzerinde bulunan Harikalar Diyarı'na, yapımı devam eden Sincan Metrosu'nun Gölet alanında bulunan bir istasyonu sayesinde de ulaşabilecek. 

Mavi Göl

Vatandaşların yararlanabileceği rekreasyon alanlarının başında 2 milyon 121 metrekarelik devasa kullanım alanıyla Kayaş yakınlarındaki Mavi Göl geliyor. Mavi Göl, aktif piknik alanı olarak kullanılması amacıyla Bayındır Barajı'nın rehabilite edilmesiyle oluşturuldu.

Kent merkezine yalnızca 12 kilometre uzaklıkta bulunan Mavi Göl, alandaki donatılarıyla Ankaralıların dinlenme ve piknik ihtiyaçlarını karşılıyor. Mavi Göl'ün kullanım alanında piknik yapanlar için 370 barbekü, bin 800 ahşap piknik masası, 60 çardak, 30 göl manzaralı gölgelik, 50 aile salıncağı, çay bahçeleri, seyir terasları, çeşmeler ve tuvaletler bulunuyor.

Rekreasyon alanında aileleriyle birlikte pikniğe gelen çocuklar da düşünülerek 2 büyük ve 20 küçük oyun grubu yerleştirilen Mavi Göl'de ayrıca, 2'si ahşap, 2'si plastik duba sistemli olmak üzere 4 iskele de bulunuyor. Yelkenli teknelerin de bulunduğu Mavi Göl'de isteyenler, can yeleği takarak deniz bisikletlerine binebiliyor. Ayrıca, özel hazırlanan bir başka iskelede de vatandaşların balık tutmasına izin veriliyor. Spor yapmak isteyenlerin de düşünüldüğü alanda, voleybol, basketbol, futbol sahaları, 1 mini golf sahası, 4 kondisyon aleti grubu ve patika yürüyüş yolları da vatandaşlara hizmet veriyor.

Amatör ressamlara şövale

Mavi Göl'de, güneşin batışını ya da gün ışıklarının göl üzerinde oynaşmasını resmetmek isteyen amatör ressamlar için 'Ressamlar Kordonu' bulunuyor. Amatör ressamlar, kordonda kendileri için hazırlanan şövaleleri kullanabiliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, alana 450 park aydınlatma direği yerleştirildiğini belirterek, 12 ve 10 metre boyundaki direklerin geceleri yolları ve barajı mavi ışıkla, ağaçları ise yeşil ışıkla aydınlatarak rengarenk bir görünüm kazandırdığını ifade ettiler.

Mavi Göl'e gelen vatandaşların rahat bir ortamda piknik yapmalarını sağlamak amacıyla gün boyunca 4 atlı güvenlik görevlisi de göl çevresinde tur atıyor. Kent merkezine yakınlığıyla ulaşımın kolay olduğu baraj bölgesinde, özel arabalarıyla gelenlerin kullanabilmesi için büyük bir otopark ve baraj içi küçük cep otoparkları bulunuyor.

Deniz tadında göl manzarası

Yaklaşık 602 bin metrekarelik alan üzerine kurulan Gölbaşı'ndaki Mogan Parkı'nda ise piknik alanları, asma köprülerle ulaşılan marina adası, ahşap kıyı yolu, koşu ve yaya yolları, çocuk oyun alanları, özürlü çocuklar oyun alanı, istasyonlu koşu pisti, 3 tenis kortu, 2 mini futbol sahası ve basketbol sahaları da yer alıyor. Ayrıca, park içerisinde binicilik merkezi, spor merkezi, Mogan Gölü Araştırma Merkezi, deniz feneri binası, kayıkhane, su deposu, çeşitli kafeteryalar, danışma binaları, tenis kortu, kay kay pisti, bisiklet kulübü ve sağlık ünitesi binaları bulunuyor.

Mogan Gölü'nün Haymana yolu kıyı şeridinde yer alan bölgeye yapılan 4 kilometrelik ahşap platform sahil yürüyüş yolu üzerine 3 seyir terası ve 400 oturma bankı yerleştirildi. Mogan Parkı'na ayrıca, 100 bini aşkın fidan dikildi, 200 ailenin aynı anda yararlanabileceği piknik alanına ise 200 barbekü ve piknik masası ile 50 adet çeşme yerleştirildi.

Akşam saatlerinde fenerin tepesine takılan lazer sistemi ile gölün yüzeyinin aydınlatıldığı Mogan Parkı'nda, Mogan Gölü'ne hakim bir tepede, bölge halkı ile tüm başkentlilerin yararlanabileceği 3 bin kişilik bir anfi tiyatro ve bin kişilik modern bir nikah salonu yer alıyor. 

Göksu Park

Eryaman'daki, Susuz Göleti'nin yeniden düzenlenmesiyle oluşturulan Göksu Park'ta 550 bin metrekarelik alan içinde 127 bin metrekare büyüklüğünde göl bulunuyor. Göl çevresinde yapılan kıyı düzenlemeleri rekreasyon alanındaki doğal güzelliğe sosyal ve sportif bir renk katıyor.

Ahşap platform iskeleler, seyir fenerleri, 2 balık tutma iskelesi, su sporları tesisleri, göl içinde 400 metrekarelik bir gösteri platformu, 500 aile için piknik masaları ve barbekü, vatandaşların gölde 45'er dakika dolaşmalarını sağlayacak bir 'Nehir Gemisi' de bulunan Göksu Park'ta, ray uzunluğu 550 metre olan Dağ Kızağı ve ray uzunluğu 2 kilometre olan 'Gezinti Treni' de hizmet veriyor. Göl restoranlarının da yer aldığı Göksu Park'ta 2 bin 500 araçlık otopark, bisiklet ve yürüyüş yolları, açık hava tiyatrosu, basketbol, voleybol, mini futbol ve tenis sahaları gibi tesisler de vatandaşın hizmetine sunuldu.

Altınpark ve Aoç

Aydınlıkevler'de bulunan 640 bin metrekarelik alana yayılan Altınpark da hafta sonları Ankaralıların en sık uğradığı yerlerden. Park alanında Uluslararası Fuar Merkezi, bilim merkezi, kültür merkezi, kapalı ve açık spor alanları, açık ve yarı açık gösteri anfileri, Türk, İtalyan ve Çin lokantaları, Türk Sokağı ve Tepe hanından oluşan bölüm, Gölet ve bahçeler, üretim seraları, olimpik yüzme havuzu, mini golf sahası ve at harası da vatandaşların ziyaret edebileceği yerler arasında bulunuyor.

Atatürk Orman Çiftliği de Ankara'nın alternatif mesire alanları arasında yer alıyor. Gazinoları, parkları, piknik yerleri, hayvanat bahçesi, çeşitli ürünleri ve doğası ile Ankaralılar tarafından çok ziyaret edilen bir gezi ve mesire yeri olan çiftliğe, belediye otobüsleri, dolmuş ve banliyö treni ile ulaşılabiliyor.

Ankaralıları bekleyen saklı güzellikler

Hoşebe, Eğriova, Çamkoru, Aluçdağı mesire alanları, doğanın kucağında kentin gürültüsünden uzak bir gün geçirmek isteyen Ankaralıları bekliyor. AA muhabirinin yaptığı derlemelere göre, kent merkezine ortalama 100 kilometre uzaklıkta bulunan mesire alanlarına gitmeyi göze alan Başkentliler, yemyeşil bir doğada güzel bir gün geçiriyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı da vatandaşların gözde piknik alanları arasında yer alıyor. Kent merkezine 78 kilometre uzaklıkta bulunan Soğuksu Milli Parkı'na, belediye tarafından, vatandaşların hem piknik yaparak dinlenebilecekleri, hem de spor yapabilecekleri 5 bin metre kare büyüklüğünde bir alan yapıldı.

Piknik alanına gelen ailelerin küçük çocukları için oyun parkı da kurulan alanda, barbekülü kamelyalar, piknik masaları, serenderler, dekoratif amaçlı şelale, kuyular ve köprü ile yürüyüş bandı ve mekik tahtası gibi sportif ve dekoratif öğeler de bulunuyor.

Botanik anlamında da zengin bir görüntü sergileyen Soğuksu Milli Parkı, yabani gül, çilek ve fındık, ahlat, ardıç, meşe, karaçam ve çeşitli kır çiçeklerine ev sahipliği yapıyor. Milli parkta ayrıca çok sayıda yaban hayvanı da yaşıyor. 

Nallıhan Hoşebe Mesire Yeri

Eski İstanbul yolu üzerinden gidilen bu alan, Ankara'ya 135 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yolun tamamı asfalt olduğundan ulaşım sıkıntısı yaşanmıyor.

Mesire yeri içerisinde kır gazinosu, çocuk oyun alanı, çeşmeler ve otopark yer alıyor. Nallıhan'a 2 kilometre uzaklıktaki alan, mesire yeri olmasının yanı sıra kamp yeri olarak da kullanılıyor. Mesire alanında ayrıca, bir de türbe yer alıyor. Mesire alanında, vatandaşlar için oturma alanları, restaurant ve çeşmeler de bulunuyor.

Nallıhan'a ayrı bir güzellik katan Kuş Cenneti de hafta sonları ziyaretçi akınına uğruyor. Onlarca su kuşunun uğrak yeri olan Kuş Cenneti ile tertemiz havası ve suyu ile ideal piknik alanları arasında yer alan havası ve suyuyla ünlü Uluhan mesire alanı (ilçe merkezine 33 kilometre uzaklıkta), muhteşem manzaraya sahip, sulama göleti olarak kullanılan Çamalan Göleti (ilçe merkezine 54 kilometre uzaklıkta ) ile ince ince çağlayan Ilıca Şelalesi (Nallıhan'a 30 kilometre uzaklıkta), şehirden uzaklaşıp kafasını dinlemek isteyenleri ağırlamayı bekliyor.

Ayrıca, Meyilhacılar Köyü'nde, çevresi 10 metreye (980 cm) ulaşan 500 yıllık ardıç ağacı da ziyaretçilerini bekliyor.

Çamlıdere Aluçdağı Mesire Yeri

İstanbul yolu üzerinden yaklaşık 1 saatte ulaşılabilen alan Çamlıdere Aluçdağı mesire yeri de, piknik tutkunları için vazgeçilmez yerler arasında yer alıyor. Burada, her yıl düzenlenen geleneksel Aluçdağı Festivali ve yağlı güreşleri yoğun ilgi çekiyor. Aluçdağı mevkinde ayrıca, mesire yeri olan Çamlıca bölgesi ve Yayla Mahallesi, Şeyh Ali Semer Kandi Türbesi, Peçenek Bucağı'nda Selçuklular devrinden kalan camii de gezilip görülebilecek yerler arasında bulunuyor.

Temmuz ayı içerisinde Aluçdağı mevkinde düzenlenen Aluçdağı Festivali'nde, yağlı güreş müsabakalarının yanında yurdun çeşitli yerlerinden davet edilen halk oyunları ekiplerinin gösterileri ve müzik şölenleri yer alıyor.

Ankara'nın 60 kilometre kuzeybatısında Bayındır Çayı üzerinde kurulu bulunan Çamlıdere Barajı da başkentilerin gözde piknik mekanları arasında... İçme suyu amaçlı kullanılan barajda, isteyenler gölet balıkçılığı da yapabiliyor. Yetkililer, 32 kilometrelik alana yayılan barajın, rüzgar potansiyeli nedeniyle rüzgar sörfü yapılmasına da olanak sağladığını ifade ettiler.

Bala Beynam Mesire Yeri

Ankara'nın en eski ilçelerinden birisi olan Bala'da bulunan Beynam mesire yeri de başkentlilere hizmet veriyor. Ankara'ya 45 kilometre uzaklıktaki mesire yerine Ankara-Bala karayolu üzerinden 45 dakikada ulaşılabiliyor. Son yıllarda yapılan çalışmalarla modern bir mesire alanı haline getirilen çam ormanında, kır gazinosu, tuvalet, çocuk oyun grubu ve otopark bulunuyor.

Ankara-Bala karayolu üzerinden 45 dakikada ulaşılabilen mesire yerinin etrafındaki çıplak arazinin içinden fışkıran yaklaşık 400 hektarlık orman alanı Ankaralıları ağırlamayı bekliyor.

Son yıllarda yapılan çalışmalarla modern bir mesire alanı haline getirilen çam ormanında, kır gazinosu, tuvalet, çocuk oyun grubu ve otopark bulunuyor. Sahip olduğu konum itibariyle ziyaretçilere zengin bir orman manzarası sunan bu alanda, yeşilin ve mavinin tüm güzellikleri bir arada görülebiliyor.

Yetkililer, orman alanının geçmiş dönemlerde daha büyük bir alana yayıldığını ifade ederek, ormanın tahrip edile edile bugünkü halini aldığını ifade ettiler.

Beynam'da, Roma döneminden kalma hamam da görülebilecek yerler arasında bulunuyor. Ayrıca, Atatürk'ün Ankara'ya gelmeden önce Bala'da konakladığı, Balalılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile TSK Güçlendirme Vakfı tarafından restore edilen, 'Beynam Atatürk ve Kültür Evi' de burada görülebilecek yerlerden bazıları...

Ankaralılar ayrıca, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulan 419 çeşit bitkiyi içinde barındıran Beynam Kent Ormanı'nda, doğal ormanda yürüyüş parkurunu, resim teraslarını, yürüyüş patikalarını, dinlenme tesislerini kullanarak stres atabilirler. 

Keşfedilmemiş hazine: Eğriova Yaylası

Ankara'ya 150, Beypazarı'na 50 kilometre uzaklıktaki Eğriova yaylası mesire alanına, Karaşar beldesi üzerinden gidiliyor. Yolunun 25 kilometrelik kısmı stabilize olan mesire yerinde bir kır gazinosu bulunuyor.

Sahip olduğu göl ve orman manzarası ile ziyaretçilerin temiz hava alma imkanı bulabildiği bu mesire yeri, doğal yapısı ile izcilik faaliyetleri, doğa sporları, doğa yürüyüşü ve fotoğrafçılık çalışmalarına imkan sağlıyor.

Birçok sivil toplum kuruluşu tarafından Ankara'nın turizm merkezi olmaya aday gösterilen Eğriova Yaylası'nın, bin 600 metre rakımlı alanlarında sarıçam, karaçam ve köknar ağaçlarının oluşturduğu ormanlık alanlar görülmeye değer.

Sivil toplum örgütlerinin turizme kazandırılması için yoğun çalışmalar yürüttükleri Eğriova, ahşap evleri ve göletiyle vatandaşların ilgisini çekiyor.

Yaylada bulunan ve çevresinde yeşilin çeşitli tonlarının barındığı göl, ziyaretçilerini büyülerken, gölde alabalık, çay balığı ve kadife balığı da tutulabiliyor. Eğriova Yaylası ziyaretçileri, ormanlık alanlarda yer alan parkurlarda yürüyüş de yapabilirler.

Sorgun Mesire Yeri

Güdül ilçesinde bulunan 50 hektarlık Sorgun mesire yeri de Ankara'ya 130, Güdül'e ise 18 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Günübirlik geziler için oldukça uygun mesire yerinde kır gazinosu ve tuvalet, ziyaretçilere hizmet veriyor. Sorgun Belediyesi'nce işletilen alan, sahip olduğu konum ve göl manzarası ile ziyaretçilere konaklama ve spor etkinlikleri ile olta balıkçılığı imkanı sunuyor.

Sorgun Köyü yöresinde bulunan orman alanı ile bu alan içerisinde yer alan gölet de başkentin doğal zenginlikleri arasında bulunuyor. Hafta sonu mesire yerine piknik yapmak için giden Ankaralılar, Kirmir çayı Vadisi'nde kayalarla oyulmuş mağaraları, Çağa beldesinde bulunan Roma Tümülüsü, Kavaközü köyünde bulunan Samutbali Türbesi ve Tekke Mevkindeki Kasım Baba Türbesini de ziyaret edebilirler.

Kuşların konaklama yeri

Beypazarı yakınındaki etrafı yüksek dağlarla çevrili Kirmir Çayı Deltası, ılıman iklimi, gölü ve doğasıyla özellikle kış aylarında ziyaretçilerine keyifli saatler vaat ediyor. Kızılcahamam, Güdül, Beypazarı ve Çayırhan hattında akan çayın oluşturduğu deltanın mikroklima ikliminde, Akdeniz iklimine özgü incir ve zeytin ağaçları yetişebiliyor. Delta, bu özellikleriyle göçmen kuşların da gözde konaklama alanları arasında bulunuyor. Kirmir çayı kenarında piknik yapanlar, eğer mevsimiyse Angut, Sakarca Kazı, Küçük Kuğu, Sessiz Kuğu, Elmabaş, Patka, Tepeli, Dikkuyruk, Ak Balıkçıl, Gri Balıkçıl ve Gece Balıkçılı kuşları da gözlemleyebilirler.

Krater gölü etrafındaki doğal güzellik

Çubuk ile Kızılcahamam arasında, Kavak Dağı ve Yıldırım Dağı eteğinde küçük fakat çok derin, krater bir göl olan Karagöl, mükemmel bir doğal güzelliğe sahip. Çubuk'a yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta olan, her iki tarafı yamaçlarla çevrili, etrafı çam ve dağ kavağı ile kaplı Karagöl, şehrin gürültüsünden uzaklaşıp kafasını dinlemek isteyenler için sık sık gidilmesi gereken doğal terapi mekanları arasında yer alıyor.

Etrafı ormanlarla çevrili Karagöl'ün çevresinde piknik yapılabilecek masalar bulunuyor. Çamkoru ve Akyarma mesire alanları da Kızılcahamam sınırları içinde yer alıyor. İlçedeki milli park ile mesire yerlerinde, piknikçilerin su ve tuvalet gibi temel gereksinimleri karşılanıyor.

Kızılcahamam'ın Akyarma mevkinde yer alan 40 hektarlık Akyarma mesire yerine, Ankara'dan 100, Kızılcahamam'dan 30 kilometre; Çamkoru mesire yerine ise Ankara'dan 110, Kızılcahamam'dan 40 kilometre yol alarak ulaşılabiliyor. Doğanın tüm güzelliklerini barındıran iki mesire alanı da uzun yürüyüşler ve diğer spor aktiviteleri için ideal yerler arasında bulunuyor.


9 yıl 6 ay önce eklendi

İllerin enlem ve boylamları Abant Gölü, Bolu Kaz Dağları Ankara'da alternatif piknik ve gezi alanları Bulgaristan'da kayak merkezleri İstanbul MNG Kargo Şubeleri, MNG kargo şube adresleri ve telefon numaraları İstanbul Aras Kargo Şubeleri, Şube Adresleri ve İletişim Telefonları Yurtiçi Kargo İstanbul şube isimleri, şube adresleri ve telefon numaraları Metro Turizm Balıkesir iletişim bilgileri Metro Turizm İzmir iletişim bilgileri Metro Turizm İstanbul Avrupa yakası iletişim bilgileri İstanbul Metro Saatleri, M1 Aksaray - Atatürk Havaalanı (Havalimanı) Metro Sefer Saatleri İstanbul Metro Saatleri, M2 Taksim - Şişhane Metro Sefer Saatleri Kadıköy Kartal Metro hattı haritası ve durak isimleri, Kartal metro durakları, Kadıköy metro durakları Şehirler arası mesafe hesaplama, kaç km? Eminönü'ne nasıl gidilir, Eminönü'ne en kısa yoldan nasıl giderim?
1
2
3